IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Florile de balcon
fortelady
post Apr 14 2007, 04:33 PM
Post #31





Musafir






eu am pus petuniile in ghivece, am schimbat muscatele in ghivece mai mari...si am cam scos afara tot ce se putea scoate din bucatarie, mai am cateva de care nu sunt lamurita ca pot sa le scot sau nu. ferigile alea cu frunze late oare stau afara?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 14 2007, 04:54 PM
Post #32





Musafir






Asta cica-i de camera:
(IMG:http://www.jardins-interieurs.com/fougeres/nephrolepis.exal.jpg)

Eu inca n-am facut nimic, mi-am mai luat 100 l de pamant si am dus jardinierele jos pentru ca acolo le voi executa. Urmeaza. (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)
N-am mai avut niciodata atata bataie de cap cu florile de balcon, cumparam totul, puneam, gata, nu mai aveam treaba. Anul asta (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 14 2007, 07:13 PM
Post #33





Musafir






diana plantele cu frunze mov sunt sensibile la apa nu este voie sa ajunga apa pe frunze, nu le face bine eu asa le am stricat si m-am enervat ca nu mi-am mai luat altele (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
si eu am begonie portocalie si mai am una alba asa de mult imi plac oare pe ce culori mai sunt ca eu doar astea doua le am vazut (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 14 2007, 07:15 PM
Post #34





Musafir






mai sunt si rosii. si cred ca am vazut si roz pe la magazin. daca nu uit, ma uit in cartea mea de gradinarit (o am dusa la birou, ca acolo am cateva plante un pic bolnave) luni si iti zic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 14 2007, 07:20 PM
Post #35





Musafir






ok (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 14 2007, 07:30 PM
Post #36





Musafir






Da, da sunt si in toate nuantele de roz, de la pink la roz foarte pal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 14 2007, 07:35 PM
Post #37





Musafir






QUOTE(kalua @ Apr 14 2007, 05:54 PM) *

nu, nu vorbeam de tipul asta de feriga, ci de alea cu frunze late ca in poza de mai jos. am si d'asta creata, dar am dus-o la mama ca nu ii placea la noi la birou
(IMG:http://i6.photobucket.com/albums/y236/fortelady/Floricele/22-11-06_1429.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 14 2007, 07:39 PM
Post #38





Musafir






Pe asta n-o cunosc, dar am avut eu una asemanatoare si am pierdut-o tocmai pentru ca am scos-o afara (si era un loc unde venea soarele inainte de a apune vreo 10 minute, nu mai mult). (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Daca nu gasesti informatii exacte ca o poti scoate la aer, mai bine tine-o inauntru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 20 2007, 06:06 PM
Post #39





Musafir






am mai luat petunii - de data asta pentru mama - ca tot isi renoveaza casa, sa aiba ce atarna...

(IMG:http://i6.photobucket.com/albums/y236/fortelady/Floricele/20-04-07_1437.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LSHP
post Apr 20 2007, 08:23 PM
Post #40


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 11
Joined: 20-February 07
Member No.: 1,224



QUOTE(kalua @ Apr 14 2007, 11:12 AM) *
Ieri am facut tampenii: mi-am luat 5 trompeta ingerului. 5, nesatula de mine! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) M-am gandit ca le pun in jardiniera si ca nu s-or face asa mari pana in toamna, cand termin cu ele. Dar mi-a zis forte ca se fac ditamai si-ntr-o vara. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Si acum am citit ca-s si otravitoare rau, bine ca fiica-mea nu mai e mica.


Draga kalua, trebuie sa-ti spun ca m-ai amuzat tare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) cu cele 5 trompete.
Hai sa nu-ti para rau, nu cresc chiar asa pana la toamna. Se vor face in jur de 1 m dar vei vedea ce parfum au florile in special spre seara. Au un miros divin. Si daca ai luat si mai multe culori este minunat.
Sunt 2 specii de datura cea f ortavitoare este ierbacee si nu rezista peste iarna, cele pe care le ai tu, daca le tii peste iarna la racoare la o temp in jur de 5-4C udate f rar le poti avea si la anul. Sigur daca rupi frunzele este bine sa te speli pe maini si sa nu mananci din ea, dar mai toate plantele exotice sunt otravitoare. (Leandrul, Dieffenbachia, chiar si ficusul si multe altele)
Asteptam sa ne spui cum evolueaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:32 PM