IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Age Of Empires si alte jocuri
Diana.
post May 30 2008, 04:48 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Va rog sa va abtineti de la postari ce au legatura cu incalcarea legilor in vigoare (pirateria par exgamplu este caz penal), ca sa nu avem discutii pe viitor.


Legea nr. 8 din 1996, privind dreptul de autor şi drepturile conexe, a fost modificată semnificativ prin Legea nr. 285 din 23 Iunie 2004, care a fost publicată în Monitorul Oficial în 30 Iunie 2004 şi a intrat în vigoare la 30 de zile de la publicare. Noua lege este rezultatul unor dezbateri şi discuţii de peste 10 luni, dezbateri la care BSA România a participat activ.

Programele pentru calculator sunt strict protejate de noua lege – instalarea, stocarea, rularea sau executarea, afişarea ori transmiterea în reţea a unui program pentru calculator fără autorizarea titularului dreptului de autor (fără licenţă) reprezintă infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 4 ani sau cu amendă de la 100 de milioane de lei la 400 de milioane de lei.

Legea consideră, de asemenea, infracţiuni şi o serie de alte fapte - realizarea, în scopuri comerciale, cu orice mijloace şi în orice mod, de mărfuri pirat (copii ale programelor pentru calculator realizate fără consimţământul titularilor de drepturi de autor); importul, tranzitul sau orice altă modalitate de introducere de mărfuri pirat pe piaţa internă; distribuirea sau deţinerea, în scopuri comerciale, de mărfuri pirat în magazine specializate în distribuirea de programe pentru calculator; depozitarea şi transportul, în scopuri comerciale, de mărfuri pirat; închirierea de mărfuri pirat, precum şi oferirea spre vânzare sau închiriere a acestora prin anunţuri publice ori prin mijloace electronice de comunicare (de exemplu, trimiterea de e-mailuri cu oferte de CD-uri pirat este infracţiune, conform acestui text de lege).

Legea protejează şi circulaţia produselor originale – astfel, distribuirea, importul sau închirierea de programe pentru calculator originale sunt activităţi supuse autorizării titularului de drepturi de autor; în lipsa acestei autorizări, faptele menţionate devin infracţiuni.

Noua variantă a legii introduce şi o serie de contravenţii - distribuirea de mărfuri pirat ori deţinerea acestora în scopul distribuirii, atunci când aceste activităţi se desfăşoară în public, cu excepţia magazinelor specializate în distribuirea de programe pentru calculator, pentru care fapta constituie infracţiune (în cazul în care această contravenţie este săvârşită de două ori de aceeaşi persoană, a treia faptă devine infracţiune, conform legii); oferirea spre vânzare sau închiriere de mărfuri pirat prin prezentarea copertelor şi a cataloagelor de mărfuri pirat (dacă această contravenţie este săvârşită de două ori de aceeaşi persoană, a treia faptă devine infracţiune, conform legii; este cazul tipic al tarabelor cu carcase sau cataloage de produse pirat, care sunt apoi aduse clienţilor pe baza comenzii); punerea la dispoziţie de către agenţii economici a spaţiilor, echipamentelor, mijloacelor de transport, bunurilor sau serviciilor proprii, în vederea săvârşirii de către o altă persoană fizică sau juridică a unei contravenţii prevăzute de lege.

Titularii ale căror drepturi au fost încălcate pot pretinde repararea prejudiciului calculat potrivit normelor legale; în cazul în care prejudiciul nu poate fi determinat în acest fel, aceştia pot pretinde acordarea de despăgubiri reprezentând triplul remuneraţiilor care ar fi fost legal datorate pentru tipul de utilizare ce a făcut obiectul faptei ilicite. De asemenea, titularii drepturilor încălcate pot cere instanţei de judecată să dispună distrugerea echipamentelor şi a mijloacelor aflate în proprietatea făptuitorului, a căror destinaţie unică sau principală a fost aceea de producere a actului ilicit, scoaterea din circuitul comercial, prin confiscare şi distrugere, a copiilor efectuate ilegal, precum şi publicarea în mijloace de comunicare în masă a hotărârii instanţei de judecată, pe cheltuiala celui care a săvârşit fapta.

