IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Prajituri deosebite
angelheart
post Jan 5 2006, 01:51 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 150
Joined: 8-December 05
Member No.: 31



Va rog mult, cine imi da si mie o reteta de rulada diplomat? Vreau sa fac sambata!!! Saru' mana anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 5 2006, 07:39 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



am eu o reteta f buna si promit ca diseara  (calculati + 7 ore fata de Ro) cand ajung acasa o scriu .... si a mea are frisca   (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif) dar e diferita reteta fata de cea de mai sus .....  prietenii mei sunt absolut lesinati dupa ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 5 2006, 09:06 PM
Post #3





Musafir






Reteta pe care o am eu de 20 de ani (crema nu e asa de "friscoasa", ci ceva mai cremoasa)

Diplomat

4 oua
300 ml lapte
250 g zahar
25 g gelatina
coaja de lamaie netratata chimic
zahar vanilat
500 ml frisca lichida nebatuta
piscoturi sau blat
fructe (proaspete, confiate, din compot, din care-avem)
frisca pt. ornat

Se fierbe laptele cu zaharul si ouale pana devine o crema, se adauga coaja de lamaie si gelatina (care in prealabil a fost inmuiata in apa si stoarsa). Se amesteca totul pana la rece. Se bate frisca cu zaharul vanilat si se adauga la crema.
Se tapeteaza o cratita mai mare cu piscoturi sau blat, se toarna compozitia, se pun fructele in crema, se acopera iar cu piscoturi/blat. Se da la frigider de pe o zi pe alta. Se imbraca in frisca si se orneaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 5 2006, 09:35 PM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



cam asa e si-a mea Kalua , reteta adicatelea .... la mine e o mamaliga dintr-un ou, 4-5 linguri amidon, zahar si 400 ml lapte ... apoi gelatina dizolvata intr-o cana de apa, apoi 400 gr de frisca batuta. Iar eu forma o tapetez cu felii de portocala si baza e din piscot, sau lateralele din portocala si "capacul" din capsuni .... arata spectaculos si un dulce foarte leger.

pe fetita  si sotul meu ii serbez in ianuarie si asta va fi unul din torturi, celelalt cred ca am sa incerc un tiramisu (n-am facut niciodata din cauza oului ala crud din crema)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 5 2006, 10:00 PM
Post #5





Musafir






Daca ouale sunt proaspete n-ai de ce sa-ti faci probleme. Zi-mi daca vrei sa faci, am niste sfaturi bune (castigate cu sudoarea fruntii) pt. tiramisu.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 03:03 AM
Post #6


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



da da da  ::) .... poti sa-mi scrii reteta de la cap la coada ca nu am nici una concret .... la un moment dat am avut o carmangerio- patiserie- cofetarie aici in Ca si aveam un praf care amestecat cu apa dadea crema de Tiramisu, eu inmuiam piscoturile in putina cafea si restul statea in asamblat .... clientii erau f incantati dar eu as vrea sa fac cu mascaprone ..... adica the real thing ..... danke shon in avans  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jan 6 2006, 08:13 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



O intrebare pentru Kalua : exista si coaja de lamaie NETRATATA?  ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Jan 6 2006, 10:16 AM
Post #8


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



  kalua  reteta asta o stiu si eu exact asa si te lingi pe botic yammmy  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelheart
post Jan 6 2006, 10:22 AM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 150
Joined: 8-December 05
Member No.: 31



Fetelor, va multumesc mult!!! Kalua, saru' mana, am sa folosesc reteta ta! Poti te rog sa-mi spui cum dizolvi gelatina? In cata apa (sau poate suc?) Cat timp o lasi la inmuiat? Cum trebuie sa arate si cum o storci?

PS. Am coaja de portocala confiata. Ar trebui sa fie ok, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 6 2006, 12:46 PM
Post #10





Musafir






@angelheart: eu dizolv gelatina íntr-un castronel cu apa. Am descoperit la Penny o gelatina care se prelucreaza mult mai usor (si mai e si ieftina  :D ), dar nu mai stiu exact cum, scrie pe pliculet. Gelatina normala o las la inmuiat pana cand vad ca s-a umflat, apoi o scurg in pumn (o iau in mana si fac mana pumn).
Coaja de portocala confiata e f ok.

@catalina77: in coaja de citrice se aduna toate chimicalele cu care au fost tratate fructele, de aceea e de recomandat de folosit coaja de lamaie/portocale numai de la fructele netratate. Sunt ceva mai scumpe, dar se gasesc. Parca avea si dr. Oetker coaja de lamaie la pliculet, aia e din fructe netratate.

@h: voi deschide un topic nou cu Tiramisu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

39 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:08 PM