IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Tu maninci sanatos? Despre alimentatie si obiceiuri alimentare sanatoase, Educatia alimentara in familie
Diana.
post Feb 22 2010, 01:39 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bucătarul-minune nu poate face minuni în America
Jamie Oliver a plâns pentru americanii din Virginia de Vest care nu îi înţeleg demersul şi i-au pus în cale piedică după piedică de-a lungul celor patru luni de filmări în America.
Proiectul lui Jamie Oliver în America nu a fost unul lipsit de greutăţi. Conform ziarului britanic The Mirror, Jamie Oliver a izbucnit în plâns de mai multe ori pe parcursul demersului său din Virginia de Vest când a dat peste împotrivirea localnicilor sau peste ignoranţa lor.

Anul trecut, un raport guvernamental numea oraşul Hungtington din Virginia de Vest oraşul cu cei mai mulţi obezi din SUA. Deşi mai mult de jumătate dintre adulţii locuitori ai oraşului sunt obezi şi două treimi dintre copiii acestora suferă de probleme alimentare şi sunt pasibili de viitoare boli cardiace sau diabet, nu sunt dispuşi să facă prea multe schimbări. Mai bine zis, majoritatea a fost chiar ostilă la adresa lui Jamie şi a propunerilor sale de schimbare. Atât de ostili, încât bucătarul britanic a cedat nervos şi a plâns. "Nu mă înţeleg. Nu înţeleg de ce sunt aici".

De la oameni de radio, care îi aduc injurii în direct, spunându-i că nu are ce căuta în oraşul lor şi nu are ce să-i înveţe, la bucătărese de cantină, care îl iau peste picior şi spun că nu înţeleg de ce cartofii prăjiţi într-o baie de ulei nu sunt mâncarea potrivită pentru un copil de grădiniţă sau servirea de pizza semipreparată pe post de mic dejun unor copii de clase primare, până la dezamăgirea imensă pe care i-a provocat-o un experiment făcut cu o clasă primară - Jamie a venit cu un coş cu fructe şi legume şi i-a întrebat pe copii ce sunt fiecare; majoritatea credea că roşiile erau cartofi şi piersicile, mere, toate acestea făcând ca proiectul său din Hungtington să fie una dintre cele mai grele încercări pe care le-a avut de trecut de până acum.

Unul dintre producătorii seriei tv a afirmat că i-a fost greu să-l vadă pe Jamie cum se străduieşte să îndrepte lucrurile cu locuitorii Hungtingtonului: "A avut de îndurat multe reproşuri şi s-a confruntat cu multe probleme cât a filmat show-ul, dar atunci când a început să plângă a fost momentul când s-a umplut paharul şi s-a eliberat de tot stresul acumulat. Nu îl mai văzusem niciodată aşa. De obicei e foarte optimist, dar amploarea acestei încercări de a schimba stilul de viaţă al atâtor mii de oameni l-a copleşit. Unii oameni au fost de-a dreptul ostili la adresa unora dintre ideile pe care le susţinea şi mulţi se gândeau: «Cine e britanicul ăsta plin de idei şi de ce vine el aici şi ne spune cum să trăim?». Au existat momente în care s-a simţit chiar singur sau persecutat şi a vrut să abandoneze totul".

Unul dintre aceste momente a fost după o emisiune de radio la care Jamie a fost invitat. În timpul interviului, luat în direct, moderatorul emisiunii l-a luat peste picior şi i-a spus: "Nu vrem să stăm şi să mâncăm salată toată ziua. Nu cred că Jamie Oliver poate să aducă ceva acestui oraş. Poate să încerce oricât ar vrea". Este evident de ce Jamie a plecat foarte nervos după emisiune, spunând că nu credea că americanii pot fi atât de nesimţiţi. Aceeaşi sursă din carul de producţie a adăugat: "Exact când Jamie credea că le-a auzit pe toate, atunci se ivea ceva care îl şoca şi mai tare". Unele rezultate au rămas însă după plecarea sa: bucătăria unde se pot lua cursuri de gătit şi piaţa de desfacere a legumelor şi a fructelor din cadrul acestei bucătării, precum şi câteva sute de persoane care au adoptat schimbarea.

Dacă întregul proiect a avut sau nu succes, asta va deveni vizibil după difuzarea seriei de televiziune "Jamie's Food Revolution", care va avea loc la începutul lui martie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 22 2010, 04:28 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Oare cum or fi stind lucrurile la noi? Am vazut din ce in ce mai multi parinti si bunici care nu au nici o restinere in a cumpara toate prostiile pentru copii si nepoti. Am vazut mamici care cumparau pentru copii extrem de mici -"iaurt cu fructe natural si sanatos cu bifidus" - se intelege, da?!- fara macar sa vada cind expira, daramite sa mai si citeasca eticheta produslui pe care il bagau in cos...

Oare chiar nu ne mai intereseaza ce mincam noi si copiii nostri?!
De citeva ori nu m-am putut abtine si chiar am intrebat :
" Doamna, stiti ce ii dati sa manince bebelusului"?
"Nu maninca altceva!"
....

