IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Produse de ingrijire a parului cret/ondulat
elle_ni
post Jan 26 2006, 11:46 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



pentru ca la capitolul "balsam" m-am pierdut in multimea de produse si, pentru ca nu stiu care ce fel de par are, m-am gandit ca poate ar fi util sa postam aici produsele de ingrijire ale parului cretz/ondulat care au avut in timp rezultate bune.

eu nu prea ma pot lauda cu ceva anume....as vrea tare mult sa incerc ceva mai mult profi, numa' ca nush ce sa aleg...m-ar bate gandul sa-mi iau ceva masti de par de la Constrast si Wella, numa' ca nush daca chiar sunt bune.am vazut ca cei de la  constrast au o gama extrem de larga de sampoane, balsam si..........keratina aia care spuenti voi ca e grozava....

acum mi-am luat de la ALPECIN un sampon pe baza de cafeina si un balsam idem dar inca nu stiu de efecte are.
si tot de curand am luat un sampon de la corona cu extracte parca de catina sau macese...nu mai stiu sigur...cu niste particule mici portocalii....sincer, mi s-a parut bunutz.

pe mine m-ar interesa in mod deosebit un sapon de calitate, care sa nu afecteze firul de par, un balsam care sa ajute la descurcarea rapida a parului si o masca nutritiva care sa nu ploshteasca parul o saptamana intreaga, ci doar sa-i confere stralucire si vitalitate....oare cer prea mult?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 12:51 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



http://www.wella.ro/friseur/produse/lifete...e/index114.html

http://www.wella.ro/friseur/produse/lifete...e/index115.html

http://www.wella.ro/friseur/produse/lifete...e/index112.html

http://www.wella.ro/friseur/produse/system..._curl_saver.php

http://www.wella.ro/friseur/produse/sp/pro.../index4140.html

cam astea m-ar tenta pe mine de la wella, numa' k nu stiu daca cosmeticiana mea mi le poate comanda...stiti cumva vreun salon care aduce la comanda produse profi sau pur si simplu le comercializeaza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 12:53 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



iar la Constrast partea proasta e ca pe site nu au afisat etoate produsele.eu am vazut la cosmeticiana mea catalogul lor,,in care sunt expuse zeci de sampoane...

ce am gasut eu pe site-ul lor ...

http://www.contrastimpex.ro/treatments.php?id=8
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 11:31 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



nici o creatza la orizont???????????????????just me?????????????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 26 2006, 11:39 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu! :fluierat: Si n-am gasit nimic care sa-mi imblanzeasca parul.. :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 27 2006, 12:16 AM
Post #6





Musafir






Eu sunt numai ondulata  ;)  dar cu un par mai uscat si sarmos.
Cel mai bun sampon/balsam pe care le-am folosit vreodata au fost cele de la Kanebo, dar costa o gramada de parale  :o  Acuma folosesc un sampon cumparat la coafor pt stralucirea parului: Fashionista din seria Catwalk a dirmei Tigi. E bunut.
Am si o masca de la Wella pt. par vopsit - Pro Hair colorsafemask cu extract de rodie. OK si asta. Mai am o gramada de balsamuri prin baie, de la Gliss acuma, ca-s si eu in perioada de testare.
Cu ce sunt intr-adevar multumita e o Finishing Cream de la John Frieda pt. brunete (exista si pt blonde) sin seria Satin Shine.
Iar daca mi se pare ca parul nu are luciu, am un spray care-l face sa luceasca fara sa-l incleie  :fluierat: , firma Tigi, cumparat tot la coafor.

@elle: Iti sta parul frumos o saptamana intreaga fara sa-l speli? Cum faci? Spune repede!
Eu una cred c-as putea sa stau si o luna nespalata pe cap, de-ngrasat parul meu nu se ingrasa  >:( Dar maximum la 3 zile il spal ca nu ma mai satisface cum cade  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 27 2006, 02:16 AM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



elle_ni vrei nu vrei hop si eu  :P .... ce sa faci daca m-am simtit cu musca pe caciula  ::)

Am si eu par cret , nu-i des (desi pare) si e cretuliu- ondulat mai bine zis frizzy.
Eu folosesc de ceva vreme henna si de balsam chiar nu mai am nevoie in schimb am gasit un soi de gel ca aspect (de fapt e o lotiune ), foarte, foarte leger cu care-mi dau pe parul inca umed si cand e parul uscat dau cu o pasta pt modelare pe care o gasesc geniala.  Nu incarca parul si scot in evidenta creturile- onduleurile.

La capitolul sampon nu-s tare incantata, am folosit cate-n luna si-n stele acum am un sampon canadian pt par cret, dar daca a 3-a zi nu mi-l spal sta ca naiba.

