IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Referate, eseuri etc...
Meg
post Aug 14 2007, 05:24 PM
Post #21


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



pentru ce clasa iti trebuiesc astea? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeoRBD
post Aug 20 2007, 04:46 PM
Post #22


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 60
Joined: 10-August 07
Member No.: 2,021



Am terminat a 6-a, trec intr-a 7-a (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) VREAU REFERATELE!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 21 2007, 12:43 AM
Post #23


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



pai ce esti asa disperata? daca vezi ca nu pica si nu pica, pune mana si lucreaza singura..
desi asta ar fi trebuit sa faci de la inceput. crede-ne, iti vor fi Foarte utile mai tarziu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 4 2007, 10:07 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



A 7-a? Ce batrana ma simt! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Incearca sa citesti si parera unor critici literari, cauta prin bibilioteci. Este bine sa citesti si opiniile altora, cu atat mai mult daca vin de la pesoane avizate. Unele carti de comentarii sunt la pamant!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Sep 5 2007, 10:38 AM
Post #25


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Mai da' sunteti de belea! Fata n-are treaba de olimpiadele la care am fost sau nu, de critici literari, de sistemul americanesc de invatamant, de cum sunt copiii din ziua de azi si asa mai departe...Fata VREA REFERATELE....(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Teo nu ceri unde trebuie, ti-ar folosi un forum populat de persoane cu varsta cuprinsa intre 11-17 ani...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Sep 5 2007, 05:37 PM
Post #26





Musafir






Hai sa ma 'laud' si eu: am invatat atat in generala, cat si in liceu toate comentariile pe de rost, pentru ca asa mi s-a spus sa fac. Asa am fost educata in generala...si asa am tinut-o in liceu. Cred ca eram prea mica si mi-era frica sa-mi spun propriile pareri, ca de citit, am citit mult (eram un mic soarece de biblioteca, dar tot mi-au mai scapat niste romane de referinta). Evident, ca acum n-as mai face asemenea prostie, dar alea au fost vremurile de atunci. Noroc ca ma tine mintea, ca altfel dadeam chix. Mi-au placut mai mult stiintele exacte.
La olimpiade rezultate bune am avut la geografie.

Teo, asculta-le pe fete, ca stiu ce spun! Sacrifica-ti din timpul liber si pun'te pe citit, ca daca n-o faci acum vei ramane cu lacune. Si ce-i mai frumos sa ai usurinta in exprimare in limba materna?

Di, hai spune-ne si noua de premiile tale de la olimpiade ca mi-ar placea sa stiu detalii. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Felicitari Angelu'! Walpu, dar tu n-avusasi oaresce performante in acest domeniu? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 5 2007, 06:16 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Premiile mele... premiile mele, asa cum au fost si notele mari au fost luate pe speculatii: stiam teorie foarte bine iar restul era o joaca de copil; chiar cind eram "pe linga subiect" pentru ca nu stiam prea multe detalii, speculam la maxim orice informatie de nimic, faceam paralele si comparatii cu opere pe care le citisem si-mi puteam da cu pararea; evident, accentuam ceea ce sitisem. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Asa am facut intotdeauna, asa am facut si fac si acum: duc discutia pe domeniul sau pe subiectul pe care il cunosc bine. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Iar daca nu ma pricep, tac naibii dun gura! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Cred ca premiile si notele obtinute de-a lungul timpului au fost date in principal pentru modul de a gindi si de a expune o parere, mai putin decit pe repetare mot-a-mot de citate celebre din critici si mai celebri.
Aceasta a fost metoda mea. La mine a functionat ireprosabil de fiecare data.
Pentru ca nu pot retine decit pentru scurt timp ce invat mecanic; iar daca ceea ce invat nu are o baza logica, dupa o saptamina creierul meu face un "delete" complet la ce e de prisos; singurul profesor care m-a intuit si a inteles exact mecanismul dupa care functionez a fost dl Prof Gavrilescu, profesorul meu de geografie din scoala generala, (Dumnezeu sa ii dea sanatate!), care i-a spus mamei ca exploatez la maxim orice informatie si ca asta e motivul pentru care primesc note mari, mai mari decit altii care muncesc mult mai mult decit mine, chiar daca nu sint o tocilara. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 5 2007, 11:40 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai da, Roxi, dar ai vazut tu personajele din telenovela Rebelde invatand si citind? Pacat ca viata nu e o telenovela. Am vazut la TV la mult mediatizatul concert RBD un public format numai din copilasi, numai pustime(cred ca majoritatea erau pana in 16-17 ani (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ). Ei incearca sa copieze stilul de viata al idolilor lor si doar nu o arata la TV pe cineva citind, ca nu e cool si nu se vinde.

In legatura cu comentariile, eu imi sustin parerea ca este bine sa citesti si comentarii (dar unele bune, nu orice pica pe mana), critici dar in acelasi timp trebuie stii sa iti dezvolti si tu puncte de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Sep 6 2007, 10:24 AM
Post #29





Musafir






Di, e frumos ceea ce spui si nu toata lumea-i in stare de 'speculatii'.
La mine functioaneaza bine memoria mecanica, desi vad, ca pe masura ce inaintez in varsta a inceput sa mai dea 'rateuri', dar nu-i bai, prea le tineam pe toate minte.

Sweet, tu crezi ca eu ma uit la RBD? N-am timp de asa ceva. Eu sunt fan DH (Desperate Housewives) si mai ma uit din cand la Clona si the 7th Heaven.
Si mie imi place sa citesc critici, dar uneori e mai bine sa-ti faci propria parere asupra unui text. Citind aceste critici, te cam lasi influentat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 6 2007, 11:30 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai la cat sunt de mediatizati, probabil ai mai vazut si tu o reclama la TV, intr-o revista ceva. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Este bine sa le citesti, deoarece ai (sens generic, nu ma refer la tine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) un univers de cunostinte limitat, mai ales la varste fragede si este bine sa aflii si interpretarile unor persoane avizate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:29 PM