IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Politica la zi
Fanny
post Apr 18 2007, 06:11 PM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Politica din tara noastra devine din ce in ce mai confuza. Devine tot mai greu de stabilit ce mai este democratic in actiunile alesilor nostri. Cum percepeti ce se intampla pe plan politic in acest moment? sau... poate mai important... va intereseaza sau viata isi urmeaza cursul indiferent de luptele intre parlament si presedinte si guvern si presedinte.

Va amintesc ca maine se va vota in Parlament in legatura cu suspendarea presedintelui. Suspendarea nu a fost avizata pozitiv de Curtea Constitutionala, iar opozitia a scos la iveala astazi ca CCR a fost presata sa ia aceasta decizie de SRI si, implicit, de presedintele Basescu.
Din moment in moment se asteapta o declaratie a sefului statului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 19 2007, 02:07 PM
Post #2





Musafir






Preşedintele Traian Băsescu a fost suspendat
Joi 19 Aprilie 2007, 14:57

Preşedintele a fost suspendat cu 322 de voturi pentru. Din totalul de 465 de parlamentari, au fost prezenţi 342 de senatori şi deputaţi. Pentru ca şeful statului să fie suspendat era nevoie de 235 de voturi.

În debutul şedinţei, care a început la ora 9,30, secretarul general al PSD, Titus Corlăţean, a expus principalele acuzaţii de încălcare a Constituţiei pe care PSD şi PRM le impută preşedintelui Traian Băsescu.

Ulterior, PSD, PNL, PD, PRM, UDMR, PC, grupul minorităţilor naţionale şi independenţii şi-au prezentat poziţiile politice.

Geoană: Traian Băsescu trebuie suspendat
Crin Antonescu: Electoratul român nu este o sperietoare
Blaga: Indiferent de votul de azi, ultimul cuvânt îl va avea poporul
C.V. Tudor: România nu l-a vrut niciodată pe Traian Băsescu preşedinte, ci forţele din afară
Marko Bela: Aş fi preferat să nu ajungem în situaţia de a discuta suspendarea preşedintelui
Dan Voiculescu: Nu vă mulţumim, domnule Băsescu, nu aţi făcut nimic bun pentru România

Partidele care au anunţat că vor vota pentru suspendare sunt PSD, PRM şi Partidul Conservator. Împreună, aceste partide au 228 de parlamentari, dar pentru suspendarea preşedintelui este nevoie de 235 de voturi.

UDMR şi PNL au declarat că le lasă membrilor libertatea de a vota după cum le "dictează conştiinţa".

Motivarea Curţii Constituţionale a fost publicată în Monitorul Oficial, miercuri după-amiază. Potrivit legii, dezbaterea trebuie să aibă loc la 24 de ore după publicarea în Monitorul Oficial a deciziei Curţii Constituţionale.

Secretarul Biroului Permanent al Camerei, Valeriu Zgonea, a declarat că, în conformitate cu regulamentul şedinţelor comune, preşedintele este invitat să ia cuvântul în timpul dezbaterilor pe marginea suspendării, pentru a se putea apăra. Traian Băsescu a anunţat, însă, miercuri seara, că nu va participa la şedinţa din Parlament.
SURSA: realitatea.net
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Apr 19 2007, 02:22 PM
Post #3





Musafir






Naspa...ce sa zic. Eu am o colega care a fost secretara la PD, la inceputurile ei profesionale si mi-a insuflat o simpatie pentru Base. L-a admirat intotdeauna, era cel mai integru om de acolo...dar asta e...politica... Sper sa nu fiu in asentimentul vostru, dar asta e opinia mea. Am inteles c-a inceput lumea sa stranga in p-ta Universitatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 19 2007, 03:13 PM
Post #4





Musafir






Mai, ma bag si eu ca musca in lapte, ca eu sunt pe langa politica rau de tot, dar desi Base era simpatic asa, ca shef de stat nu mi-a insuflat deloc incredere in tot timpul asta, desi l-am votat recunosc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matusica
post Apr 19 2007, 03:39 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 57
Joined: 16-December 05
Member No.: 106



Ma tem ca nu e de gluma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 19 2007, 03:55 PM
Post #6





Musafir






matusico, ai mai multe detalii... ?
si mie imi pare extrem de rau, unul din amicii mei din facultate lucra indeaproape cu el si de atunci ne povestea despre basescu si ce misto se lucra cu el. asa ca am o slabiciune pentru el...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 19 2007, 04:12 PM
Post #7





Musafir






s-au adunat peste 100 de pers in Piata Univ deja (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Apr 19 2007, 06:24 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



si eu sunt pro basescu si imi pare tare rau pentru hotararea asta.
tare mult mi as dori sa poata participa si el din nou la alegeri caci ar fi primul om pe care l as vota!
asa ca : Go Base! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 19 2007, 08:02 PM
Post #9


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



stai linistita, pokemon... basescu in acest moment are doua optiuni: sa astepte declansarea referendumului sau sa-si prezinte demisia. in oricare din cazuri decizia apartine poporului, deci ai ocazia sa votezi.
In cazul organizarii unui referendum vei vota, peste o luna, daca vrei sau nu ca T.Basescu sa fie presedintele Romaniei, iar in cazul organizarii de alegeri anticipate vei vota, peste trei luni, pe el sau pe un alt candidat la presedintie, care te va convinge in campania electorala. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

In 2004 am urmarit ce programe de guvernare ofera candidatii la prezidentiale si, pe baza lor am votat. La locale,n-am fost insa asa atenta si mi-am luat o mare teapa. (intre paranteze fie spus, singurul democrat care a facut o super treaba in Bucuresti e Liviu Negoita de la sect 3, dar eu nu mai stau acolo de 4 ani (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 19 2007, 08:09 PM
Post #10





Musafir






da, negoita face treaba... chiar daca merge destul de greu.
a inceput construirea de paracari -sa-i dea Dumnezeu sanatate, ca maaare nevoie aveam! una e chiar in spatele blocului la mine, cica la anu se termina (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

am ajuns si eu acasa, dau drumul la tv
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:39 PM