IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Batatura care trebuie operata
blu_dea
post Jul 3 2007, 11:09 AM
Post #1





Musafir






Asta iarna am facut o batatura de la niste cizme,pe care am ignorat-o,mai mult chiar,am continuat saport acele incaltzari (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Dintr-o banala batatura s-a transformat intr-un fel de "cui"(asa l-a numit pedichiurista mea).E localizat in talpa (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Am incercat cu Clavusin 3 sapt si nimik.Mi s-a spus ca trebuie operat,asa ca,de frica,am dus afectiunea asta pe picioare pana acum,cand nu mai pot incaltza nimik.Ma doare cand calc,ma doare pana si atunci cand nu pashesc.
M-a vazut un chirurg si mi-a zis k trebuie chiuretat.Mi se va face o anestezie locala (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ...Imi este ft ft frica de durere,mai ales ca mi-a zis k nu va fi tocmai placut dupa operatie.
A patit vreuna dintre voi asa ceva?Sau vreo cunostiintza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristy
post Jul 3 2007, 08:00 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 10
Joined: 4-May 07
Member No.: 1,586



Blu dea, bataturile acestea tip cui este bine sa le "bagi in seama" inca de cand apar. Daca asta iarna cand ti-a aparut ii dadeai cu Clavusin aveai mari sanse sa scapi de ea. Eu iti pot recomanda ceva mai puternic decat Clavusinul, dar daca e prea avansat, tot va trebui sa te operezi. Se numeste "Veruca removal gel" si este in principal pentru negi, dar merge si pentru bataturi tip cui. Se gaseste in farmacii si costa cam 15 lei. Iti inmoi bine piciorul in apa calda si apoi dai cu gelul exact pe cui, nu si pe pielea sanatoasa din jurul lui. Fa asta in fiecare zi si ...sa speram ca nu-i prea tarziu.
Ca incurajare, as putea sa-ti spun ca au mai fost cazuri in care chirurgii au recomandat operatie si nu a fost neaparat nevoie, s-a rezolvat si fara. Eu nu te sfatuiesc sa nu te operezi, dar poti incerca si asta, ca ultima solutie. Mult succes! (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jul 4 2007, 11:21 AM
Post #3





Musafir






cristy,mii de multumiri,mi-ai mai dat o sperantza...chiar azi fug la farmacie sa-mi iau ce mi-ai recomandat! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Doamne ajuta!

BTW,daca ar functiona cu Veruca removal gel,ce ar trebui sa se intample?O pot "extrage",de-a dreptul?Sau...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jul 5 2007, 06:27 AM
Post #4





Musafir






daca nici de data asta nu merge,ma operez cat mai repede posibil.
de la acesta batatura/cui,pt k m-am fortzat sa tin altfel piciorul,am facut niste basici dureroase pe degetul mare si pe cel mijlociu (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ..de parca n-ar fi ajuns nenorocirea aia! piciorul asta devine de-a dreptul de nefolosit anymore (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristy
post Jul 13 2007, 06:23 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 10
Joined: 4-May 07
Member No.: 1,586



Blu dea, ce mai faci? Ai rezolvt ceva cu Veruca Gel? Azi am citit prospectul si scrie ca pentru bataturi gelul se aplica de 2 ori pe zi si nu se spala, pana cand batatura poate fi indepartata. Eu vreau sa cred ca pana acum ti-ai luat si ai scapat deja de ea, dar nu pot sti pana nu imi spui tu ce ai facut. Mult succes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blu_dea
post Jul 16 2007, 12:26 AM
Post #6





Musafir






QUOTE(cristy @ Jul 13 2007, 04:23 PM) *
Blu dea, ce mai faci? Ai rezolvt ceva cu Veruca Gel? Azi am citit prospectul si scrie ca pentru bataturi gelul se aplica de 2 ori pe zi si nu se spala, pana cand batatura poate fi indepartata. Eu vreau sa cred ca pana acum ti-ai luat si ai scapat deja de ea, dar nu pot sti pana nu imi spui tu ce ai facut. Mult succes!


cristy,imi cer scuze,nu am mai vazut subiectul in prim plan si am crezut ca nu s-a mai scris la el.
trebuie sa-ti multumesc pt pontul pe care mi l-ai "vandut"-am fost la farmacie dar farmacista mi-a zis ca verruca remover gel e in principal pt negi si ca pt batuturi au ceva mai puternic:corn and callus remover gel.il aplic de ceva vreme,de 2 ori pe zi si vreau sa iti spun ca am scapat de durere!pana atunci imi zvacnea,fie ca mergeam,fie ca "stationam" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Iti marturisesc ca adesea uit ca am acest cui!Am sa insist sa dau pe el cu aceasta solutie si vreau sa cred ca la un moment dat se va desprinde...realizez ca e ft adanc si ca nu poate iesi ca o batatura obisnuita.
inca o data iti multumesc!!! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexxandru
post Feb 6 2015, 11:19 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 6-February 15
Member No.: 12,748



Maine trb sa ma operez, si eu am la fel, o batatura in talpa, care ma doare de ceva timp. Pana acum nu m-am interesat pe net deloc, si cand am vazut ca poate fi tratata, oarecum, acum imi pare rau ca am fost la chirurg... nu stiu ce sa fac, intr-un fel mi-e frica....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 7 2015, 12:57 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Serios? Ti-e frica de batatura? Ce pisici, esti barbat! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Hai, curaj! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) O sa fie bine, nu iti fa griji!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 10:56 AM