Acestor noi reglementări li se adaugă Ordonanţa Guvernului nr. 124 din 2000, pentru completarea cadrului juridic privind dreptul de autor şi drepturile conexe, prin adoptarea de măsuri pentru combaterea pirateriei în domeniile audio şi video, precum şi al programelor pentru calculator, ordonanţă care a fost aprobată cu modificări prin Legea nr. 213 din 2002.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Jun 2 2008, 10:30 AM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



Dati-mi si mie parolele alea de la Age of Empires, ca si eu imi iau bataie la greu (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) pretty pls (IMG:style_emoticons/default/pls.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leo
post Jun 2 2008, 10:36 AM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 308
Joined: 3-January 07
From: Craiova
Member No.: 928



QUOTE(chintesenta_raului @ Jun 2 2008, 11:30 AM) *
sunt :offtopic:
Cleo, da-mi si mie parolele alea de la Age of Empires, ca si eu imi iau bataie la greu (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) pretty pls (IMG:style_emoticons/default/pls.gif)

la care versiune din el? 1, 2 sau 3?

deci cum poti sa fii asa incat sa iti iei bataie de la un calculator la age?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Jun 2 2008, 10:41 AM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



la 2 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) dar baga si parolele de la 3, ca il am si pe ala (desi nu l-am jucat pana acum).
pai nah, mi-o fur ca nu reusesc sa tin pasul (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 2 2008, 10:43 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



whoaaa, AOK II asta l-am jucat si eu de m-am imbolnavit, bine ca eram singura pe atunci...si noaptea visam..
e un cheat code de iti apare o masina care trage de sparge tot...promit sa-l gasesc si ti-l spun
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leo
post Jun 2 2008, 10:50 AM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 308
Joined: 3-January 07
From: Craiova
Member No.: 928



QUOTE(chintesenta_raului @ Jun 2 2008, 11:41 AM) *
la 2 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) dar baga si parolele de la 3, ca il am si pe ala (desi nu l-am jucat pana acum).
pai nah, mi-o fur ca nu reusesc sa tin pasul (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


Cheat mode
Press [Enter] to display the chat window and type one of following codes to activate the corresponding cheat function. Note: The codes can not be enabled in a multi-player game unless the host selects "Allow Cheats" check box when the game is set-up.

Effect Code
1000 stone> rock on
1000 wood> lumberjack
1000 gold> robin hood
1000 food> cheese steak jimmy's
Full map > marco
No shadows> polo
Fast building2> aegis
Control animals only> natural wonders
Instant victory> i r winner
Instant loss> resign
Suicide> wimpywimpywimpy
Tall, fast moving, useless villager1 i love the monkey head
Infantry unit that acts like a monkey but has 99 attack, 99 armor, 99 range, and 9 HP> furious the monkey boy
Shelby Cobra car with twin machine guns3> how do you turn this on
Kill indicated opponent> torpedo<number>
Destroy all opponents> black death
Saboteur unit> to smithereens

1. This code may not be enabled in campaigns.
2. Note: This will effect all players.
3. The car will not appear unless there is a town center present.


QUOTE(chintesenta_raului @ Jun 2 2008, 11:41 AM) *
la 2 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) dar baga si parolele de la 3, ca il am si pe ala (desi nu l-am jucat pana acum).
pai nah, mi-o fur ca nu reusesc sa tin pasul (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)



http://www.gamewinners.com/Cheats/index.ph...+The+Conquerors
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Jun 2 2008, 10:52 AM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



merci frumos, le copiez acum intr-un document ca sigur va fi stearsa postarea ta de aici. Di, mii de scuze (IMG:style_emoticons/default/pls.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2008, 10:59 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



V-am facut topic nou, nu am sters postarile. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leo
post Jun 2 2008, 11:01 AM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 308
Joined: 3-January 07
From: Craiova
Member No.: 928



ms maat. esti o bomboana....

ps: fetelor ce ziceti instalam vechiul starcraft sa vedem who's the man (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))))))))??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Jun 2 2008, 11:03 AM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



nu starcraft, pls (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) niciodata nu reuseam sa trec cu bine de atacul zergilor (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:45 PM