IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Streptococ beta-hemolitic grup B
Xela
post Jan 26 2006, 05:23 PM
Post #21


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



La un mom dat am citit o chestie/solutie un pic nasoala despre candida.

Ca anume isi are "casutza" in intestinul gros si ca degeaba o tratezi local la aparatul genital fiindca e posibil, din cauza unor agenti/stimulenti, sa iti recidiveze...

Si ca solutia ar fi sa incepi sa "cureti casa", adica sa faci spalaturi intestinale...Cand am aflat ce sunt alea am zis clar ca nu sunt in stare si inca nu o sa fac asa ceva.

Voi ati auzit asa ceva? Ca mie una nici un doctor nu mi-a explicat totul despre candida, ci pur si simplu exista la majoritatea femeilor in organism si este neplacut cand depaseste anumite limite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 05:44 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Xela, scuza-ma...dar nu inteleg la ce fel de spalaturi te referi...ca parca nu cele vaginale....si da, s-ar putea sa ia dreptate...odata ce te-ai capatuit cu acest streptococ, sa ramai pe vecie sclavul lui, numa' k io's cam tare de cap, si nu pricep ca NU SE TRATEAZA DECAT CU ANTIBIOTICE si ma incapatanez sa nu iau antibiotice, ci imi voi face din nou analiza secretiei cel mai probabil la cantacuzino, cat de curand voi face si acea imunograma, sa vad cum stau cu imunitatea....

apoi, daca iese acelasi rezultat, voi merge pe o cale mai naturista, combinata in proportie majoritara de homeopatie....

pe naturaplant.ro am ciit cateva kestiute referitoare la sfafolo si strpto, cum ca aintr-adevar, se trateaza homeopat, apoi, pe langa tratamentul homeopat de fond si cel in cauza (adica cel ce trateaza direct strpto/stafilo) se mai adauga niste imunostimulatoare naturale, propolis, ceva vitalizant pe baza de miere ....

m-am cam lamurit cum ca medicina alopata nu face decat sa distruga organismul si asta nu incet-incet, ci pur si simplu DIRECT .


dar inca o intrebare: am streptococul grup B in secretia vaginala...asta inseamana ca il pot trasmite si familiei prin ..."atingere'...sau m-au lasat pe mine cunostintele de engleza?

"Is it contagious?
Strep is contagious until antibiotic therapy has been in place for at least 24 hours. It is spread by close contact, both via the airborne route and by touch."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 05:47 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



si tot recomandat in infectiile astea urate, tot te naturaplant am gasit o cura cu cereale, pentru detoxifierea organismului care, kiar daca nu ajunta 100% in vindecare, ma gandesc ca poate ajuta organismul in general...am poatat-o si la acnee....nush daca am voie sa postez acelasi mesaj in 2 locuri, dar incerc,  nu-i bai...daca nu e voie, poate-l va sterge careva .....cu scuzele de rigoare...

Regimul cu cereale:

Atrag atentia ca in acest regim nu se consuma alte alimente decat grau, orez, mei, hrisca, apa si sare. El poate fi insotit doar de plante medicinale sau produse naturale dar strict la recomandarea medicului. Altfel regimul poate fi perturbat si isi pierde din eficienta fff mult. Retete pt regim:

Grau copt: se spala foarte bine graul si se pune in tigaie cu apa si sare atat cat sa-l acopere. Se lasa la foc tare pana se evapora apa, se mesteca continuu. Este import ca focul sa fie tare pt ca bobul sa fie crocant si nu tare. Se coace pana cand graul isi schimba usor culoarea si este usor de mestecat. Se poate folosi o tigaie de teflon sau un ceaun de fonta.

Hrisca si mei coapte: se procedeaza ca la grau, doar ca nu este nevoie sa fie umezite in prealabil.

Supa de orez cu galuste de grau: din faina de grau integral, apa, si sare se face o coca moale si se lasa la inmuiat 15-25 min. Din acestea se fac galuste mici care se pun in apa clocotita cu sare. Se fierb circa 10 min, dupa care se adauga orez sau faina de orez.

Terci de grau (si de orez): se pune apa cu sare la fiert, cand clocoteste se toarna in ploaie faina de grau integral (preparata pe loc) si faina de orez daca vreti, pana obtineti consistenta dorita. Se fierbe circa 20-25 min.

Turtite din faina de grau: din faina prepar proaspat se face o coca cu apa si sare se lasa circa 2 ore la inmuiat dupa carev se fac turtite care se coc intr-o tigaie de teflon fara ulei
la foc mic. Se recomanda ca turtitele sa fie cat mai subtiri. Se poate proceda analog pt hrisca. Sau puteti sa combinati cele doua tipuri de faina : hrisca si grau.

Aluatul: poate fi modelat in orice forma doriti (batoane...) si sa il puneti intr-o tava si sa il bagati la cuptor. Nu se unge tava cu ulei sau altceva, ci puteti doar ca faina din care ati facut si aluatul.

Combinatii pe care puteti sa le realizati: orez fiert cu faina de grau copt, mei sau hrisca coapte, grau fiert cu faina de orez copt, hrisca fiarta cu faina de hrisca sau de grau
hrisca inmuiata in apa calduta.

