IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Insomnii
Diana.
post Mar 15 2006, 02:54 AM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Punctulet, punctulet, lasa, nu mai plinge, ca sintem mai multe bufnite, nu insa neaparat din cauza insomniilor. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 15 2009, 01:28 AM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Urmarind-o pe Punct, am gasit topicul asta. E cam tirziu, miine trebuie sa ma trezesc devreme dar... (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 15 2009, 02:55 AM
Post #23


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Nici eu nu pot dormi. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ottto
post May 6 2009, 03:45 PM
Post #24





Musafir






De ce nu apelati la Acupunctura?

(se face cu ace sterile de unica folosinta, nu are complicatii, efectele sunt bune.

Dr. Fotescu Otto
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 6 2009, 06:55 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De ce nu citesti regulamentul forumului?
Bine ai venit.

Aia neimpresionata de titluri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabib
post May 7 2009, 10:42 AM
Post #26


Contaminat
*

Group: Membru de Onoare
Posts: 3
Joined: 9-October 08
Member No.: 5,079



Subscriu si eu la acest subiect... de cand am nascut (aproape 5 ani) mi-am dereglat complet somnul.
Partea proasta e ca nu-mi mai revin.
Pic de somn seara, adorm relativ repede, dorm 30-40 de minute si ma trezesc ca si cum as fi dormit toata noaptea, fresh...
Stau doua-trei ore treaza si adorm din nou cu greu spre dimineata.
Nu as vrea sa iau somnifere, am luat antidepresive o perioada (nu pentru somn ci pentru a depasi perioada de dupa pierderea mamei mele anul trecut) dar tot nu dormeam mai bine nici atunci.

Stiu ca exista ceva remedii pe baza de plante (tablete), poate averi mai multe informatii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 7 2009, 11:33 AM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu sufer de insomnii din cauza hipertiroidismului. Gabi, tinctura de valeriana, in jur de 10 picaturi de maxim 3 ori pe zi da rezultate.
O baie fierbinte inainte de a te baga in pat la mine face minuni. Pur si simplu umplu cada cu apa, pun si ulei de levantica (lavanda), si ma bag in ea. Stau nemiscata, cu ochii inchisi. Uneori inchid si lumina si las doar o luminarica aprinsa pe o polita, ca sa nu fac vreo nefacuta cind ies.
Cind ies ma sterg prin tamponare si direct in pat.

Tincturi si tablete din plante care favorizeaza aparitia somnului in mod natural:
valeriana (Valeriana officinalis)
pasiflora (Passiflora incarnata)
levantica (Lavandula angustifolia),
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 9 2009, 11:36 AM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



NU stiu de ce, insa in ultimele zile am probleme cu somnul. Nu dorm destul. Nici ca timp, nici ca profunzime a somnului... Si parca-s zombie la trezire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 1 2011, 11:05 AM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Acum citesc posturile mele precedente si realizez ca scriam in perioada cind incepuse sa mi-o ia razna tiroida! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
BTW, am descoperit America: dorm foartte bine noaptea si ma odihnesc mai bine daca am geamul deschis si in camera e frig.
Nu stiu daca e o ciudatenie si se aplica numai la mine, insa functioneaza! (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prajiturapufoasa...
post Nov 14 2012, 04:59 PM
Post #30


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 82
Joined: 13-November 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,509



QUOTE(h_2004 @ Dec 11 2005, 08:10 PM) *
Din carte Mariei Treben:

ceai SPECIAL contra insomniei

50gr ciubotica cucului
25 grame de flori de levantica
10 grame de sunatoare
15 gr de con de hamei
5 gr de odolean (valeriana)

se opareste 1 lingurita cu vf din acest amestec cu 1/4 l apa si se lasa 3 minute. Ceaiul se bea foarte cald cu inghitituri mici inainte de culcare. Se poate indulci cu putina miere

toate hipotensoarele (tei, conuri de hamei, valeriana, talpa-gastei, passiflora etc.) nu m-au ajutat la insomnie (ci doar m-au blegit, eventual). eu sunt deja hipotensiva, daca are vreo relevantza.
culmea, m-a ajutat ceaiul de levantica de cateva ori. si mai bun e Sedatif PC, care e un medicament homeopat. Melatonina 3mg iar a functionat intr-o perioada (sau hipotensoare neaparat in asociere cu melatonina 3mg).
[Sedocalm V, 'Noapte buna!' de la Fares (sau ceaiul 'Somn usor', tot de la ei) si Calmogen Plant sunt pe baza de plante hipotensoare, nu stiu ce legatura au cu insomnia (cel putin in ce ma priveste). (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ]

This post has been edited by prajiturapufoasacumandarine: Nov 14 2012, 05:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 10:22 AM