IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Destinatie interzisa - unde am fost o data si nu ne-am mai duce
kalua
post Jan 29 2006, 01:07 AM
Post #1





Musafir






Mi-a venit ideea asta citind la topicul cu peripetii ca spun mai multi ca nu s-ar mai duce in Egipt.  ::)  Pe mine chiar m-a ajutat ce-am citit, chiar azi a venit omu' meu cu ideea ca sa mergem in Egipt  :o

Eu una nu mai pun piciorul pe Malta si in Portugalia/Algarve, nu mi s-a intamplat nimic deosebit pe-acolo, dar pur si simplu nu mi-a placut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antilopa_Bongo
post Jan 29 2006, 01:19 AM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 14
Joined: 23-January 06
Member No.: 161



Eu am un fix cu Marocul si acolo o sa merg anul asta, desi multi mi-au spus ca nu e deloc placut acolo... Cred ca depinde la ce te astepti. Nu m-as mai duce in Turcia si la Londra :) Ciudata alaturare, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Jan 29 2006, 01:21 AM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Turcia si Egipt.

Turcia mi s-a parut plina de mincinosi si needucati. Consider ca este murdara si stilul lor de a se purta mi se pare infect.
Stateau seara animatori in fata cluburilor si afectiv trageau de tine sa intri. >:(
Nu cred ca am intalnit in 10 ani aici atatia mincinosi pe metru patrat ca acolo si am stat doar cateva zile.

Egiptul este murdar si dupa ce vezi atata politie turistica cata am vazut eu, nu mai e nevoie sa te fure vreun beduin sau mai stiu eu ce camiloi. (IMG:style_emoticons/default/valea.gif)
Este foarte adevarat ca am intalnit si oameni deosebiti dar extrem de putini.
"Doamnele" imbracate in "cearceafuri" negre si copii murdari m-au scarbit total.
Ce e drept s-au purtat cu totii civilizat ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antilopa_Bongo
post Jan 29 2006, 01:26 AM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 14
Joined: 23-January 06
Member No.: 161



no_ua, te referi la faptul ca turcii sunt libidinosi? De aia nu m-as mai duce nici eu. Ma rog, e unul dintre motive. In Egipt nu am ajuns si nu intentionez sa merg prea curand, fiindca e un pic "prea la moda", deci cam prea aglomerat. Ce am admirat la turci e harnicia- ce-i drept, cam neproductiva pe alocuri- dar plina totusi de bune intentii. Igiena lasa de dorit intr-adevar in unele locuri publice, dar in hoteluri nu am avut surprize neplacute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Jan 29 2006, 02:11 AM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Ce harnicie?!? :o
Ospatar la hotel de 4 stele in papuci de plastic fara ciorapi? Cu pulover si pantaloni sifonati?!? :o Nu stia strop de engleza! >:(
Lene, mizerie, minciuna este tot ce am vazut in Turcia intr-o statiune de vacanta unde vin turisti europeni.
De turistii englezi nu discut ca nici cu aia nu mi-e rusine, niste "purcele "albe si urate si ingalate. >:(


In Egipt este ca peste tot" afara e vopsit gardul si-nauntru leopardul" si cica Sharm el Sheik e statiune cu pretentii :o
Oricum, macar la hoteluri e curat dar am inteles ca la hotel de 2 si 3 stele ai si gandacii inclusi in pret.
Vorbesc serios asa ca atentie mare daca nu va doriti ciupituri de vacanta :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 29 2006, 03:53 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



Mey…depinde ce amintiri vrei sa pastrezi…

Uite, spre exemplu, Istambulul.
A fost locul unde am fost ciupita de fund., pe strada,  cat pt 10 vietii.
A fost  locul unde am fost trasa de haine, tot pe strada, si nu ca sa intru intr-un magazin sau club anume.
A fost locul in care am simtit cumplit de multa furie, amestecata cu neputinta. Si asta pt ca sunt… femeie.
Dar atunci cand ma gandesc la acest oras (singurul din lume construit pe 2 continente), ma gandesc la Moscheia Albastra (cu cele 6 minarete), la Topkapi (cu splenditele mozaicuri de pe pereti si pardoseala, cu sala bijuteriilor si colectia de portelanuri) la Palatul Dolmabahce, sau la seara petrecuta pe malul marii privind spre celalalt mal al Borforului.

