IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carti de bucate, cele mai bune si mai folositoare
andria
post Oct 4 2007, 07:34 PM
Post #21


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 150
Joined: 3-October 07
From: azi sunt aici, maine nu stiu...plecata undeva...(cu pluta)
Member No.: 2,352



eu imi doresc foarte mult cartea lui James Oliver
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 4 2007, 07:40 PM
Post #22





Musafir






Care dintre ele, andria?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andria
post Oct 4 2007, 07:47 PM
Post #23


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 150
Joined: 3-October 07
From: azi sunt aici, maine nu stiu...plecata undeva...(cu pluta)
Member No.: 2,352



are mai multe? eu stiam doar de una "La masa cu Jamie " am vazut-o nu demult in Cora, am vrut sa mi-o cumpar insa era scumpa si nu aveam banutii necesari atunci (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 27 2007, 04:47 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu folosesc cartea lui Radu Anton Roman si colectia de reviste Practic in bucatarie.Am gasit aici tot ce imi trebuie.Retetele sunt verificate (multe si de mine)accesibile si ca pret dar si ca ingrediente ( la multe din retetele recomandate de bucatari straini nu gaseam ingredientele indicate) (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Dec 18 2007, 03:55 PM
Post #25


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Avem si noi valori autohtone.Multe dintre ele sunt chiar printre noi,doamne si domni cu inima mare si maini de aur ,care cu multa migala,imaginatie si talent ne ofera (prin poze si retete publicate) posibilitatea de a iesi din monotonia culinara care se intinde in tot mai multe case.
In "Practic in bucatarie"nu gasesti fite si ifose si nici retete complicate si scumpe,ingrediente despre care tu,ca om de rand,nu ai auzit .Tot respectul!Mai ales ca la realizarea revistei participa toti cei care au ceva de aratat si de impartasit.
Cat despre cartea lui Radu Anton Roman.....BRAVO!!!!!!!
Pacat ca nu e la fel de cunoscuta ca si alte carti de bucate.

Nu este o reclama.Vreau numai sa arat ca mai exista ceva bun si pe piata romaneasca (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Dec 18 2007, 05:34 PM
Post #26


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



"Practic in bucatarie" nu-mi place pentru ca pozele arata groaznic, iar eu nu concep sa mananc ceva care nu arata bine, asa ca nu ma imbie cu nimic preparatele. In al doilea rand, sunt multe retete "economice" mai exotice pentru mine decat orice bucatarie fusion, eu una n-as manca maioneza de pufuleti, tort de arpacas si alte ingeniozitati autohtone, iar numai cand aud de margarina, vegeta si granule de soia mi se face rau.
Mai iau "Good Food", unde pozele sunt ok, dar retetele prost traduse si cu niste perle de te ingrozesti, unde mai pui ca toate retetele contin neaparat rucola, lime, foie gras, caviar si muschi de caprioara, ca de, altfel nu se poate... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Am cartile lui Jamie Oliver, Radu Anton Roman, una de pe vremea bunicii si o groaza de carti de bucate, in special cu retete chinezesti, indiene si italienesti pe care nu prea le-am folosit, adunate de pe net. De obicei folosesc documentatia scrisa pentru prajituri, ca la mancaruri ma mai descurc si ochiometric (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 18 2007, 10:28 PM
Post #27





Musafir






Teocris, nu stiu de ce spui ca Radu Anton Roman nu-i cunoscut cu cartea sa. Eu una nu stiu de alta carte romaneasca de 20 de ani incoace si pe asta a trebuit sa mi-o cumpar. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


asgaard, maioneza de pufuleti si tort de arpacas? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 18 2007, 10:40 PM
Post #28


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

da`chiar apropo de Practic

mancare de cartofi cu orez in fel si chip? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) si multe altele una mai 'minunata' decat cealalta

am trimis si eu candva demult niste retete de prajiruti grozave si ce crezi ca mi le-au publicat?
drept e ca nu erau economicoase dar ar fi meritat sa fie raspandite
well! pierderea lor (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 18 2007, 11:16 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa nu ziceti ca nu stiti de Sanda Marin: eu o am la parinti in editia din anii 60 si acum mi-am luat-o pe ultima. Plus Jamie: doo: cu Jamie la masa si jamie in Italia. Insa Jamie...sincer, parca e mai mult poveste decit carte de bucate... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Retetele de la practic in bucatarie ...sincer mi se par mincaruri pentru extremely low budget dublat de lipsa de imaginatie- si nu-s tocmai sanatoase.
Plus ca gaselnitele... o sa fiu blinda si o sa spun ca nu ma dau pe spate.
Ceea ce nu inteleg cei de-acolo- din punctul meu de vedere- este ca se poate face mincare foarte buna si gustoasa si sanatoasa si cu bani putini fara sa te indopi cu amidon amestecat cu amidon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Dec 19 2007, 11:47 AM
Post #30


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Desi m-am lasat de sportul asta (gatitul), tot cu Sanda Marin si Jamie votez.
Visul meu e sa ajung la Fifteen London si sa pap ceva gatit chiar de Jamie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 22nd June 2024 - 06:29 AM