IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ingrediente, La ce trebuie sa fim atente la cumparat, cum folosim
ioannaraluka
post Feb 6 2006, 01:43 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Imi cer scuze ca te-am provocat la un offtopicism "impresionant"  :P, singura intrebare era daca nu e prea mic bebe-ul avand in vedere ca danonino este un produs prelucrat chimic. Nu am nimic cu iaurtul, cu atat mai putin cu fructele, dar asta mi se parea cam prea procesat, atata tot.
Succes in gasirea unei "retete de iaurt" pe placul micutului!
Si am incheiat paranteza for good.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 6 2006, 01:50 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



multumesc, ioannaraluk....

Lariss_a e de vina :(...ea m-a provocat cu zaharul brun, si acum nu gasesc raspunsuri la intrebari....Lary, unde esti baby?da-mi o mana de ajutor...hai, zi-mi repejor, de ce mai cu motz zaharul brun?sau mai bine nu mai pun intrebari, il cumpari si gata?

hai, va pupi p'amandoua :-* :-*

kiar toate produsele din soia de pe piata ro sunt modificate genetic?

eu intentionam sa inlocuiesc carnea din alimentaia bebelului meu cu preparate din soia, si cand colo, kimicale....

chiar in nici un pafar nu vi gasi soia buna?
dar despre culturile de soia stiti ceva?nu de alta, dar sunt in stare sa cultiv io soia la bunici la tara, daca altfel nu se poate....haideti, mah, ca nu e de ras....cine imi sare in ajjutor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 6 2006, 01:56 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Urasc soia, mi se pare de-a dreptul scarboasa...am incercat-o de cateva ori dar NU POT. :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 6 2006, 02:15 PM
Post #14





Musafir






Zaharul brun se deosebeste de zaharul rafinat prin culoare si prin gust, care este mai puternic si putin a malt. Este mai sanatos pentru ca nu e rafinat total, mai raman in el ceva sodiu, caliu. Din punctul de vedere al caloriilor are tot atatea cat cel rafinat.
Exista mai multe feluri de zahar brun, este de preferat cel care a fost cel mai putin prelucrat pt. ca in el au ramas cel mai multe minerale (asta sanatosu' se gaseste de obicei la plafar sau in magazine alimentare asiatice).

elle_ni, uita-te la ingredientele iaurturilor cu fructe din comert, cred ca zaharul e unul dintre cele mai nevinovate dintre ele...Amesteca-i niste fructe rase in iaurt normal  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 6 2006, 02:44 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Acest zahar nu contine organisme modificate genetic (GMO), nici gluten, nici fenilalanina si nici substante de origine animala.

Aceste sortimente de zahar ecologic au fost procesate minimal pentru a le pastra integritatea nutritiva neutilizându-se ingrediente sau conservanti artificiali.

Agricultura ecologica presupune activitati în echilibru cu natura, folosindu-se procedee si materiale care au un impact minim asupra omului si mediului.

Zaharul din trestie nerafinat este recomandat dpdv terapeutic în diete fara grasimi, fara sare, vegetariene, fara gluten, în diete regenerante si vitalizante, în tratamentele cu plante sau tincturi, s.a. Zaharul din trestie poate fi consumat si în perioadele de post alimentar sau post crestinesc.

elle scumpa te-am mai lamurit putin?asta este ce am mai gasit pe net . eu stiam pur si simplu din auzite ca este mai sanatos si mai putin "tratat" decat cel alb rafinat. important este insa sa nu luati "plasa" cu zaharul brun rafinat pentru ca este zahar obisnuit cu adaos de melasa sau caramel.

ai incercat pentru bebe al tau iaurtul Campina? ...eu il mananc mama-mama ( nu are fructe insa) asta dupa ce tot din auzite mi s-a spus ca este mutl mai sanatos decat danone pe a carui poarta nu intra strop de lapte ( tin minte ca a fost si o stire pe tema asta mai demult). adevarul este ca  eram mare consumatoare de danone iar in timp mi s-a partu ca s-au cam prostit ...cremosso parca avea nisip in el :( si m-am lasat . acum sunt f multumita de campina ..nu stiu daca si altii imi impartasesc opinia  :D sowwy pt offtopic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 6 2006, 04:11 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



kalua, sar'na  :-*...m-ai lamurit cat de cat....sa vedem ce-oi gasia cum in cora...sau la plafar...ca am de gand sa iau si orez brun, tot pentru beb, of course  :P....iau tot ce e brun, nu conteaza, daca e brun, e sanatos  ;D....

:offtopic:...of.....cum o dau io iar pe aratura....da' hai sa-ti spun kalua:ai mare dreptate, zaharul din iaurt este total inefensiv pentru afectiunea micutului (dermatita atopica).problema din iaurturi sunt fructele in primul rand (caci multe dintre ele sunt alergogene pana la implinirea primului an de viata al puiului), iar in al doilea rand toate kimicalele care sunt prezente in mai toate produsele de cumparat, cu precadere gasindu-se in iaurturile danone.multi copii si adulti nu au nici cea mai mica problema cu acste iaurturi, dar pentru alergicii la fructele de padure (fructe  de altfel alergogene) pot fi fatale.

eu, pentru ca inca nu stiu la ce este alegic copilul, incerc marea cu degetul: elimin toate alimentel, si apoi le introduc pe rand, cu prudenta.

iaurtelele danone ma inspaimanta prin ingredientele scrise, dar'mite cele nescrise (care ami sunt si ale cateva)...

pe de alta parte, nu voi putea creste un copi intr-un clopot de sticla si nici nu-mi doresc, dar momentan, pana ne edificam cum e cu aceasta alergie, la ce este alergic, prefer sa fiu precauta.

daca mai stii ceva despre asta, iti astept sfaturile cu mare interes  :P..

lari, te pup...ce ma bcur ca nu m-ai abandonat...uite  :-* x100 = :floricele:

e buna ecuatia?hai, k io iar sunt pe langa.....

