IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greselile de ortografie - FORUM TOP!, Invazia semianalfabetilor in forum si cele mai frecvente greseli
angeldust
post Jul 26 2008, 09:31 AM
Post #11





Musafir






In My Humble Opinion (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Un fel de "Parerea mea" adica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gloriana
post Jul 26 2008, 11:47 AM
Post #12





Musafir






In cazul lb romane, insa, cand scrierea este fonetica, iar orele de gramatica sunt cu duiumul in scoli, singura boala (care nu-ti permite sa te exprimi" ca la carte") e chiulul. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Aici te contrazic. Orele de gramatica nu sunt cu duiumul in scoli. Sunt 4 ore pe saptamana in gimnaziu si 4 ore sau chiar 3 pe saptamana in liceu cand se face mai mult literatura. Si mai amintesc faptul ca programa de liceu pleaca de la premisa ca toti elevii stiu perfect limba romana la sfarsitul clasei a VIII-a. Si nu este adevarat.
Ma ingrozeste gandul ca admiterea la liceu se face in functie de notele de la tezele unice. Elevii nu mai sunt motivati sa invete. Examenul de admitere si chiar testarea ii mai stimula, mai stiau ceva, acum scopul lor este sa ia note cat mai mari. Se pierde esenta invatarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jul 26 2008, 11:51 AM
Post #13





Musafir






Angel, i agree (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Nu m-as simti prea bine sa corectez greselile gramaticale ale altora (ma gandesc ca poate si mie mi-au scapat typos sau mai stiu eu ce alte chestii, desi mereu verific de 2 ori inainte sa apas "botonu'" de postare), insa imi place sa clarific lucrurile atunci cand vine vorba de cuvinte utilizate gresit sau scrise gresit din necunostinta de cauza, cum ar fi "n-am mai vazut asemenea speciment", cum am auzit o data undeva (nu pe forum, in real life). Important e ca tipul asta de "critica" sa fie constructiv si sa nu fim interpretate gresit (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gloriana
post Jul 26 2008, 12:02 PM
Post #14





Musafir






Si multe greseli apar pentru ca nu se citeste. Oamenii nu mai citesc. La 30-40 de ani e greu sa iei cartea de gramatica si sa actualizezi niste reguli dar daca ai grija ca in programul tau cotidian sa faci loc si pentru 30 de minute de lectura, se schimba situatia. Multi nu scriu corect un anumit cuvant pentru ca nu l-au vazut niciodata scris.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 26 2008, 12:20 PM
Post #15


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



4 ore de gramatica pe saptamana sunt mai mult decat suficiente, atata timp cat ai chef de invatat si nu de tras chiulul. Cand eram eu in generala se faceau mai putine, erau 4-5 ore de romana in total (literatura, gramatica si compunere). Iar pana in clasa a VIII-a chiar ar trebui sa stii sa scrii si sa vorbesti romaneste fara dificultati, iar in liceu sa inveti doar "fineturi" gramaticale daca esti la profilul filologic. Daca avem asteptari ca un copil sa stie sa se exprime corect verba si in scris abia dupa terminarea liceului, atunci unde am ajuns?
Cat despre cealalta chestiune, a semnala greseala si nu a arata cu degetul ca x se exprima asa, n-ar trebui sa lezeze sentimentele nimanui. Mi se pare anormal sa lasi omul sa persevereze intr-o exprimare incorecta, cand poti sa-l atentionezi.
Sunt de acord ca toti gresim, din graba, din neatentie sau nestiinta. Topicul nu se sa vanam "analfabetii" si sa-i punem la index,ci sa spunem ce greseli intalnim frecvent si cum ar fi corect.
Acum, sunt sigura ca nimeni n-o sa vina cu pâra ca x-ulescu a scris afptul in loc de faptul sau acre in loc de care. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


La ce-ai scris deasupra iti dau dreptate intrutotul, Gloriana. Prin lectura, a se intelege o carte oarecare, nu ziarul Click, CanCan sau Libertatea sau alte fituiti. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Va dau un exemplu dintr-un ziar care se distribuie gratuit si pentru care probabil bucurestenii se bat in statiile de metrou/autobuz ... mandri ca citesc si ei presa.

