IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Insomnii
alphutza
post Dec 14 2005, 12:25 AM
Post #11


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



Salut ... hop si eu pe topicul asta...:) :)
Am tot avut insomnii.... dar de cand m-am mutat in camin (studentesc) dorm dusa... :) Aici se doarme pe apucate.... si cand am ocazia dorm de ma poti fura cu patul  :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 16 2005, 03:09 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
noaptea stau ca o bufnita  ???


;D...esti sigura ca nu vorbesti de mine?Si eu adorm foarte greu, in miez de noapte, uneori chiar dupa 1-2 noaptea, si pot spune ca nu beau cafea, cola, alcool(ocazional sampanie :P, da' nu se pune, ca atunci dorm tun :P).
M atrezesc vreau-nu-vreau dimineata , pentru ca bebe cere de mancare, deci obosita sunt, numa' ca nu stiu cum sa combat insomnia....ani de-a randul am suferit de insomnii, am luat tot felul de ceaiuri, pastile (ASA NU! creeaza dependenta...), am reusit la un moment dat sa-mi reglez somnul si digestia cu ajutorul apei de argila.

Ma bate gandul sa-mi mai comanda o "doza" de la Mircea Bocan (ca de la el am consumat si-n trecut)...iar la medici nu ma-ncumet sa merg, nu de alta, dar la cat de "satisfacator" se declara sistemul medical in Ro, mai bine stau ca bufnita toata noaptea....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 16 2005, 06:29 PM
Post #13


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Si eu sunt foarte obosita elle_ni,dar cand ma pun in pat chit ca ma doare tot corpul,nu pot sa dorm.La mine ora 1,2 este foarte devreme.In mod normal adorm pe la 4 sau 5,desi ma bag in pat pe la 2.30-3.. :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahabharata
post Feb 1 2006, 01:40 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 44
Joined: 12-January 06
Member No.: 147



Si eu sunt insomniaca inveterata. In copilarie am avut pavor nocturn( plangeam cateva ore pe noapte, cu stari de frica), pt ca mama ma obliga sa nu ma misc pana nu adoarme ea. Ma ameninta ca "imi intoarce fata la spate", si eu, proasta, credeam si ma apucau ba mancarimile, ba tusea, ba amorteala, ba nelinistea psihica. :'(
Acum, prietenul meu imi cere sa nu ma mai misc, ca il trezesc si face adevarate crize de nervi ???
Asa ca dormim separati, dar eu de insomnie nu am scapat.
Dar am observat ceva: depinde pe ce perna dorm. Cand fur perna lui, dorm neintoarsa. Este mare, pufoasa, fara ghemuletze. Cea pe care dorm eu e turtita si plina de ghemuletze de pene. O urasc >:(
Mi-aduc perna de la mama. Am zis- am zis!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 1 2006, 01:55 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Blondino, din cate mi-ai zis mie, nu suferi de insomnie.
Pentru ca , tu adormi la 3, 4 dimineata dar bagi pana pe la 12, 1, 2 dupa pranz.
Parerea mea e ca ai tu programul dat peste cap.
Daca te-ai trezi dimineata, insemnand maxim 9, maxim, nu cred ca ai mai putea sta tu pana la 3 dimineata treaza... or nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 1 2006, 03:05 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



cam asa-i carrie, insomnie inseamna ca 'NU POTI DORMI", nu ca nu te ia somnul la ora la care majoritatea oamenilor doarme.

dar poti incerca ceva: pe la ora 19-19.30 alergi 2-3 kilometri, adica cam juma-40 deminute, vii acasa, faci o baie calda, te cremuiesti, te bagi in pat si, indif.la ce ora vai adormi, te vei asigura ca ceasul va suna la ora 6-7 dimineata.procedeul il repeti cam 2 saptamani.garantat in 2 saptamani organismul tau se va obisnui cu ult ritm, cu un alt program, caci la tine se pare ca nu e vorba de insomnie, ci de o dereglare in programul cotidian....

eu intr-un timp ajunsesem sa ma culc la 6 dimineata si ma trezeam pe la 4-5 dupa-amiaza, dar asta nu era insomnie, ci program haotic...

pentur a-ti fi mai usor in primele seri, poti sa-ti faci ceva ceaiuri de valeriana si inca cateva plcante care te vor linisti, dar astea e bine s ale folosesti numai cateva zile, pentur ca subconstientul sa nu se bazeze prea mult pe ele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahabharata
post Feb 1 2006, 04:00 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 44
Joined: 12-January 06
Member No.: 147



Am citit si eu o gramada despre insomnie.
Sunt doua feluri de insomnie:
1. omul adoarme relativ repede, dar la o anumita ora din noapte se trezeste si nu mai adoarme pana dimineata;
2. omul se asaza in pat si nu reuseste sa adoarma pana in zori, cand apuca o ora-doua de somn.
Eu am ambele tipuri de insomnie, succesiv. :ametit:
Vreau sa incep sa fac sport. Inot sau fitness. Un sport bun ar mai fi sexul... :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeat
post Feb 14 2006, 11:07 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 12-February 06
Member No.: 213



din cate stiu eu pt insomnie e bine s faci miscare,sport macar 15-20 min inainte de somn si ajuta la adormitul mai repede;
in plus am mai auzit o varianta ca daca o noapte nu poti dormi sau intr-o noapte nu poti adormi,sa te muti cu capul in celalalt cap al patului....la mine chiar a mers...bine aceasta este pt cazuri rare,adik de obicei ai somn bun,dar intr-o noapte pur si simplu nu poti adormi,dar merita incercat si de voi
dar totusi sportul chiar ajuta la somn...incercati sa faceti miscare in timpul liber...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 15 2006, 10:04 AM
Post #19





Musafir






E adevarat ca e buna miscarea pt orice, nu numai pt somn.... dar in nici un caz efectuata cu 15-20 min inainte de somn. Din contra, ar trebui sa treaca in jur de 3 ore de la ora la care ai facut miscare pana la ora la care vrei sa dormi, ca sa ii lasi timp organismului sa isi revina la parametrii de functionare normali.
Si strict pentru somn ,cea mai de efect miscare este cea in aer liber : jogging, mers cu bicicleta sau chiar o simpla plimbare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punct
post Mar 5 2006, 03:09 AM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru de Onoare
Posts: 21
Joined: 17-December 05
Member No.: 111



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blink.gif) Sunt si eu o bufnitaaaaaa. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Ata ete... sper ca timpul sa le rezolve pe toate... inclusiv, asa-zisa insomnie...

________
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc.
Sunt sanatoasa si am 45 kg.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:20 AM