IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gatim de Pasti?, Retete traditionale sau inedite pentru Pasti
kalua
post Apr 3 2006, 12:49 AM
Post #1





Musafir






Pastele catolic, cel pe care-l sarbatoresc eu, este deja in doua saptamani, dar anul asta n-am bataie de cap cu gatitul, voi fi numai luni acasa.
Ce bunatati faceti voi de Pasti?
Eu voi face numai oua si vreau sa incerc sa fac tortul cu miere pe care l-am descoperit la Praga. Probabil ca pentru luni voi face niste carne de miel la cuptor cu legume in stil grecesc.
Pasca si cozonac nu fac, nu-mi mananca familia (si nici eu nu ma omor).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 3 2006, 02:59 AM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



da! si eu ma gandeam c-ar trebui sa discutam pe tema asta ...eu cozonac si pasca fac (doar stii de malaxorul meu (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) ) si-apoi eu am o hoarda mare de servit cu cozonaci.

in rest ceva friptura, la noi in Ardeal se face miel umplut dar mai revin eu cu reteta fac un soi de drob dar din ficati de pasare ouale rosii si ...ceva ciorba dar inca nu m-am gandit prea tare ce si cum ... oricum o concluzie am tras: muncesc muult si ramane la mancare care intr-un final sfarseste in gunoi ca te saturi sa mananci 7 zile aceeasi chestie... am mai zis trebuie sa ma autoeduc!
incep din seara asta: cantitati mici! cantitati mici! mmmmmm ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Apr 3 2006, 08:46 AM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Pentru ca de Paste voi fi gazda si voi avea destui invitati, o sa trebuiasca sa gatesc mai mult si automat, sa fac si mai multe feluri de mincare. Am sa incep cu aperitivele-normal, ceapa verde, castraveti, ridichii, rosii umplute cu icre si decorate cu masline, salata de boeuf, oua umplute, chiftelute din carne de miel si brinza de oaie. Masa principala va consta din ciorba de miel, drob de miel cu spanac, friptura de miel cu kaizer si cartofi inabusiti in vin. Linga ele, salata verde din belsug. Ca desert, pasca cu brinza si stafide si cozonac cu nuca si cacao insiropat. O masa destul de bogata-zic eu! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Cine are retete speciale pentru Sf.Pasti e rugata sa le posteze aici la vedere, .... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sa facem tre sa ne pregatim de aceasta sarbatoare mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Apr 3 2006, 08:52 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



De Pasti probabil vom facea o ciorba de ied cu borsh, friptura de ied la gratar, peshte fript (se spune ca este bine sa mananci peshte in ziua de Pasti), oua, bineinteles, salata verde cu castraveti sau de rosii, alte verzituri si mai putin desert...oricum, ceva cu branza dulce...o pasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2006, 09:32 AM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fetele, nu puneti voi si retetele astea de Paste aici? Nu de alta, dar pe mine m-a apucat salivatul!
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Apr 3 2006, 11:58 AM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Diana, eu cu mare placere pun aici retetele mincarurilor pe care le voi gati pentru Paste. Nu stiu care dintre ele te-au facut sa "salivezi", asa ca o sa le pun pe toate, poate o sa le placa si altor fete si vor gati ceva din ceea ce voi face eu pentru masa de Pasti.
Chiftelute din carne de miel si brinza de oaie: Ai nevoie de 250 gr de carne de miel tocata. 1 felie de piine, 1 legatura de ceapa verde, 1 catel de usturoi, 1 ou, 100 gr de telemea de oaie, 100 ml de ulei, sare, piper sau condiment pentru carnea de miel, boia dulce dupa gust, citeva frunze de patrunjel.
Cum procedezi: Inmoi piinea in lapte sau apa, cureti ceapa si usturoiul pe care le toci foarte marunt. Amesteci carnea tocata, piinea, ceapa, usturoiul, oul si condimentele. Brinza o tai cubulete, apoi din tocatura modelezi chiftelutele si pui in mijlocul fiecareia cite un cub de brinza. Incingi uleiul, dai chiftelutele prin faina si le prajesti. Le scoti pe un platou si le ornezi cu frunze de patrunjel.

Drob de miel cu spanac
Pentru 2 tavi de drob ai nevoie de:
- 1/2 kg de carne de miel,
- 1 kg de spanac,
- 3 oua,
- 3 legaturi de ceapa verde,
- 3 legaturi de usturoi verde,
- 2 legaturi de marar,
- 2 legaturi de patrunjel,
- 200 ml ulei,
- 2 cepe,
- 100 gr de orez,
- 1 lingura de faina,
- sare, piper, condiment tip vegeta-dupa gust.


Pentru aluat ai nevoie de:
- 600 gr de faina,
- 200 gr de untura sau 1 pachet de unt/margarina,
- 150 ml de apa minerala,
- sare,
- 1 praf de copt stins cu 1 lingura de vin

Cum procedezi: Prepari aluatul din ingredientele indicate, il framinti putin si il dai la rece. Cureti spanacul, il speli sub jet de apa si il pui la fiert timp de 10 minute. Strecori apoi spanacul de zeama-care se pastreaza, si il toci marunt. Tai carnea bucati, o speli bine, o usuci cu un servet curat si o prajesti putin in ulei. O scoti si in uleiul ramas, prajesti ceapa, usturoiul si verdeata spalate si taiate marunt.
Adaugi faina, mai calesti putin compozitia, pui citeva linguri din zeama de la spanac, apoi inchizi focul si lasi la racit. Alegi orezul, il speli si il fierbi in zeama ramasa de la spanac. Il strecori, apoi il lasi sa se raceasca. Dai carnea prajita prin masina de tocat, o amesteci cu spanacul, orezul, ceapa calita, verdeata si 2 oua batute. potrivesti gustul de sare si condimente si amesteci bine pina se omegenizeaza totul. Din aluat, intinzi 2 foi, cu care tapetezi 2 tavi de cozonac unse cu ulei. Foile trebuie sa depaseasca marginea tavilor. In fiecare tava, pui jumatate din compozitia de drob si acoperi cu foaia de aluat. dai tavile cu drob la cuptor. Cind sint aproape gata, scoti tavile, ungi cele 2 droburi cu ou batut si dai din nou la cuptor, pina se incheaga oul si se rumeneste putin.

