IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Epilari - recomandari, Unde, cine, cat, cum...
Meg
post Feb 5 2006, 07:39 PM
Post #11


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



titusu.. si doare? mi-e fricaaaa :)

Care sunt optiunile? cu ceara calda/rece/unica folosinta.. ce recomandati?

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 5 2006, 07:47 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
titusu.. si doare? mi-e fricaaaa :)

Care sunt optiunile? cu ceara calda/rece/unica folosinta.. ce recomandati?


bai, acum pe bune...normal ca doare...dar nu mai tare decat alte kestii....

hmm...ce recomandam?pai, io as recomanda, daca esti novice, ceara traditionala pentru ca este emolienta, iar pentru zona inghinala si axila ceara de unica folosinta cu anestezic (e o ceara "elastica").

apoi, dupa cateva epilari pe care consideri tu ca le suporti bine, poti trece la ceara de unica folosinta, pentru piele sensibila...ceara de unica folosinta e putin mai dureroasa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 5 2006, 08:03 PM
Post #13


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Meg, femeia te termina in 20 min, are mana usoara, de abia o simti, dar crede-ma ca e imposibil sa nu doara deloc. Dar rabzi, mama, rabzi pentru ca si rezultatul e pe masura :D
Acolo are ceara traditionala, cred ca nu vad eu ce amesteca, si la sfarsit iti da cu un gel special, sa te calmeze ::)
pup
elle_ni pup si pe tine :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 5 2006, 08:49 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



si eu te pup, titz0ule, dar nu te supara daca te contrazic un pic: "femeia te termina in 20 min, are mana usoara, de abia o simti"...

fac pariu cu tine ca pe mine in mai putin de o ora nu are cum sa ma termine, pentru ca am un par extrem de des, firul gros, iar oricat de usoara i-ar fi mana, daca firul e gros, te doare destul de tare....si ma epilez de vreo 13 ani...

apoi, un epilat lung +inghinal+burta+fese+axila+anal+maini, eu zic ca in o ora juma-2 ore se efectueaza operatiunea, daca vrei un epilat de calitate, cu tot cu retus, caci mie nu-mi place sa-mi ramana fire rebele....doar d'aia merg, sa am pielea fina, fara pic de par....si daca dau un ban, e dreptul meu sa fiu exigenta.

deci, un epilat dureaza in functie de cate zone sunt de epilat, de desimea parului, de grosimea firului si, bineinteles, de experienta si dexteritatea cosmeticienei.

ATENTIE: inghinal doare extrem de tare, daca inainte de primul epilat te-ai ras cu lama, dar nu am auzit pe nimeni sa fi murit din asta (io inca traiesc si, la cat de maimutza m-am nascut, numa' io stiu prin ce kinuri trec, noroc cu cosmeticiana - ma tine de vorba si trece repede toata tarasenia).

eu m-am epilat si in sarcina, pana in momentul nasterii (cu 2 zile inainte de nastere m-am epilat brazilian), dar nu este indicat (eu nu am stiu pe atunci, aveam sa aflu mai tarzior, dupa travaliu):epilatul dupa luna a 5 a de sarcina poate provoca contractii la unele persoane (ca mine)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 5 2006, 08:55 PM
Post #15


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Greseala mea :P elle_ni, eu ma refeream la inghinal doar . Ar fi imposibil pentru tot 20 min.
La asta cu desimea si grosimea nu prea m-am gandit, probabil e diferit de la persoana la persoana. Oricum femeia te pigule, nu ramane musteriu pe unde trece ea, te ia si la penseta :D
Da doar mai tare daca te-ai facut cu lama si foarte important este sa te speli doar cu sapun, fara gel de dus deoarece, te doare si mai tare, asa m-a invatat pe mine cosmeticiana.
In plus dupa ce termini si faci un dus poti sa utilizezi niste pudra.

Da si asta vorbeste mult, pai daca ma duc la ea stiu cand a fost ultima oara sora-mea, cand a fost prietena-mea ce mai face , bla, bla :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 5 2006, 09:25 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



aaaaaa....pai, asta alta manare de peste....pe mine inghinal ma face mai repejor de 20 de minute pentru ca imi pune p fiecare parte cate 2 fasii de 2 ori, si gata,a dica executa repede operatiunea pentru ca doare tare.....bine ca ne-am lamurit....si da, fireste, depinde de la persoana la persoana...eu sunt mai rezistenta la durere, dar sunt persoane extrm de sensibile la durerea fizica, si in acest caz cosmeticiana trbuie sa se poarte super delicat, lucru care necesita timp:da-i aerul conditionat mai tare pe clineta sua numai pe o portiune anume (aer condi mic), da-i repede cu dezinfectant ca se bashikeaza instant (eu, de ex)...

dar, in mare, epilatul cu ceara mi se pare genial...dureros, dar de durata.

uite ca de faza cu gelul de dus nu  tiam, dar nici nu mai folosesc de cand am ramas insarcinata, pentru ca gelul de dus usuca excesiv pielea, iar eu am pielea foarte uscata....

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 6 2006, 12:37 PM
Post #17


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



tits: cum o cheama? :) cre'ca ma duc si eu.. dupa ce termin exam.  :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 6 2006, 12:40 PM
Post #18


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Meg, eu o am trecuta Epilatoreasa in telefon :P. Nr de tel este 021. 7464939. Gata am gasit si numele:  Sorina am si mobil daca poftesti. Bafta la exam :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 6 2006, 12:42 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



eu pana acum nu m-am facut pe burta si la cat par am ar trebui sa ma fac si pe burta si pe spate  :'(  dar ma gandesc ca o sa se vada urat cand creste parul adica ..mie si pe maimi mi se pare ca se vede urat cand creste si o exasperez pe cosmeticiana la care ma merg pt ca ma vede din doua in doua saptamani imediat cum mijeste putin firul o pun sa ia ...cat s-o lua numai sa nu-l mai vad acolo. si....m-as face cu muuulta incantare si pe burta si pe spate...macar jumate asa... :P dar repet : cat de 'inestetic" se vede apoi? elle cred ca tu esti eprsoana  careia tre sa ma adresez la capitolul asta :)  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 6 2006, 01:03 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Lariss_A (scuza-ma daca confund nick-ul cu cealalta larisa), iti raspund cu mare placere:
1.sunt o maimutza nativa, implicit extrem de paroasa;
2.da, m aepilez si pe burta, si la spate, mai sus de fese (cocsis si putin mai sus);
3.nu doare in aceste zone, dar, daca te faci pentru prima oara, e bine sa ai la indemana un dezinfectant puternic si eficinet, caci iti vor apare instant bubitze multe;
4.creste la loc  >:(....dar mult mai rar si deloc urat (adica nu creste perpendicular , sau in sus, sau razlet...de ex.eu luna asta am uitat sa ma fac pe burta, iar la spate nu prea mai am nevoie caci s-a rarit in cursul unui an, iar pe burta nu se vde urat, dar daa as sta la soare, atunci da, s-ar vedea ceva puf, ca de fapt este un puf mai inkis la culoare la mine).

daca mai ai alte intrebari, iti raspund cu mare placere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 08:11 AM