Pai, e normal ca nu maninca din moment l-ai obisnuit asa... Nu copilul de un an cumpara de pe raft ce sa manince.
Pune-i o lingurita de miere, niste fructe de la tarani intr-un iaurt simplu, fara faina si zaharuri si coloranti si sa vezi ca o sa manince... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Nu cumpara toate porcariile pline de coloranti, faina si agenti de ingrosare pe post de produs ok pentru copii, pentru ca nu e asa.
Fa-i tu acasa o prajitura cu mai putine E-uri si umple-o de fructe. Nu-ti mai imbaghita copilul cu chipsuri ca sa te miri dupa aia ca e obez...
Nu-l indopa cu mincare semipreparata, cartofi prajiti si hamburgeri. Fa-i mincare acasa.
Da-i un out fiert moale, nu pufuleti si donuts!
Sincer, mi se pare ca stilul americanesc de a minca e mai periculos decit gripa aviara, gripa porcina si vaca nebuna la un loc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Culturistul
post Feb 25 2010, 09:58 AM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 24
Joined: 9-February 10
Member No.: 7,955



Din pacate s-a observat de-al lungul anilor faptul ca americanii sunt doar niste soareci de laborator, crescuti si invatati sa traiasca exact ca si un animal in cusca. Alimentatia lor, stilul lor de viata nu este o alegere personala ,ci unul impus incet incet de catre autoritati. Metodele lor sunt atat de subtile, dar atat de convingatoare ! Deja la ei este ceva normal sa iei anti depresive, este normal sa mananci junk, este normal sa porti o arma etc.

Si dpdv al culturismului, te minunezi ce metode au ei de a creste in masa, si ce proportii de suplimente si anabolizante folosesc pentru a-si indeplini scopul. Totul este pur si simplu scapat de sub control. De sub controlul populatiei, si nu a statului. Statul stie bine de ce are nevoie...de o clasa joasa si medie robotizata si crescuta pentru un singur scop : making money !

Nu ma mira ceea ce ai spus despre Jamie. Este normal ce a patit el. Iar noi trebuie doar sa invatam de la ei. Ei fiind mult mai evoluati, sunt practic imaginea noastra peste cativa ani, sau zeci de ani. Si astfel putem invata din greselile altora, inainte de a intra chiar noi in rahat. Exemplul cu acea bunica, ce achiziotioneaza toate prostiile pt copil,doar pentru ca doar asta mananca, este floare la ureche. Exemple mult mai grave se pot da. Avem pur si simplu obiceiuri din ce in ce mai nesanatoase si periculoase. Iar cei ce incearca sa dea o mana de ajutor primesc o palma peste fata si cam atat.

Capul sus, cititi cat mai mult despre sanatate si sport, si alegeti-va in mod de viata healthy. Si astfel le intoarcem acea palma inapoi. Si ii punem la pamant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 25 2010, 08:46 PM
Post #4


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Saracul Jamie... (IMG:style_emoticons/default/doh.gif)
La noi mi se pare ca se uita lumea ciudat la tine si daca te uiti mai mult pe ingrediente.
Am luat de la Kaufland niste chestii si pe eticheta de la raft scria niste ingrediente, iar pe cea de pe produsele cumparate mai era in plus amidon de porumb, E-uri, conservanti... (IMG:style_emoticons/default/debile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 25 2010, 08:58 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In mod cert l-au exasperat cu prostia lor crasa, va dati seama....
Sa-i spui unui asemenea dobitoc ca se sinucide si ala sa-ti mai rida si-n nas, sa nu-i dai cu woku`n cap?! (IMG:style_emoticons/default/trozneala.gif)
Eu citesc ce scrie pe eticheta dinainte de Monti. De fapt de mai bine de 10 ani in urma, cind am cumparat conserva o pe care scria ca ari fi pasta de tomate concentrata si-nauntru era o zeama mucoasa de o culoare de te durea la lingurica, incert-gri-rozalie, care putea a chimicale de-ti muta nasu`! (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)
De multe ori citesc si de curiozitate: am vazut la kaufland cremvursti la 1 leu 250 grame si am fost foaaaaaaaaaaaaaarte curioasa sa vad ce pana mea pot avea in ei, ca sub nici un motiv carne nu aveau. (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) N-as minca asa ceva nici moarta, mai bine cartoafe coapte cu sare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Apr 8 2010, 01:31 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Am intrat zilele trecute la McDonald's (recunosc, mai mananc si eu din cand in cand la ei (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) ) si cat imi asteptam comanda a venit un tatic cu baieteii lui de aprox 6 si 9 ani. A comandat 2 meniuri pentru copii cu specificatia "numai sos, carne si chifla, fara frunze". (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) Poate copii nu vor "frunze", dar eu cand eram mica trebuia sa mananc ce imi dadea mama. Acum parintii tin cont numai de ce vor copiii. Nu e normal. Macar cand sunt mici sa manance mai sanatos, oricum cand ajung la scoala nu mai pot fi controlati...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 9 2010, 10:19 PM
Post #7


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Cah ce nasol. (IMG:style_emoticons/default/slap.gif) Nasol cu asa parinti. Sper ca era o ocazie speciala, asa ar fi de inteles. Dar daca asta mananca acei copii zi de zi, mi-e mile de ei. Mi-e ca nu ating 50 de ani, si daca-i ating o sa fie obezi si bolnavi. Si eu imi dau in stamba de multe ori (IMG:style_emoticons/default/hohote.gif) dar sa faci din asta un mod de viata nu este ok. (IMG:style_emoticons/default/swear[1].gif)
Imi amintesc de ceva ce zicea Jamie O. la o emisiune: le dau copiilor un hamburgher si langa cartofi prajiti, spunandu-si ca asa le acopera necesarul de legume. (IMG:style_emoticons/default/thumbsdown.gif)

This post has been edited by Book: Apr 9 2010, 10:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 10 2010, 01:18 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si cartofii prajiti sin legumele, banuiesc... :\ Ca la timpiti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 04:46 AM