Mi-ar trebui ceva care sa nu ingrase radacina si sa nu usuce varfurile. Garnier a scos ceva dar nu-s incantata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 27 2006, 10:20 AM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
@elle: Iti sta parul frumos o saptamana intreaga fara sa-l speli? Cum faci? Spune repede!
Eu una cred c-as putea sa stau si o luna nespalata pe cap, de-ngrasat parul meu nu se ingrasa  >:( Dar maximum la 3 zile il spal ca nu ma mai satisface cum cade  ;)


auzi, tu?stii care faza ggrozava la parul meu?cu cat trece mai mult timp de la spalare (in limitele bunului-simt si al igieinei), cu atat se aseaza mai frumos.fiind cretz, imediat dupa splare sta fabulos....are luciu, are volum fara a parea imbacsit sau mai stiu eu ce, dar la scurt timp dupa spalare parca se pleosteste.cu trecerea zilelor, se tapeaza singur si are un volum frumos, natural...

in ultimul timp am observat ca totusi mi se ingrasa cam dupa 5-6 zile, dar fiind foarte des nu se vede.daca e s-o iei pe de alta parte, indif ca se ingrasa sau nu parul, dupa 3 zile de la spalare, daca pui pe cineva sa-si bage nasul in parul tau (a se citi la radacina), evident ca mai miroase a flori si a mar....

eu nu-mi permit sa-l splar prea des din mai multe considerente:

1.cu cat il speli mai des, cu atat sebumul secretat va fi mai mare (la fel ca si cu tenul);
2.mi-ar trebui sticloi la 1L de sampon pentru a face fata si cam 2L de balsam (intotdeauna balsamul este dublu ca si cantitate consumata);
3.nu-l pot usca decat feohn-ul, pentru ca din cauza desimii, nu ajunge sa mi se usuce tot parul nici vara, stand in casa (am incercat, dar din pacate fara sorti de izbanda), deci utilizarea prea des a feohn-ului nu mi-ar face deloc bine la par;
4. e cel mai slab motiv.....din lipsa de timp.....daca m-as spala de 3-4x/saptamana, cred k ar trebui sa-mi iau bona :P...pentru ca spalarea, pieptanarea, balsamarea si uscarea parului imi mananca o seara intreaga (pana pe la 12 si ceva noaptea, k la baitza priorotate are, bineinteles, bebe :P...)

am tot citi ca nu ebine sa-ti descurci parul cand este umed, pentru ca firul de par se rupe mult mai usor, dar eu nu am cum altfl sa-l descurc, pur si simplu zici ca am calti in cap, nu alta....

la un moment dat luasem de la avon un spray de descurcat parul pentur copii, cu miros de fructe...bla...bla....bai, era kiar spectaculos, numa' k consumam juma de sticla la o singura aplicare, so, era cam expensive pentru claia mea...

voi ce masti folositi sau cum procedati la descurcarea parului?eu, de curand am recurs la codite impletite, crezand ca nu mi se va mai incurca....da' de unde...la ceafa se formeza ca la cainii maidanezi niste caltzi, dom'le ceva de speriat, dar macar numa' la ceafa, nu in tot restul capului, da' am asa o moaca infantila, de nu mai spun...poai nu poti sa-ti faci tot timpul si oricand cozi impletite 8)....

si parca tot nu ma indur sa ma tund....e asa frumos parul lund, des si cretz....dar da o atat de mare bataie de cap....

in sarcina,cnd stataeam o ora in cada numai ca sa-l descurc imi ziceam "sapatamana asta ma tund...ma tund...."...si tot nu m-am indurat sa ma tund...

cum era...."dulcea povara a.......parului cretz"... :evil:

va tzuc si ma bucur ca nu sunt singrica creatza p'aici :P  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 27 2006, 02:52 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



elle_ni am si eu o prietena cu par de-ala ca tine Doamne ce frumusete! avea par pt 5 oameni chiar ca ar fi pacat sa tunzi asa un par.... la tine numai balsamul e scaparea, cu ala parca parca se descurca mai usor....

fetita mea are par lung si cret si dupa baie ne pieptanam minim 15 minute  :o ca sa-i descalcasc 'nodurile' are un par superb, blond cu suvite, si cret e ca o zana.

Mai nou am gasit de la Johnson un soi de balsam care ajuta la descalcirea parului (chiar asa scrie) si parca a mers mai repede dupa ultima baie

Elle zi merci de podoaba ta si poart-o cu mandrie ca daca e cum imi inchipui eu e o minunatie. Prietena mea se spala la 2 saptamani si la cat de cocheta si faina era ma indoiesc ca ar fi stat atat daca-i mirosea parul aiurea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 31 2006, 04:42 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Tocmai de asta imi e frica mie sa merg la coafor.. :'( Ma chinuie nu ma piaptana..mai ales ca il dau cu tot felul de geluri si spume sa se aranjeze buclele care la mine de fapt sunt spirale..off offf  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:54 PM