Sectiunea: Monden

Liliana de la Loterie are probleme de înmulţire
A fost unul dintre cele mai mediatizate cupluri ale anului trecut, însă, imediat după nuntă, nu s-a mai auzit nimic de ei. Norocul constă în statutul pe care îl are doamna, ea fiind capul Loteriei Naţionale. Şi chiar dacă ea a luat numele lui, nu ar fi fost deplasat dacă s-ar fi întâmplat invers, având în vedere faptul că ea cântă în casă. Este vorba, evident, de cuplul Liliana şi Nelu Mincă. El are ceva afaceri pe litoralul românesc, dar destul de anemice, mai ales după ce a avut un accident de maşină, din care nu a ieşit deloc bine.
Una peste alta, Nelu şi-a revenit repejor din traume şi l-a părăsit pe tribun, pentru a semna adeziune în partidul motanului Felix. Şi ca printr-o întâmplătoare coincidenţă, Nelu a primit repejor şi recompensă, fiind numit şef la Constanţa, cu toate că el locuieşte la Mangalia. Dar, probabil că el exersa de pe atunci naveta pentru ce avea să urmeze în relaţia cu actuala sa soţie, care are domiciliul la Bucureşti. Poate acesta este şi impedimentul din pricina căruia cei doi nu prea au succes la îmbunătăţirea sporului natural. Liliana anunţase în gura mare, chiar după nunta care a avut loc anul trecut, că trage tare pentru un moştenitor. Aşa că, şefa Loteriei Române, s-ar putea reorienta, având în vedere faptul că a trecut de prima tinereţe. Liliana a anunţat zilele trecute că a luat în calcul varianta adoptării unui copil. Aşa cum era lesne de înţeles, Nelu îi ţine hangul soţiei. Cei doi nu ştiu încă dacă adopţia se va face în Constanţa sau în Bucureşti dar, întreaga responsabilitate îi aparţine Lilianei. Cei doi ar vrea o fetiţă, pentru că au deja trei nepoţi, Nelu unul şi Liliana doi. În caz de eşec, se pare că Nelu vrea să înfieze un copil mai mic, pentru a vedea de ce este în stare Liliana în postura de mămică. Aviz amatorilor care ar vrea să le dea o mână de ajutor celor doi viitori părinţi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gloriana
post Jul 26 2008, 12:39 PM
Post #16





Musafir






Eu la carti ma refeream.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 26 2008, 12:43 PM
Post #17


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Stiu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jul 26 2008, 12:49 PM
Post #18





Musafir






OMG OMG! Articolul ala este ingrozitor, Fanny! (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Pe langa faptul ca nu intelegi mare lucru din felul in care sunt construite si legate propozitiie, intr-o tentativa de fraze, mai contine si expresii si constructii foarte culte, precum " în gura mare" si "a avut un accident de maşină, din care nu a ieşit deloc bine." ...

Eniuei ( (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )... eu de exemplu as putea atrage atentia celor noi de pe forum, dar membrilor care sunt de atata vreme aici mi-e un pic jena sa le zic daca remarc vreo greseala (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jul 26 2008, 01:00 PM
Post #19


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Egalitatea nu-i doar pentru catei, Lexie!
Eu una prefer sa mi se spuna ca gresesc si daca mi se arata si unde, cu atat mai bine, decat sa se abtina toti. Inchipuieti cum e sa-ti ramana o coaja de la o maslina pe un dinte si tu sa ranjesti o seara intreaga la toata lumea, dar nimeni sa nu-ti atraga atentia din jena. Ajungi in fata oglinzii acasa si descoperi ca te-ai facut de ras in fata tuturor. Nu-i mai simplu cand cineva observa sa-ti spuna si sa iesi din toata treaba cu gluma si doar un stop rusinata de situatie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 26 2008, 01:13 PM
Post #20





Musafir






Fanny acu ne testezi? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Greselile din postul de mai sus presupun ca sunt intentionate ca pe tine chiar nu te-am vazut niciodata sa o zbarcesti (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:53 AM