Sau la Paris.
M-a revoltat infatuarea parizienilor. Si modul lor urat de a se purta cu turistii.
Stateam la un hotel in apropierea Place de la Concorde si intr-o seara am avut surpriza sa-mi gasesc bagajele la usa :o. …Mai mult...umblasera in valize  :o (eu nu scot toate hainele afara si tin in general valizele inchise)
si hainele impreuna cu incaltamintea aruncate de-a valma, in geamantane :o.
In conditiile in care camera era platita pt inca o saptamana si mai mult, ea fusese rezervata de Ambasada. Si asta pt ca un  receptioner idiot (la un hotel de 4*!!), incurcase camerele si care culmea, tot el era revoltat de plangerea mea. Dar atunci eram prea obosita sa ma mai cert cu nemernicul (dupa 12 ore de mers si vizitat) si asta nu a fost tot…Dar asta inseamna sa nu mai merg niciodata la Paris?
Nope…deja planific inca o excursie in care sa revad Eurodisney-ul.
Si ar mai fi multe de povestit…

Dar revin la ideea initiala. Chiar tb sa lasam ca aceste intamplari urate sa ne umbreasca bucuria calatoriei, a locurilor vizitate, a frumusetilor vazute?  Si sa ne gandim la acele locuri ca la „destinatii interzise?”

ps. am sa povestesc si despre Malta si Londra, cand am sa am timp...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 29 2006, 04:30 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



categoric in Londra ...e singurul loc in care chiar nu as dori sa ma intorc ...neplacute experiente pe acolo...ce oameni ...ppffff... :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 6 2006, 09:01 PM
Post #8





Musafir






eu nu ma plang de Paris (am fost foarte bine tratata acolo, dar cu infatuarea multor parizieni sunt de acord)
nu imi plac hotelurile din belgia (am stat intr-un hotel de 4 stele cu jacuzzi in camera da' panze de paianjen cat casa pe la colturi, un pat inghetat de am facut infectie urinara de 2 ori cat am ramas la ei) dar oamenii sunt super OK (si Leuven ramane de departe preferatul meu)
turcia...daaaaaaa sunt mincinosi, parsivi, lenesi, certareti- da' nici cu mine nu le-a mers. m-am certat cu ei ca la usa cortului - incepand de la patroana hotelului unde am stat care mi-a luat fierul de calcat din camera ca 'daca dau foc la hotel???' si 'daca nu iti place mergi la alt hotel' - raspuns: 'daca nu imi dai fierul chem politia si te acuz de furt si te reclam la minister ca zici ca ai hotel de 3 stele dar nu ai dotari de 3 stele' - urlete peste urlete pana cand am obosit amandoua si terminand cu un nene pe plaja care gresea restul mereu cand cumpara alex cate ceva (si ma certam eu cu el de il treceau pe ala transpiratiile) - care la final mi-a dat cadou o harta a antalyei ca "nu am vazut femeie ca tine pana acuma"  >:( darrrrrrr in afara de asta tara e frumoasa, serviciile sunt mai ieftine decat la noi si decat sa cheltui 300 USD intr-o vacanta la noi mai bine ii cheltui in Turcia mai placut...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Feb 13 2006, 12:25 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



Tenerife

e prima si sper, ultima oara cand mai aleg o destinatie la moda!

este un loc ok pentru doritorii de stat si trandavit la soare pe marginea piscinei cu un pahar cu bautura in mana, plaje cu nisip cenusiu, bai in ocean. dar atat. a...si pt amatorii de gradini zoologice. "Jungle park-Las Aguilas park" "Loro park-El must de Canarias", etc.

dar nu pt mine. care nu am stare. "nelinistita" prin definitie  :hohote:

ca sa ajungi in Tenerife, faci excala la Madrid. aeroportul barajas. loc de cosmar unde mi-au fost ratacite bagajele...nu o data, ci de doua ori.  :-X  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Mar 8 2006, 12:29 AM
Post #10





Musafir






Grecia - Atena and co.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:56 AM