IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Caderea parului provocata de bolile tiroidei si/sau medicamente, Grup de sustinere
ELLA33
post Nov 28 2009, 05:46 PM
Post #11


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Am folosit si Foltene si Revalid sampon +balsam + vitamine Revalid si fel de fel de vitamine. Lotiunea de la Gerovital o folosesc cand imi aduc amine adic o folosesc o luna - doua apoi pauza...
Eu iti spun ce mi-a folosit: Fiole Vichy (Dercos) cu aminexil + samponul rosu Vichy ( Dercos) si vitamine Perfectil.
Calciu eu am lumat mai mereu din cauza tiroidei,dar cel recomandat a fost Osteocare care are in compozitie si D si Magneziu. Acum, dupa ce am fost si la cardiologie, a avut noroc sa gasesc un medic f competent, mi-s prescris Osreocynesine (Calciu) - e hemeopat si puterea de absortie e cam in jur de 80%. Mi-am luat rezultatul analizelor si i le-am aratat si a vazut ca nivelul Calciului Ionic e destul de mic. In primele 10 zile iau cate 2 pastilute de 3/zi apoi doar cate 1 de 3/zi.

Apoi ca si vitamine, acum iau MagnoSun (magneziu - 63.99 mg o pastila) care imiedica formarea depozitelor de calciu in tesutele moi, e un mineral antistres, imbunatateste sistemul imunitar etc., iau 3 pastile pe zi. Si SunTonic o pastila pe zi, contine ginseng, lecitina, minerale, vitamine.

Aaa si cardiologul si Madam Marinescu mi-a prescris ceva de liniste dar...aste-a nu le-am mai luat, adica dorm bine, stau bine cu nervii si pana la urma is Berbec, am momente de agitatie si nervozitate dar asta doar daca am motive. Stii cum e, incepi sa-ti cunosti organisul si faci posibilul sa-ti tii in frau emotiile si nervii mai ales daca iti dauneaza starile astea. Nici cand eram in spital nu luam medicamentele de linistire sau ce naiba erau, vedeam cu dorm colegele mele de rezerva, aproape toata ziua si eu nu-mi doream asta.

Vreau sa-ti spun ca aceste vitamine mi-au fost prescrise, nu le-am luat eu ca asa am considerat eu.
Doar partea de tratament de la Vichy. Am mers la farmacie unde am o cunostinta care are habar ce vorbeste si ea mi le-a recomandat si chiar si-au facut treaba. Daca incepi cu fiolele Vichy se folosesc 3 pe saptamana si nu mai trebuie sa folosesti lotiunea cu petroleum, o folosesti dupa ce termini.
Aa si matreata am mai mereu dar numai in zona fruntii si stiu ca nu e de la sampoane ci pur din cauza dereglarilor hormonale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 29 2009, 12:38 AM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Multumesc mult, mult de tot! O sa ma duc sa imi iau tratamentul de la Vichy, sper sa faca ceva... o sa ma interesez si calciu, mai bine ma dus si prestez un rind de analize pe toate tipurile de calciu, sa vad ce e cu el. Insa nu stiu care e legatura intre calciu si tiroida. Se ia calciu obligatoriu in tratament? Mi-a dat si mie insa la o bucata nu m-am mai tinut de el si nu am mai luat ca nu ii vedeam rostul.
Ce ma enerveaza la doctorita mea e ca omite sa imi spuna anumite lucruri care ma pot scuti de o multime de dureri de cap, aka nu mi-a spus ca s-ar putea s ama ingras d ela tratament - desi trebuia s ama gindesc si singura- tot imi zice ca nu sint umflata la fata ci ca e de la faptul ca m-am ingrasat (da, intr-o ora m-am ingrasat asa de tare ca arat de parca am bull-neck, se poate vedea pe google images cum arata), e limfadenopatie de la o posta!!! - ca glandele salivare mi s-o facut de parca-s buldog... si ca nu m-a prevenit cam cum nimic la ce ar trebui sa ma astept... iar acum si parul care refuza sa mai stea pe capul meu! Poate reusisesc sa trag o poza sa vezi cum arata cheliuta mea. Am senzatia ca nici nu cade tocmai la fel peste tot, insa nici ca la pelada, in smocuri, nu e! Pur si simplu e rar...

O sa incerc de indata cu dercos. De Perfectil mi-e frica pentru ca are iod in el, am avut in casa si l-am dat unei cunostinte, ca la mine nu avea cine sa il ia...
Dupa cit timp de la inceperea tratamentului s-a mai domilit caderea ? Adica dupa cit timp ai vazut ca nu mai cade parul ca nebunul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Nov 29 2009, 10:31 AM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Di, eu stiu ca tiroida e mancatoare de Ca. Si de fiecare data mi s-a recomandat sa il iau iar medicul de familie (care e o tipa interesata si citeste f mult, se preocupa de tot ce e nou aparut pe piata in materie de medicamente etc) la fel mi-a recomandat. Acum e bine sa-ti faci analizele si asa vezi care-i treaba, nu trebuie sa iei nimic pana nu-ti faci analizele.

