IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Tot felul de intrebari si probleme legate de bucataria montignaca, Numai probleme de gatit
robertina
post Sep 4 2007, 09:00 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 4-September 07
Member No.: 2,155



Ca sa pastram cat de cat curate topicurile cu retete deschid aici unul separat pentru intrebari, probleme, etc.

QUOTE(andutz @ Sep 4 2007, 08:36 PM) *
in alta ordine de idei, e cineva care sa sufere de fiere si sa fie monti pe-aici? mandrul meu e cu fierea, si eu prajeam ceapa la mancaruri, ca atlfel nu sunt asa gustoase...as putea sa le fac doar fierte, dar mai sunt si alimente care ii fac rau gatite oricum ( de ex ardeiul verde - pe care eu il puneam la orice mancare, ii da un gust super)...

astept sugestii..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Ieri am mancat dim. 06:30 doua pere iar pe la 09:00 Fibrosan cu gem dietetic, lapte degresat si apa minerala cu lamaie, la pranz
linte facuta cu ulei de masline, multa ceapa, suc de rosii si carnati cei drept cam grasi afumati si seara doua pere iar pe la ora 23:00 am rontait niste fibrosam (faina de grau 650, 1350, tarate, fibre vegetale, ulei de floarea soarelui, afanatori, sare, apa) si vreo 5 migdale.
Astazi dim 2 felii de paine graham prajita (tarate multe) cu gem facut de mine fara pic de zahar(prune).
Nelamuriri:
-uleiul virgin il folosesc la salate mai rar acum in faza 1 iar un alt ulei probabil nevirgin recomandat pt gatit fabricat in italia(sigur e mai eftin dar e din masline) e bine sa-l folosesc la gatit? daca da pot sa-l pun si la painea din 50% tarate si 50% faine integrala facuta de mine in casa.
SMANTANA
-pot folosi si smantana de la tara, mai putina, dar mai la indemana si gratis? daca da cam la ce mancaruri?
APA
-facuta cu lamaie poate fi si minerala?
FRUCTELE
-pot fi mancate la liber la 2,3 ore dupa cina?
pastele de porumb fara gluten din comert sunt permise cu legume desigur?
FAINA
- faina mea integrala e faina de la tara cea de calitatea a doua caci in comert am gasit doar faina de grau alba 480 cu afanatori. fiind integrala nu am gasit.
-painea aceasta facuta de mine o pot manca tot numai dimineata? si cu grasimi
LAPTELE
-cel degresat gasit de mine are grasimi hidrogenate de cocos si zer(glucida) e conform cu germeni de grau, cereala integrale, gem dietetic?
PASTE INTEGRALE
-din faina de grau dur, faina de tarate 7% fumerat de fier, vitamine pot fi combinate cu grasimi?
MIGDALELE
-le pot manca daor inlocuind o masa sau pot ciupi cate una rar cand simt nevoia!
TOFU
-cu paine conforma e ok?
despre OREZ maine;))! am obosit! v-a mulmumesC! sunt incepatoare (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
robertina   Tot felul de intrebari si probleme legate de bucataria montignaca   Sep 4 2007, 09:00 PM
kalua   andutz, pai spune-ne ce alimente nu are voie. Ceap...   Sep 6 2007, 06:02 PM
robertina   [kalua multumesc si te rog sa fii in continuare cu...   Sep 7 2007, 12:32 PM
kalua   robertina, te rog sa fii mai atenta unde ce postez...   Sep 7 2007, 04:50 PM
robertina   scuze ! voi fi mai atenta!merci! Pain...   Sep 7 2007, 09:43 PM
robertina   poate sa-mi spuna cineva cu ce pot manca niste gog...   Sep 8 2007, 08:18 PM
ala80   Pai nu-i poti manca. :( Gasesti la supermarket si ...   Sep 10 2007, 09:04 AM
robertina   Merci Ala! :crying: Mare pacat!Ii am in ca...   Sep 10 2007, 07:45 PM
Maàt   Robertina, TOT ce contine amidon sau...   Sep 10 2007, 08:43 PM
robertina   merci Maat!In Suceava nu aduce, ca nu le vind...   Sep 10 2007, 10:10 PM
Maàt   Nu pui faina la sos de smintina, ci adaugi smintin...   Sep 10 2007, 10:20 PM
irinica   Robertina, daca vrei, iti iau eu din Iasi fainuril...   Sep 10 2007, 10:22 PM
robertina   Irinica,gestul tau m a emotionat profund!Cred ...   Sep 11 2007, 02:15 PM
ISSA   Intrebarea mea nu este legata de bucataria montign...   Sep 12 2007, 08:20 PM
kalua   Topicul asta sa fie pentru intrebari gastronomice,...   Sep 12 2007, 10:27 PM
ISSA  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 05:28 PM