IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Ochelari, ochelaristi si ochelariste, Noi si ochelarii nostri cei de toate zilele
Andrea Vasile
post Sep 16 2010, 03:37 PM
Post #61





Musafir






Buna tuturor! eu am scapat de ochelarii de vedere folosind niste ochelari ciudati, cu gaurele! ii gasiti pe internet sub denumirea de editat ! nu am facut altceva decat sa ii port la televizor, calculator si cand citeam, asta de 3 ori pe zi cate 15-20 minute pe zi. astfel mi-am antrenat muschiul ocular si nu am lasat sa imi creasca dioptriile. am fost deja la un control si mi-am schimbat ochelarii ca ce aveam era deja prea mare! merita sa incercati!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lazar.adriana
post Apr 11 2011, 02:55 PM
Post #62


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 24-August 10
Member No.: 9,067



Buna,
Si eu sunt purtator de ochelari, dioptria mea este +0,75 sf si +1,00 sf si as dori sa imi comand o pereche de ochelari pentru condus, deoarece ma deranjeaza farurile de la masina si reflexile. A mai purtat cineva asa ceva? Pun si cateva link-uri sa vedeti despre ce este vorba.
Ochelari pentru condus noaptea
Ochelari cu lentile speciale pentru condus
Multumesc,

This post has been edited by Teocris: Apr 11 2011, 03:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Apr 11 2011, 03:33 PM
Post #63


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Adriana am sa te rog sa nu mai pui link-uri catre site-uri romanesti, deoarece este interzis de regulament (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cat despre intrebarea ta, eu n-am stiut pana acum ca exista ochelari speciali pentru condus noaptea (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Apr 12 2011, 08:48 AM
Post #64


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Cred ca adriana se refera la lentile anti-reflex... acestea se folosesc de hat-hat... ani buni.
Majoritatea celor care poarta ochelari si conduc mult, mai ales pe timp de noapte, au nevoie de astfel de ochelari. Sotul meu are de cca 7-8 ani, ochelari cu lentile tratate antireflex si heliomate.

Tratamentul antireflex este pentru a reduce reflexia luminilor pe timp de noapte (poti alege nuanta mov-albastru sau verde.

Iar Heliomatele sau fotocromaticele sunt pentru protejarea de razele puternice de soare... ele (lentilele) se adapteaza rapid la schimbarea intensitatii luminoase. Lentilele heliomate se intuneca la culoare in prezenta razelor puternice si se deschid la culoare cand mediu este mai putin luminos. Spun "se intuneca la culoare" pentru ca iti poti alege si nuanta: maro sau gri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea126
post Apr 15 2011, 12:38 AM
Post #65


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 5-February 11
Member No.: 9,818



QUOTE(Valentina30 @ Apr 12 2011, 09:48 AM) *
Cred ca adriana se refera la lentile anti-reflex... acestea se folosesc de hat-hat... ani buni.
Majoritatea celor care poarta ochelari si conduc mult, mai ales pe timp de noapte, au nevoie de astfel de ochelari. Sotul meu are de cca 7-8 ani, ochelari cu lentile tratate antireflex si heliomate.

Tratamentul antireflex este pentru a reduce reflexia luminilor pe timp de noapte (poti alege nuanta mov-albastru sau verde.

Iar Heliomatele sau fotocromaticele sunt pentru protejarea de razele puternice de soare... ele (lentilele) se adapteaza rapid la schimbarea intensitatii luminoase. Lentilele heliomate se intuneca la culoare in prezenta razelor puternice si se deschid la culoare cand mediu este mai putin luminos. Spun "se intuneca la culoare" pentru ca iti poti alege si nuanta: maro sau gri.


Nu cred ca este vorba despre lentilele cu antireflex sau heliomate, a specificat clar ca este vorba despre lentilele speciale pentru condus. Antireflexul la lentilele normale te ajuta foarte putin la condusul pe timp de noapte deoarece nu au puterea sa elimine in totalitate reflexia farurilor iar lentilele pentru condus elimina si intensitatea, cu lentilele pt condus noaptea farurile masinilor nu se mai vad alb ci galbui si nu te mai deranjeaza si in acelasi timp elimina si reflexia. Iar daca mai sunt si heliomate noaptea nu te ajuta deloc, deoarece dureaza mult prea mult pana se inchid noaptea si cu atat mai mult in masina, in masina se inchid pana la 70% iar in aer liber 90-95%. Cele mai bune lentile heliomate sunt lentilele transitions.Plus ca lentilele heliomate nu sunt polarizate in schimb lentilele pentru condus ziua sunt si polarizate si au si antireflex, lentilele heliomate ajuta persoanele care au probleme si ii deranjeaza lumina prea puternica deci nu sunt pentru condus.
Maine o sa revin cu poze la lentilele pentru condus pe timp de zi si pe timp de noapte.

Si inca ceva, nu se mai fac lentile cu antireflex verde de aprox 1 an sau chiar mai mult, poate doar cele chinezesti, (este posibil sa mai aiba aceasta culoare), acum lentilele au un antireflex albastrui.

This post has been edited by andreea126: Apr 15 2011, 12:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 02:57 PM