QUOTE
Acest zahar nu contine organisme modificate genetic (GMO), nici gluten, nici fenilalanina si nici substante de origine animala.

bai, san'teleg ca cel alb contine gluten?nu de alta, dar glutenul nu e recomandat unora ce sufra de alergii (in special la copii si la sugarii sub 6 luni).

deci:zaharul alb nu contine gluten?

stiu...v-am inebunit... :(....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Feb 6 2006, 04:17 PM
Post #17


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



elle_ni, exista si soia nemodif genetic, noi numai din asta mancam (cand nise mai face dor de ea). Trebui sa scrie pe ambalaj ca-i nemodif genetic, altfel, mai bine las-o.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 6 2006, 04:20 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
ai incercat pentru bebe al tau iaurtul Campina? ...eu il mananc mama-mama ( nu are fructe insa) asta dupa ce tot din auzite mi s-a spus ca este mutl mai sanatos decat danone pe a carui poarta nu intra strop de lapte ( tin minte ca a fost si o stire pe tema asta mai demult). adevarul este ca  eram mare consumatoare de danone iar in timp mi s-a partu ca s-au cam prostit ...cremosso parca avea nisip in el :( si m-am lasat . acum sunt f multumita de campina ..nu stiu daca si altii imi impartasesc opinia  :D sowwy pt offtopic


imi skimb nick-ul in "offtopic'....mi se potriveste ca o mananusha....

deci,  :offtopic: :

lari, da, am incercat acest iaurt, Campina, e mai acrisor, dar bebe l-a papat foarte bine.dar, repet: nu am avut voie pana acum sa-i mai dau (timp de 2 saptamani) mai nimic, nici un fel de aiurt, produs lactat, fructe, legume, si altele, iara cum reintroduc fiecare aliment, deci si iaurtul.

aceste iautele campina nu au fructe intrgi, dar sunt cu cirese, visine, capsuni (extrem de alergogene pentru unii sigari), cu piersica si combinatii de mango, maracuja si nush mai ce....si miros aproape la fel ca si danone.am avut prostul obicei inainte e a-i da bebelului sa guste, ii duceam intai lingurita la nas, ca sa se obisnuiasca si cu mirosuri diferite, faceam mmmmmmm.... ::)...acum, banuiesc ca va accepta din nou si campina cu aceeasi pofta (numa' sa nu ii faca rau)

va multumesc dragelor pentru suport informational  :-* :P :P :P

pai, diotima scumpa, tu esti in Grecia, darling, p'acolo pe unde o fi avand si Sorin livada...da' la noi in tara kiar si cea nemodificat genetic cica tot modificata este  :(...

nu stiu de ce  nu imi mai ia site-ul:

Culturile de soia modificata genetic vor fi interzise de la 1 ianuarie 2007, Romania urmand sa se conformeze astfel reglementarilor in vigoare in Uniunea Europeana, informeaza Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale (MAPDR).

"Romania va continua armonizarea legislatiei nationale cu cea a Uniunii Europene, construirea cadrului institutional pentru implementare in vederea intaririi sistemului de inspectie si control al activitatilor cu organisme modificate genetic", se arata intr-un comunicat al MAPDR.

Romania a cultivat in 2005 circa 130.000 de hectare de soia, din care 85.000 de hectare cu soia modificata genetic.

Datele statistice detinute de minister referitoare la suprafetele cultivate cu soia modificata genetic se bazeaza pe declaratiile pe proprie raspundere ale cultivatorilor, verificate de catre directiile agricole.

Culturile cu soia modificata genetic vor fi permise in acest an, insa cu respectarea unor conditii care urmeaza sa fie adoptate in perioada imediat urmatoare prin hotarare de Guvern.


sursa:http://news.softpedia.com/news/Culturile-de-soia-modificata-genetic-interzise-ro-17501.shtml

mie personal imi place tare mult...nu se compara cu niste aripioare la cuptor sau cu niste frigariu, dar, facuta cum trebuie, cu tot felul se sosuri, este absolut delicioasa, apoi kiftelutele de soia mi se par infinit mia bune decat cele de carne, dar, repet, facute cum trbuie, cu diferite condimente....eu nu ma pricep, sar sotzul le are cu gatitul..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 6 2006, 06:40 PM
Post #19





Musafir






Care zahar o fi continand gluten si grasimi animale?  :magandesc:
Ca nici ala rafinat n-are asa ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Feb 6 2006, 06:45 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



experte in zahar ne  facem  :P kalua sunt in plin proces de documentare . si eu mi-am pus intrebarea ta  ::)

:floricele: pentru niste fete dulci ( nu-i chiar offtopic right? :) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 04:43 AM