IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Probleme cu alunite
blu_dea
post Sep 20 2007, 02:11 AM
Post #1





Musafir






Fetelor,sunt foarte speriata (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
am foarte multe alunite pe corp iar astazi,jucandu-ma cu un catel,acesta a sarit cum obisnuieste, la mine in brate si cu gheruta m-a zgariat peste o alunita,care era o idee mai proeminenta. mi-a curs sange din ea si acum sunt foarte speriata.
ce fac???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 20 2007, 06:39 AM
Post #2





Musafir






Si eu am patit asta. De 2 ori chiar. Eu nu am apucat nici pana in zi de azi sa ajung la dermato cu problema asta, dar tu sa nu faci ca mine. Du-te la dermatolog si o sa te indrume ce sa faci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Sep 20 2007, 12:36 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Hey,nu fii speriata...si eu acu` 2 luni am patit-o..cu una de pe gat,care mi s-a rupt de la un lant..am fost la derma si a preferat sa mi`o electrocauterizeze...acum nu a mai ramas decat o depigmentare in locu` respectiv..desi stiu ca indicat ar fi sa se excizeze...oricum,da o fuga si vezi ce e cu ea...mai ales daca e inchisa la culoare si are forma neregulata.Bafta!

o fuga la dermatolog,of course (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marioana
post Jun 23 2008, 08:26 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 17-January 08
From: Timisoara
Member No.: 3,059



Mamei mele i-a aparut o alunita cam acum o luna, cam cat pui varful degetului de mare. La inceput a fost maro deschis apoi a inceput sa se inchida la culoare, si am facut programare la dermatolog. Pana am ajuns azi la dermatolog, alunita respectiva a facut si crusta. Dermatologul a programat-o peste 2 saptamani la biopsie.
As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, si daca am cum sa imi dau seama cat e de grav/avansat este...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 23 2008, 08:31 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Numai medicul iti poate spune acest lucru in urma biopsiei. Daca el nu s-a avintat in a da verdicte, cum am putea-o face noi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marioana
post Jun 23 2008, 08:42 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 17-January 08
From: Timisoara
Member No.: 3,059



QUOTE(Maàt @ Jun 23 2008, 09:31 PM) *
Numai medicul iti poate spune acest lucru in urma biopsiei. Daca el nu s-a avintat in a da verdicte, cum am putea-o face noi?

Da stiu ca doar medicul poate da un raspuns...
Mie mi-e frica ca am asteptat prea mult, stiu ca um melanom in stadiul 0 sau 1 nu e asa grav ca scapa doar cu scoaterea melanomului si sansele sunt de 95%...dar daca e mai grav?(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

This post has been edited by marioana: Jun 23 2008, 08:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 23 2008, 08:54 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



biopsia o sa raspunda mai clar insa ca o informatie generala melanom in situ inseamna ca nu s-a exstins si ca atare e usor de tratat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

poate incerca ceva leacuri babesti

cataplasma cu tataneasa: se face planta pulbere (frunzele) si se amesteca cu atata apa incat sa se transforme in pasta. se tine pe locul respectiv 2-3 ore.

multa sanatate mamei tale (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 23 2008, 08:55 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu pune si tu raul inainte, fii nitel optimista!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 23 2008, 10:13 PM
Post #9





Musafir






Daca i-a aparut doar acum o luna nu prea are cum sa fie foarte grav. Totusi doar biopsia te lamureste. Extras la timp cu margine de siguranta, chiar daca la biopsie iese cu probleme se poate sa nu fie nevoie de nici un tratament suplimentar. Dar sa se grabeasca mama ta, ca netratat = probleme mari. Daca stii sigur ca doctorul e bun, sa mai astepte 2 saptamani, daca nu, mai poti incerca la altul care e dispus sa se ocupe de ea mai repede.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marioana
post Jun 23 2008, 10:23 PM
Post #10


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 17-January 08
From: Timisoara
Member No.: 3,059



Am fost la Teodora Petrescu, e destul de laudata aici in materie de acnee, dar in rest nu stiu cat e de buna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 12:49 PM