In iarna, cand a incepit sa-mi pice parul 4 luni cadea continuu, apoi cand am inceput sa iau tratamentul de la Dercos treptat s-au vazut rezultatelenpana a inceput sa pice la periat cateva fire, in limite normale si nu am mai avut probleme pana acum vreo 3 saptamani. Dar cred ca acum e normal de la vreme, stii ca toamna-iarma pica, multa lume pateste asa ceva. Sau in cazul meu o fi si din cauza medicamentelor. Vad ca nu mai pica asa mult dupa periere iar daca bag mana in el nu pica decat cateva fire. Sper sa fie ok si in cazul tau ca m-as simti vinovata sa nu functioneze si sa cheltui banii aiurea.
Dar, nu uita sa-ti faci analizele iar daca nu esti multumita de medicul endocrinolog, fa bine si mergi la altcineva. Momentan is multumita de ce mi-a spus noua mea doctorita, vad eu pe parcurs ce tratament imi da si cum ma simt, oricum te tin la curent.

Si nu ai de ce sa-mi multumesti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 29 2009, 05:28 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uite, vezi, eu nu am stiut ca tiroida haleste calciul din organism si ma tot intrebam ca proasta de ce imi dadea doctorita calciu. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) de-aia nu am mai luat in ultima prioada! O s ama duc sa imi fac din nou analizele si o sa includ si valorile totale de calciu. Oricum il iau, ce nu se asimileaza, se elimina oricum, deci mare bai n-o fi.
Stiu ca toamna-iarna parul cade mai mult, insa nu cu pumnul. Poate reusesc sa-mi fac o poza a scalpului sa o pun sa intelegi exact despre ce vorbesc. Par nemaipomenit de des nu am avut eu niciodata, oricum fiind natural o nuanta de blond cenusiu e mai subtire decit al brunetelor/satenelor, insa acum sint... gauri. Si pare ca gaurile sint mai mari in fata, zona bretonului si a crestetului. Sau poate mi se pare asta pentru ca nu am ochi la spate... Nu stiu ce sa zic.
Si coroborind asta cu lipsa de vitalitate a firului d epar, mai mult subtiat de la boala si cu cazutul, cam iti dai seama ce par mai am in cap: aka doua fire, doua paie...
Azi-noapte mi-am pus lotiunea de la gerovital in cap si am dormit cu ea. M-am spalat azi (scrie ca trebuie sa stai cu ea cel putin 3, 4 ore, eu am stat o noapte). A, si am mai folsit azi prima data un balsam de la Herbosophy cu chinina.
Si parca-parca nu am mai adunat atit de mult din cada. Oricum, cred ca e si subiectiva treaba.
Ba trebuie sa iti multumesc pentru ca nu stii cit conteaza pentru mine sa pot vorbi cu cineva care a trecut si trece prin acelasi situatii si am cum afla.schimba opinii... Efectiv, imi faci BINE. Saru` mina, Dumnezeu sa-ti dea sanatate! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Nov 29 2009, 06:36 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Herbosophy, din ce opinii am citit e cam apa de ploaie. Dupa ce terminasem tratamentul de la Vichy cu tot cu sampon m-am axat pe Klorane cu vit B si chinina. E mai scump dar e si mult mai bun decat Herbosophy . Plus balsamul. Sa il ai in vedere si pe asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 30 2009, 03:05 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu ce anume da rezultate, insa fapt e ca si ieri, duminica, si azi, luni a cazut MULT, MULT mai putin! Tot doua fire am in cap, insa macar se tin mai bine! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) O sa ajung si la farmacie , poat echiar de astazi! Saru mina mult mult de tot! (IMG:style_emoticons/default/hug.gif) Ramin datoare vinduta in veci!

BTW, am pus poze pe grup daca vrei sa vezi in ce stadiu am ajuns in nici doua saptamini...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Nov 30 2009, 06:19 PM
Post #17


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Fii serioasa Di, cum sa ramai datoare, nu ai pentru ce. Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor macar putin si sper ca ti-am mai ridicat un pic moralul.
Asta cred ca e esential sa fii optimist si sa stii ca nu esti singur cu astfel de probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 1 2009, 05:54 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa stii ca e mult mai bine dupa calciu si suplimente, chiar daca au fost doar cele pe care le aveam la indemina in casa!
Trebuie neaparat sa a duc sa iau si fiolele de la Vichy!
Eram asa de disperata si chiar de stiu ca nu o sa reapara peste noapte parul meu, chiar daca cheliuta e la locul ei, macar nu mai cada in halul in care cadea! Ella, te iubesc pur si simplu! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 2 2009, 05:01 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ma duc sa imi iau Dercos azi. Nu se mai poate! A inceput parca iar mai tare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Dec 2 2009, 09:18 PM
Post #20


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Diana, sa ne dai vesti cand incep tratamentele sa dea rezultate bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:00 PM