IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

57 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grup de suport pentru suferindele cu tiroida, Pentru informare si sustinere reciproca
Diana.
post Jan 4 2010, 04:09 PM
Post #41


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Saru` mina mult. Intelegere? Nuuuuuu, n-am avut si nu am parte decit de la foarte putine persoane!!!! Le numar pe degete!
Am avut insa parte de atitea suturi in fund, de mai aveau putin si-mi ieseau prin stomac!
Inca mai am parte de ele, stai linistita, insa stii ceva? Totul pe lumea asta are un scop.
A fost mai bine ca in felul acesta am inteles (mai bine mai tirziu decit niciodata) cine-mi e prieten, cui ii pasa intr-adevar de mine si cine a profitat de faptul ca eram varza si plina de greutati ca sa incerce sa imi dea lovitura de gratie dupa ce imi cintase osanale. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Insa, uite, nu ma las nici moarta si am invatat multe in conjunctura data.
Chiar daca invatatura a durut ca naiba si mi-a frint inima!

Am o solutie cu gaz, ulei de ricin si alcool, o sa ii bag si ulei de masline ca am de la mama lui si galbenus! Saru` mina!
Cred ca daca as afla ca daca te dai cu rahat pe cap nu mai care parul si-si revine, m-as baga cu capul intr-o hazna si-as sta acolo! E din ce in ce mai rau, ma gindesc sa bag masina-n el pe zero. :| Pentru ca si-asa mai am citeva fire in fata si in crestet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mar
post Jan 4 2010, 05:34 PM
Post #42


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 2-January 10
Member No.: 7,707



Intradevar este greu cu loviturile primite din jur. Persoane la care tineam, au ajuns sa manifeste un comportament extrem de urat si fara un pic de consideratie fata de situatia in care sunt. Problema este ca aceste lovituri vin in continuu. Fie dintr-o parte sau alta, cel putin o data pe saptamana patesc ceva de genul, indiferent daca de la prieteni sau persoane care ma judeca fara sa ma cunoasca. Oare de cate ori poate sa i se franga inima unei persoane? De fiecare data cand am incercat sa ma refac, chiar daca am facut-o fara sa ma sprijin pe cineva anume, tot timpul a intervenit altceva. Nici in momentele de fericire, parca nu ma mai pot bucura ca inainte de lucrurile bune care se intampla.

"Rahatul" este folosit pentru furuncule, se spune ca se vindeca mult mai repede. Cel putin stiu ca acum 60 de ani era folosit, pentru ca oamenii se tratau cu ce aveau.
In principal pentru par, daca sunt tunse varfurile, incearca macar galbenusul batut pana cand vei achizitiona si ulei de ricin si de masline. Revalid ai incercat? Este cam scump tot tratamentul insa se spune ca merita. Rezultatea difera de la persoana la persoana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jan 4 2010, 07:09 PM
Post #43


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Fides, poate ar trebi sa scoti de la naftalina palariutele si caciulitele, ca tot e iarna! (IMG:style_emoticons/default/Tip-Hat.gif)
Mar, poate e mai greu pentru cei din exterior sa inteleaga prin ce treci tu... De ce spui ca nu ai gasit sprijin in jur? (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mar
post Jan 4 2010, 07:23 PM
Post #44


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 2-January 10
Member No.: 7,707



Book, este foarte dificil sa iti explic, dar am sa incerc. Sunt bolnava de hipotiroidie, care provoaca adaosul in greutate, problemele de memorie plus inca multe efecte dezagreabile. Societatea noastra lucreaza pe asa-numite pattern-uri, de 90-60-60 cu haine de firma. O persoana care sufera din cauza problemelor de greutate, lupta de 3-4 ori mai multe pentru a obtine ceva. Oamenii isi fac de obicei impresia "fata asta sigur sta toata ziua si mananca, deci nu are nimic mare lucru de zis"/ " daca nu are grija nici de felul cum arata" si am incercat si reusit de multe ori sa demonstrez valoarea mea,. Ce am citat eu sunt lucrurile cele mai subtile pentru ca daca citez ce aud de obicei as primi BANNED de pe forum. Prietene pe care le aveam de ani intregi au ajuns la cearta sa imi reproseze ca defecte tocmai problemele care le am. Una dintre piedicile pe care le-am avut pe plan profesional a fost si fizicul. Nu sunt obeza deocamdata si lupt destul de mult sa ma mentin, insa pentru fiecare efort care il fac primesc cate o "lauda".
In ziua de azi, persoanele carora chiar le pasa sunt putine si trebuie sa ai norocul de a le intalni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 4 2010, 07:32 PM
Post #45


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Book, e greu sa intelegi pina nu ajungi acolo. Si nu-ti doresc sa afli vreodata. Nici tie, nici nimanui. E imposibil de explicat ce simti, cum te simti, cum se uita ceilalti la tine, cum reactioneaza si interactioneaza cu tine. Cel putin eu ma simt total fucked-up.

Mar, am ulei de masline in casa. Vreo 9 litri cred. Si am si ricin, o sa pun in seara asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mar
post Jan 4 2010, 07:38 PM
Post #46


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 2-January 10
Member No.: 7,707



Nu stiu daca stiti despre "gravitationally challenged", termenul creat pentru a nu mai rani sentimentele celor cu probleme de greutate, un termen care a avut efectul total opus. In momentul in care spui ca o persoana este provocata gravitational este mult mai rau decat daca i zici "gras".
Trebuie sa lupti cu boala, trebuie sa lupti cu cei din jur, trebuie sa lupti profesional dublu decat o persoana sanatoasa si stii ce este cel mai rau???? lipsa de energie, depresia. Este ca si cum te-ai lupta cu morile de vant cu mainile legate la spate. Nu stiu despre alte persoane cum se simt, dar pot vorbi in numele meu. Orice iluzie sau vis, speranta se consuma in una dintre aceste lupte si cu restul... cum ramane?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 4 2010, 07:42 PM
Post #47


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Welcome to the club, Mar. :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mar
post Jan 4 2010, 07:44 PM
Post #48


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 2-January 10
Member No.: 7,707



Fides, foarte mare grija la cantitati. Eu am pus cate o lingurita de ulei de masline si o lingurita de ulei de ricin in galbenusul batut. O cantitate mai mare unge parul, iar odata uns din cauza uleiului, foarte greu isi revine la normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 5 2010, 12:13 PM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mar, uleiul meu de ricin era rinced. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Trebuie sa imi iau altul. Si trebuie sa merg si la alt medic pentru ca la ultima vizita, doctorita nu a fost prea interesata de ce ii spuneam eu. Din pacate... Ma tem ca pina nu se rezolva cauza, efectul o sa fie in continuare dezastruos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrra
post Jan 5 2010, 12:13 PM
Post #50


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 5-January 10
Member No.: 7,723



buna.
eu sunt andra.am 35 ani si am probleme cu tiroida.sufar de hipotiroidism . stie cineva daca se mai fabrica TIROTON?problema e ca nu stiu care e diferenta dintre substanta activa din tiroton ( liotironina) si cea din EUTHYROX(levotironina).amandoua trateaza hipotiroidismul... dar eu de la EUTHYROX MA SIMT RAU...
poate ma " lumineaza " cineva
pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th May 2024 - 01:00 AM