Mai revin si cu restul retetelor, am ocupat destul spatiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 3 2006, 12:30 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Te asteptam ! Nu de alta, dar mai schimb si eu meniul de Paste!
Alexa, imi dai voie sa le pun si pe site?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Apr 3 2006, 02:19 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Sigur Diana, nu e nici-o problema! Si eu as fi interesata de retetele altor fete, daca vor sa le scrie aici.
Mai am o reteta ...

Friptura de miel cu kaizer, pentru care e nevoie de:
- 1 pulpa de miel,
- 10 felii de kaizer mai slab,
- 150 ml de ulei,
- frunze de salvie-proaspete sau uscate din pachet,
- sare, piper, cimbru sau condiment special pentru carne de miel, toate dupa gust.

Cum procedezi: Cureti carnea de miel de pielite, o tai felii potrivite, o condimentezi si o lasi de cu seara pina dimineata in frigider, ca sa se patrunda. A doua zi, ungi carnea bine cu ulei si o dai la cuptor, intr-o tava unsa cu ulei. O stropesti din cind in cind cu sosul din tava, pina este complet patrunsa. Scoti friptura din cuptor, o lasi la racit si pe fiecare felie prinzi cu o scobitoare o felie de kaizer, pina ce acesta se rumeneste si devine crocant. Asezi feliile de friptura pe un platou ornat cu salata verde. Poti servi friptura calda, cu garnitura din rondele de ceapa prajita, cartofi noi si salata, sau rece, cu ceapa verde si ridichii.


Cartofi deliciosi
Pentru cele carora le plac cartofii, le dau o reteta care la mine la masa, a facut furori. Taiati cartofii rondele, ii uscati usor cu un prosop curat de bucatarie si ii puneti intr-o cratita suficient de mare, peste care presarati usturoi uscat-frunze, vegeta, ulei cit sa ii acopere, jumatate de pahar de apa si jumatate de pahar de vin rosu. Printre rondelele de cartofi, puneti citeva bucati de ceapa vinata-de apa. Cartofii se lasa la prajit pina cind capata o usoara crusta, apoi se scot cu o paleta, ca sa nu se sfarame. Gustul este deosebit si garantat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 3 2006, 03:12 PM
Post #9





Musafir






eu nu stiu ce o sa facem de Paste. inca astept sa ma consult cu restu' familionului. deocamdata ma gandesc la meniul de Florii (ca e ziua mea si imi vine si un invitat tare drag din strainatate... ). parca se mananca peste nu?
va pun pt retele de Paste reteta de tort cu crema de zahar ars...reteta veche mereu noua.
QUOTE("Minou")
TORT CU CREMA DE ZAHAR ARS SI FRUCTE
Tortul se prepara in mai multe etape (nu va speriati ca nu e complicat)
1. CREMA DE ZAHAR ARS
- 6/8 oua (daca se foloseste lapte din comert, degresat, 8 oua)
- 1 l de lapte
- 200+ 200 g zahar
- zahar vanilat

se caramelizeaza intr-o cratita USCATA 200 g de zahar (atentie la accidente!); cat zaharul ars este inca lichid, se tapeteaza peretii cratitei.
Pana se raceste cratita tapetata, se bat ouale cu zaharul (200g), laptele, zaharul vanilat si un praf de sare. (nu trebuie batute prea mult); cand cratita este aproape rece, se toarna compozitia si se baga la cuptor (pana se rumeneste deasupra, se vede cand e gata)

BLAT
- 6 oua
- 2 cesti zahar
- 2 cesti faina
- un praf de sare
se bat ouale cu zaharul (eu le-am batut cam 10-15 minute la mixer), se amesteca cu faina, sarea si esenta (pt cine vrea). asteptam sa se termine de facut crema de zahar ars din cuptor.
Cand crema e gata, se adauga peste ea 2-3 banane (1 strat) taiate felii si compozitia de la blat.
Se da la cuptor pt aprox 40 minute (20 cu focul iute, 20 mai moale).NU deschideti cuptorul in timpul coacerii! Timpii de copt sunt aproximativi, depinde de puterea cuptorului.
cand este gata (se incearca conform obiceiului stravechi cu scobitoarea - daca atunci cand intepam blatul cu o scobitoare iese curata) se scoate si se lasa sa se raceasca putin.
Se rastoarna pe un platou (atentie mare ca are mult sirop, metoda ideala e: punem un platou ca sa acoperim cratita, mergem deasupra chiuvetei si rasturnam repede).

Ornarea:
FRISCA
din 1 cutie de smantana batuta cu 1 lingura zahar pudra si un plic de intaritor
Se decoreaza cu fructe la alegere (taiate felii, confiate etc) sau simplu cu frisca.
Se poate orna cum vreti...

am si poze cu rezultatul pt cine vrea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 3 2006, 03:47 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Fotre nu fii sfioasa ... pune repede poza ! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)

eu am facut tortul asta dar pt cine nu l-a facut doar cat sa aiba o idee ce-a pierdut ( mutrita galbena care saliveaza)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

32 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:21 AM