IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Obiceiuri de lectura, intrebari "jurnalistice" despre citit
Fanny
post Sep 23 2007, 12:20 PM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Ce, cand, cum, unde, despre ce citesti? si ce carti cumperi... cam asta prespune topicul.

eu, pana anul asta, nu mai citisem constant literatura de ceva vreme. am descoperit cateva volume interesante in biblioteca sorei mele si asa m-am reapucat. iar faptul ca petrec destul de multisor prin mijloacele de transport m-a ajutat sa-mi "gasesc" si timp pentru lectura.
acum , pentru ca deja am terminat titlurile care mi-au atras atentia in biblioteca familiei, ma gandesc sa reactualizez abonamentul la biblioteca de cartier. mai ales ca am observat ca aduc si carti recent editate.

In schimb, nu merg la targuri si nici nu cumpar carti, cu exceptia celor din domeniul in care lucrez.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 23 2007, 12:49 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



si noua ne-a ramas o biblioteca plina. am luat-o de la un capat, sa fac curat in ea. am gasit jumatati de carti, bucati - pe care le-am aruncat, din pacate, pentru ca n-am putut sa le asamblez. insa printre astea erau si carti intregi, pe care le-am pus deoparte pentru citit.
de cumparat imi mai cumparam de prin anticariate. la biblioteca nu mergeam decat in scoala/liceu.
hm.. si in mijloacele de transport in comun eu ascult muzica. si asa am o gramada de lucruri dupa mine de obicei (carti, caiete etc).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 23 2007, 01:15 PM
Post #3





Musafir






Eu am abonament la biblioteca satului, bibliotecuta de fapt. Care nu prea detine cartile care ma intereseaza, dar le mai comand la ei, cateodata am noroc si le aduc, cateodata se gandesc ca nu-si gasesc destui cititori si nu-si mai bat capul cu mine. Majoritatea cartilor pe care le citesc sunt cumparate.
Cum citesc? Am ramas cu obiceiul pentru care m-a batut taica-miu la cap: la masa, cu un caiet sau niste foi si-un pix pe-aproape, pentru notite. In tara citeam la masa din bucatarie pe care se strangeau un DEX, caiete, caietele, eventual alte dictionare. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
In concediu citesc mult, la plaja daca-i cazul, in rest tot pe la o masa.
Mijloace de transport in comun folosesc de max. 5 ori pe an, de obicei in grup, deci acolo nu-i loc de citit. Dar daca as merge cu ele, cred ca as citi ziarul, chestie pe care chiar ca nu mai apuc s-o fac (domnul meu se ocupa cu activitatea asta si-mi face un sumar al chestiilor importante, interesante sau pline de haz).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Sep 23 2007, 01:26 PM
Post #4


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Cu pixul in mana, asa ar trebui sa citim orice carte. De unde ai invatat asta, Kalua?! Un profesor de-al meu insista sa citim cartile la masa, cu pixul in mana, nu tolaniti in pat, adik sa ne facem pofta de somn citind.

Eu mereu am macar 3 carti pe masa si nu cred ca e tocmai bine (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) dar, incerc sa pun cap la cap ...istorie si promit apoi sa ma las de citit asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 23 2007, 01:34 PM
Post #5





Musafir






Tata, injiner de meserie, m-a invatat asa. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Mai trebuie sa adaug ca daca o carte nu m-a prins dupa prima suta de pagini, o las de obicei necitita. Fara niciun fel de regrete. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 23 2007, 02:26 PM
Post #6





Musafir






Eu citesc in pat in tot felul de pozitii yoghine, pentru ca nu mai am nervi sa stau la masa, se produce declicul psihic excedent de sala de lectura la facultate. Imi notez adesea pasaje sugestive sau gandurile mele pe marginea cartii.
later edit: (acuma citindu-te pe tine Maat, mi se pare ca m-am exprimat ambiguu, nici eu scriu propriu-zis pe foile cartii, ci am un jurnal de lectura unde imi notez ideile din cartea citita; mi se pareau barbare in facultate persoanele care impanzeau cartea de markere verde si roz bombon (IMG:style_emoticons/default/germare.gif) )
Sufar de lipsa unei incaperi pentru carti sau a unei biblioteci ca acasa. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Nu prea imi place sa imprumut carti, am un simt de proprietate foarte dezvoltat pentru ele, (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) asta si pt ca ar trebui sa imprumut persoanelor pe care nu le cunosc indeosebi. Am patit-o si cu colectia mea pt cei mici de carti in engleza: le-am dat pruncilor sa citeasca sa devina mai buni, bineinteles, unii n-au venit in ultimele ore sa mi le aduca, altii m-au dus cu zaharelul ca au uitat-o la bunica, la cabana de la munte, nu stiu nu imi place sa dau cartile. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 23 2007, 02:30 PM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu invat cu pixul in mana si notez pe hartiute pe care le lipesc ce e mai important.
beletristica citesc in pat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciqui_aroma
post Sep 23 2007, 02:35 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 17
Joined: 29-June 06
Member No.: 401



Tudor Vianu este cel care a spus odata, demult , ca o carte nu se citeste in pat, in fotoliu ci la birou cu creionul in mana.
Din pacate marturisesc ca eu citesc in pat ( am un pat mare) si imi notez ideile intr-o agenda. Cine ma vede se strica de ras dar pentru mine e varianta comoda. Acest lucru e valabil in cazul lecturilor care ma delecteaza.
Lectura de specialitate o fac doar la birou cu creionul in mana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 23 2007, 02:40 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce cumpar? Beletristica in special; citesc in pat de obicei.
La masa sau birou numai cind e vorba de invatat.
Nu-mi notez nimic pe carti, nu subliniez, mi se pare ca le stric.
Daca e ceva care imi place, prefer sa memorez.
Daca e ceva ce trebuie sa invat, imi fac scheme logice, stil "schelet", eventual notez pe hirtie numarul paginilor relevante si pun semne la paginile respective, insa nu indoindu-le, ci punind bucati de hirtie sau semne de carte.
In general o carte, chiar daca e citita de mine de 6-7 ori, are aspectul unei carti noi.
Vreau ca si urmatorul cititor sa se bucure de ce m-am bucurat eu, sa simta ca le "dezvirgineaza" miezul.

Cumpar beletristica, atit scriitori clasici, cit si "nume noi".
In general nu cumpar o carte pentru ca e "la moda" scriitorul sau cartea respectiva.
Cumpar carti (pe care poate altfel nu as pune mina !) daca imi sint recomandate de catre persoane in al caror gust am incredere.
Cind calatoresc cu trenul, citesc.
Am o fixatie cu Japonia, cumpar tot ce mi se pare interesant si incitant dupa o rasfoiala rapida.
Nu cumpar ghiduri gen <<cum sa fii mai bun, mai destept, cum sa ai succes in viata, cum sa te iubeasca barbatul, cum sa.. etc>>, insa cumpar carti de marketing pentru ca ma pasioneaza tehnicile de promovare si vinzare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Sep 23 2007, 03:04 PM
Post #10





Musafir






Citesc cu mare placere in metrou sau in pat. Obiceiul cu notatul l-am cam pierdut pe drum. Faceam si eu asa in liceu. Mi se intampla, atunci cand citesc in engleza sa n-am un dictionar alaturi si sa-mi fie lene sa ma ridic sa caut unul...asa ca deduc cuvantul din context. Nu-mi place nici mie sa insemnez sau subliniez pe carte. Tin foarte mult la carti si atunci cand le imprumut, am grija sa-i amintesc persoanei respective sa aiba grija de ea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Citesc literatura, filosofie, psihologie cu aceeasi placere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:20 PM