Este un regim exceptional de purificare si echilibrare a fiintei.

Cele patru cereale sunt grau integral, orez, mei si hrisca. Tineti-l 10 zile apoi o pauza de 3 zile in care sa mancati alimente doar fierte sau crude, fara carne, dupa care sa tineti din nou 10 zile de cereale. Ar fi ideal. Dupa care contactati-ma si in funct de rezultat va dau un tratament cu plante si produse din plante. Veti fi uimit dupa cele 2 cure cu cereale. Succes
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 26 2006, 05:52 PM
Post #24


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Eu mai sus...cand vorbeam  de spalaturile alea intestinale...ma refeream la candida si doar la ea....Si da...asa e...nu-s cele vaginale.

In privinta tratamentelor naturiste...am auzit ca ar fi destul de greu sau trebuie sa ai intr-adevar noroc sa nimeresti regimul care sa iti mearga...Eu inca nu am practicat din astea...Nu ma prea incanta idea sa mananc sau sa beau ceva care imi displace...de obicei chiar vomit la faze din astea.

in privinta strepto... traducerea ta e buna...dar mai cauta pe net si numai in caz ca vezi in mai multe locuri aceasi idee numai at sa ii dai ceva crezare...ca si pe net sunt tot felul de filosofi...Eu nu pot sa zic daca au dreptate sau nu...ai putea sa il testezi si pe micutz...nu cred ca e greu si asa te-ai linisti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 26 2006, 06:03 PM
Post #25


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



elle streptococul trebuie tratat cu antibiotic altfel nu scapi de el, cu atat mai mult va fi mai eficient cu cat nu iei de fel antibiotice....

medicul pediatru pe care-l aveam pt fetita mea .... o d-soara batrana ....  si daca stranuta O data zicea "antibiotic 10 zile!!!!" :o (nu ca i-as fi dat), cu asta era exagerata si pe partea cealalta nu vedea chestii f importante (cum ca fetita mea avea displazie la ambele picoruse  >:(  )....

Aici nu-ti dau astia antibiotic una doua oricum nu-l gasesti fara reteta si daca spui la asistenta ca are copilul febra de ieri de cateva ori mi-a spus sa mai astept o zi si-apoi sa vin la medic pt ca daca-i  infectie nu se vede ... pana atunci sa o tratez cu antipiretice. De multe ori avea dreptate, era cate un virus si virozele NICIODATA nu se trateaza cu antibiotice dar infectiile cauzate de bacterii da, pt ca se pot complica si atunci s-ar putea sa te trezesti cu ceva mult mai urat.

regimurile de detoxifiere fac bine oricand .... iar Xela spune bine cu spalaturile dar eu as spune "spalatura" in sens de regim alimentar.

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 07:23 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



poate ma mai puteti ajuta cu 2 lucruri;

1.cum pot depista daca copilul meu este purtator de streptococ sau nu?adica care este procedura?mie mi-a luat secretie vaginala, lui ii ia sange, sau din gat sau din nas?sau din toate 3 si asa ar trbuia s afac si eu si sotul, adica recolta de peste tot?

2. imunograma in ce consta?sange luat?inainte e voie sa mananc sau trbuie  sa stiu ceva anume inainte de imunograma?

va multumesc din suflet pentru atentia voastra si sa speram ca totusi voi gasi o alternativa la antibiotic (homeopatia...poate).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 26 2006, 07:48 PM
Post #27


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



elle_ni daca este sa-i ia sange mi-aduc aminte ca fetita mea era tot asa mititca si i-am luat sange pt niste analize si i-au luat din deget cu un ac fin ca firul de par (avea si-o forma ciudata) in orice caz nu a fost dureros, iar cand am fost noi trimise la analize dup acum spuneam mai sus se faceau astfel de analize numai la Sanepid (asta in BZ) , deci cu un betisor cu vata in varf ii ia din gat apoi cu altul din nas (of course  :P).....
cred ca e mai bine sa iei totul din fasa decat sa ai surprize mai tarziu.

echinaceea la un moment dat era numit antibiotic natural, apoi vad cu google:

- Tea tree oil is an exceptional natural antibiotic
- Colloidal silver appears to be a powerful, natural antibiotic and preventative against infections
- Propolis, The Most Natural Antibiotic

cred ca sunt bune dar ma indoiesc ca au efect imediat cum ar avea un antibiotic chimic
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 09:33 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE


- Colloidal silver appears to be a powerful, natural antibiotic and preventative against infections


cum se traduce asta?adica ce este, mai bine zis?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 09:34 PM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
cred ca sunt bune dar ma indoiesc ca au efect imediat cum ar avea un antibiotic chimic
:-*


din pacate ramura asta...naturala da rezultate bune, dar numai in timp...chiar in timp indelungat si cu multa rabdare....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 26 2006, 09:51 PM
Post #30


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



se traduce mot-a- mot argint coloidal ( in DEX online scrie colargol ...antiseptic)... http://www.all-natural.com/silver-1.html .... n-am mai auzit de tratament cu asa ceva dar se pare ca este destul de utilizat.

asta zic si eu: tratamentele cu produse naturale au efect dupa mult timp si asta in cazul tau nu e un avantaj.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 09:44 AM