IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum ne motivam copiii la invatat?
kary_pink
post Jun 5 2006, 12:45 PM
Post #11





Musafir






...intr-un fel sau altul "lucrez" printre copii......cati dintre parinti nu au spus macar odata copilului "daca esti cuminte iti cumpar inghetata".......nu e vorba de "stimulare materiala".....e vorba de rasplatire,asa cum la scoala pt lectia primita primeste un foarte bine asa acasa pt timpul petrecut in plus citind o carte va primi "un anumit lucru"....nu e o regula.....dar pe langa faptul ca,copilul va invata in plus va avea si o alta ocupatie"aceea de a colectiona(ajutat sa isi mareasca colectia),de a citi(ajutat sa primeasca mai multe carti),de a face un sport(si aprimi un echipament sportiv nou sau o minge)........nu prea stiu copii carora sa nu le priasca stimularea.....si aici nu ma refer la rasfat excesiv (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jun 5 2006, 12:57 PM
Post #12


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Crede-ma ca am prieteni apropiati care au invatat bine toata viata numai ca sa primeasca bani/cadouri de la parinti. Acum banul ii "guverneaza" si nu au alt tel in viata decat "munti" de bani. Asa nu!!!

Pe mine ai mei m-au educat alfel. Cred ca e mai bine sa-i explici copilului cat e mic ce e bine si ce nu e bine si sa-l inveti ce inseamna "rusine".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jun 5 2006, 01:40 PM
Post #13


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) Zambesc...tin minte ca la practica in Liceul Pedagogic am invatat ca recompensa e parte importanta in procesul asta al invatarii.Missule sustine-ma (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ...
La fel mai incolo in organizatia in care m-am invartit putin am observat ca se punea accent pe motivare...la fel si in firmele care se respecta se urmareste acea motivare a angajatului.
Copilului trebuie sa ii oferim un obiectiv tangibil nu ceva de genul "inveti pentru mai tarziu,inveti pentru tine"...nu tin chesiutele astea (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) ...

Hai ca pana la urma suntem toti pe aceeasi lungime de unda cu parerile!

Mistaco "Educatie antreprenoriala" in liceu! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jun 5 2006, 02:14 PM
Post #14


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Ai mei ma "mituiau" cu carti si tabere pt copii. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)

Cred ca atata timp cat acel obiectiv tangibil e ales cu grija de parinte, totul e ok. Sunt total impotriva celor care ofera direct bani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 5 2006, 02:15 PM
Post #15





Musafir






ALA tocmai ca eu nu vorbeam de mituire....vorbeam de stimulare.......cartea e stimulare nu mituire......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jun 5 2006, 06:34 PM
Post #16





Musafir






QUOTE(Ariana @ Jun 5 2006, 02:40 PM) *
Mistaco "Educatie antreprenoriala" in liceu! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nesigur.gif)


ti se pare aiurea , nu ?!?
dar asta este si ma dore capul ca "tanti"de istorie, nu le "cunoaste" pe cele äntreprenoriale"!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bijou
post Nov 15 2007, 05:58 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 15-November 07
Member No.: 2,649



Eu am gasit o alta solutie care duce tot catre joc. E vorba de un nepotel care avea oroare de Matematica si este abia in clasa a 2a. Face temele cu parintii, oameni ocupati si putin cam fermi cu cel mic: "Nu stii adunarea cutare, nu mai ai voie la televizor". Pustiul era ofticat la culme pe teme si invata in sila.

Pustiul, ca orice copil de varsta lui, e pasionat de calculator. I-am luat cadou un CD educational pentru clasa a 2a, cu Adunarea si Scaderea peste ordin (nu stiu daca pot sa ii dau numele). A strambat putin din nas cand a auzit ca sunt lectii pe calculator si nu jocuri. S-a apucat de treaba si dupa aceea nu il mai dezlipeai de acolo - lucra la Matematica de zor.

Si aici trebuie avuta grija - important a fost sa ma asigur ca nu ii dau inca un joc cu care sa isi piarda timpul si ca CD ul il ajuta sa invete, sa inteleaga, ca nu e violent sau agresiv. In consecinta, am parcurs eu variantele demo mai intai (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Mi-au placut, m-am chinuit putin (spre rusinea mea), dar m-am asigurat ca este ceea ce ii trebuie lui.

Nepotelul a invatat adunarea si scaderea peste ordin. Nu stiu daca exista solutii de genul acesta pentru orice lectie, la orice materie. Eu am avut noroc si am gasit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 15 2007, 07:31 PM
Post #18





Musafir






eu recunosc ca-i mai "motivez" pe-ai mei (pe cel mic, mai ales, ca la cel mare nu e cazul) cu cate o pedeapsa, dar nu la genul "nu stii sa faci cutare, nu te uiti la TV", ci: "nu te uiti la TV pana nu-ti termini temele. daca mai ai timp dupa ce termini, te uiti, daca nu, nu". ma rog, nu e chiar pedeapsa, dar devine, in momentul in care ma trezesc eu tarziu si constat ca a tras chiulul in ziua aia. atunci o primeste pe a 2-a zi.
de obicei, negociem ora la care se apuca de citit, de ex.
iar rasplata, da. si eu ii mai rasplatesc, dar nu le spun dinainte: "daca iei nota cutare iti cumpar ceva", ci daca stiu ca au avut un test greu, de ex. si au luat nota mare (sau la sf. trimestrului aduc note mari acasa), urmeaza si o rasplata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 17 2007, 05:38 PM
Post #19


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



am putea spune ca fetitzele-s mai constiincioase? of course!

ma iau pe mine -n exemplu apoi ma uit la fetitza mea. Venim de la scoala si ea se-aseaza la masa si-ncepe sa-mi citeasca.
Nici haina n-apuc sa mi-o dau de pe mine si ea a citit prima pagina (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

am avut sedinta cu parintii chiar saptamana trecuta, ma rog copilul ii prezinta portofoliul parintelui si invatattoarea trece de la o banca la alta cu observatiile despre copil. Era si-un soi de chestionar completata de copii cu ce le place sau unde cred ei ca nu se descurca. Spre surpriderea mea zana mea spunea ca nu-i place matematica. Desi ii merge mintea fara gres. Efectiv cu usurinta rezolva problemele asa ca m-a lasat descumpanita (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

deci eu nu trebuie s-o motivez. Ii place scoala, ii place sa-si faca lectiile ...happy end (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:33 PM