IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ulcer la stomac
kalua
post Jan 26 2006, 09:14 PM
Post #1





Musafir






Pentru ca s-a inceput sa se vorbeasca de ulcer cauzat de stres pe alt topic:
pai n-ai primit anul trecut cei doi medici australieni pemiul Nobel pentru medicina pentru ca au descoperit o bacterie - Helicobacter pylori - care cauzeaza de fapt ulcerul la stomac si gastrita? Pana atunci se dadea vina pe stres sau "mod de viata nesanatos".
Bacteria asta provoca ulcerul in 90% din cazuri, iar la gastrita sunt 80%.
Bacteria se descopera prin analiza scaunului sau a anticorpilor, iar tratamentul impotriva ei dureaza 7 zile.
Stiu si eu de asta ca au vuit mediile despre aceasta descoperire  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 26 2006, 09:29 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



wow  :o ...  foarte interesant, si-n ce-o fi constand tratamentul ?

In orice caz eu am probleme cu stomacul de pe cand eram la facultate si mancam o singura data pe zi, seara adica  ??? .  Am fost diagnosticata cu gastrita. Mie prajeli, tocaturi, mancaruri grase sau prea condimentate nu-mi priesc.  :-
Iar cand sunt nervoasa/stresata ma "arde" stomacul. Sunt convinsa ca au drepatate dar atunci care o fi legatura cu starea nervilor si arsurile la stomac ca eu le experimentez foarte des.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 26 2006, 09:44 PM
Post #3





Musafir






Antibiotice si inhibitori ai acidului gastric  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 27 2006, 11:42 AM
Post #4


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Eu am ulcer de 2 ani...si mi s-a spus ca pe baza stresului s-a facut...La fel sunt..cand mananc ceva prajit sau legume care contin acid(rosii, castraveti, usturoi etc) imi arde stomacul...sau da..cand sunt nervoasa, streasata...imi vine sa ma fac colac.

Am facut atunci(acum 2 ani) nu mai stiu ce tratament, dar degeaba....tot am dureri cateodata...

Stiu pe cineva care a baut cateva luni nush ce licoare (ceva plante puse la macerat nu stiu cum) si si-a mai facut de vreo 2 ori analizele si cica ar fi scapat de ulcer... Nu m-am riscat sa fac acelasi tratament fiindca eu vomit daca beau, mananc ceva ce nu-mi place.

Daca sunteti interesata de scarbosenia aia(mi-a confirmat ca are gust oribil) atunci o sa il intreb si o sa va comunic "reteta".

Ce e sigur la mine ca nu am luat antibiotice....fiindca si ele contribuie la agravarea ulcerului din cate am inteles.

Corectati-ma va rog daca am gresit cu ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 28 2006, 01:45 PM
Post #5





Musafir






Xela, eu in locul tau m-as cauta de Helicobacter pylori si as face tratamentul corespunzator daca l-ar gasi in mine  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 29 2006, 07:59 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



kalua - am mai auzit...De fapt prima oara mi-a zis o tanti cand m-am dus singura la urgente de dureri...Va trebui sa vad daca e minunea aia si daca o vor gasi sa o tratez...cum ai spus si eu...Dar deocamdata trebuie sa termin cu alte chestii medicale...in ordinea prioritatilor:)
Mersi fain oricum pt info...
Parca din sange se vede daca e Helicobacter pylori , nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 29 2006, 09:14 PM
Post #7





Musafir






A scaunului sau a anticorpilor. Insanatosire grabnica!  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
riana
post Jan 31 2006, 11:06 AM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 20-December 05
Member No.: 121



Din sange mi se pare cel mai simplu. Costa intre 200.000 - 300.000.
Tratamentul consta in 2 antibiotice combinate si un inhibator. Dupa cateva luni e bine sa refaci analiza pt a vedea daca au murit "toti helicobacterii".
Helicobacter e o bacterie ce se gaseste peste tot, in apa, pe fructe, legume, e purtata de muste pe picioruse etc.
In principiu, cam toti am inghitit-o, dar numai le cei cu imunitatea scazuta se inmulteste peste limite.
In momentul in care s-a inmultit, roade peretii stomacului cauzand ulceratii.
De ce doare stomacul la nervi ?
Aciditatea creste intr-adevar in cazul nervilor, dar usturimea vine de la peretii subtiati de helicobacter care nu mai suporta acidul asa cum ar trebui (asta e o explicatie foarte simplista  :P )
Din pacate, in Romania, multi medici sunt inca foarte traditionalisti (sau sa zic incuiati ?) in ceea ce priveste ulcerul si nu accepta ideea de helicobacter.
Unii iau Nobel-ul pe chestia asta...dar romanii sunt mai smecheri  ;) stiu ei mai bine
Asa...cine are crize de gastrita/ulcer stie ce groaznice sunt. Dupa un an de astfel de crize si regimuri si alte porcarii, am facut analiza pt helicobacter - pozitiv, am luat 7 zile tratamentul si de 2 ani nu mai am nici o durere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 31 2006, 11:25 AM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



prietena mea cea  mai buna a avut bacteria asta...si cred ca a scapat de ea. nush cat a durat tratamentul...dar putin oricum..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 31 2006, 01:30 PM
Post #10


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Eu am avut helicobacter anul trecut.Am scapat in doua saptamani cu un tratament cu antibiotice.
Simptomele erau asemanatoarei gastritei sau ulcerului.Cu ajutorul fetelor (pe vremea aceea intram pe eva)m-am informat si cand am fost la medic am cerut analiza pentru helico.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 11:31 AM