IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Programele scolare, Incomplete sau pline de informatii inutile?
walpurgik
post Oct 14 2007, 07:42 PM
Post #11





Musafir






QUOTE(Crynna @ Oct 14 2007, 08:31 PM) *
Cine a indraznit ori si-a luat palme peste maini, ori a fost dat cu capul de tabla. Lui nu-i e frica de eventualele lovituri, ci de reactia pe care ar putea sa o aiba daca profesoara ar indrazni sa-l loveasca. (ar fi tentat sa o jicneasca).

Exista o posibilitate insutita fata de trecut de a acuza profesorul de abuz fizic si de a avea castig de cauza, bineinteles daca acest lucru e adevarat. Mi se pare peste mana sa-si advocheze drepturile copilul tau in aceasta situatie cand exista temei legal care ia atitudine la asemenea fapte. Solutia e denuntarea si sustinerea cauzei. Noi ne-am confundat cu un caz nici pe departe asa de grav. Una din profesoarele mai in varsta si-a pierdut controlul in fata unui individ semihandicapat de speta nobila si a fost reclamata, penalizata si i s-a scazut calificativul si asta numai pt ca clovnul de copil a scos-o din minti a mia oara si i-a tuflit un catalog peste cap, o data. Din ce zici tu, injuriile fizice sunt de plaja juridica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 14 2007, 07:58 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



QUOTE(contraste @ Oct 14 2007, 08:16 AM) *
Crynna "are cea mai trasnita si eficienta metoda de a-i invata pe copii limba engleza."

Care este metoda aia?

Nu foloseste deloc manualul. Le da de tradus in limba engleza numai texte traznite, inventate pe loc, legandu-se de anumite situatii create in clasa. Exemplu: un coleg de-al lor s-a indragostit de o fata din clasa, iar profesorul stie tot ,este foarte apropiat de ei. I-a pus pe fiecare sa traduca un text pe care el l-a compus cu privire la cei doi. Baiatul meu are o freza cam .... ciufulita..cu tepi facuti cu gel. De fiecare data cand face prezenta il intreaba daca iar si-a facut freza bagand mainile in priza. La o ora a alcatuit un text si cu privire la el si freza lui, pe care toata clasa l-a tradus in engleza. Alta ora i-a pus pe fiecare sa alcatuiasca un text in care sa-si spuna parerea despre el(prof) si i-a atentionat sa spuna si de rau. Multi au scos in evidenta faptul ca i se cam odihnesc ochii pe formele fetelor. Am vorbit si eu saptamana trecuta cu fiecare profesor. De la prof de engleza n-am putut sa scot decat: " e bine doamna e bine.. da dv nu bagati mana in priza sa va faceti freza ? .........

QUOTE(walpurgik @ Oct 14 2007, 08:42 PM) *
plaja juridica.

bineinteles daca acest lucru e adevarat.
Este foarte adevarat. Le da peste maini cand gresesc , apoi le apuca mana cu creta si scrie pe tabla exercitiul corect. Obisnuieste sa le propteasca capul pe tabla acolo unde e de corectat si ii tine cu capul proptit pana termina de explicat exercitiul. Nu de putine ori,proptitul acela se face mai cu forta. Face asta mai ales cu fetele si urla cat o tine gura, ca ce cauta fetele la mate-info.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Oct 18 2007, 01:49 PM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



^hahaha.eu am o clasa de 26 de fete si 2 baieti=) si da,mate-info,prima clasa.. toti zic ca e clasa de filo:-"

am si eu |O| (o intre bare)
La EDUCATIE muzicala ce ar trebui sa se faca de fapt?Hai sa zicem,teorie ca teorie,dar trebuie sa si canti daca esti pe langa?Ma gandesc ca nu degeaba i s-a zis "educatie muzicala" si nu "muzica".profa mea e o stresanta care ne pune sa invatam solfegii pe dinafara X(X(X( (si acum..trebuia sa am ora de muzica:p)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 18 2007, 11:23 PM
Post #14


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



scuze, pastel.. ma tot chinui, dar rezultatul e acelasi: abia inteleg mesajul tau. (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
oricum, mi se pare anapoda ca un elev la liceu, in clasa de informatica sa studieze muzica. e materie de curs sau... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) optionala?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Oct 19 2007, 04:11 PM
Post #15


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Mie nu mi se pare asa tragic ca un elev de clasa a 9-a sau a 10-a, chiar la profil de informatica,sa deprinda si un pic de cultura muzicala. Ca daca nu acum, mai tarziu nici ca va mai cauta sa se documenteze in acest domeniu si nu au cum sa iti strice si ceva cunostinte de muzica, pictura sau religie.
Mai tarziu, dupa clasa a 10-a, intr-adevar, ar trebui scoase materiile de genul asta pentru a te putea concentra mai bine asupra a ceea ce ti-ai ales si ce vrei sa faci mai departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 19 2007, 07:04 PM
Post #16


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Cu materii ca aceasta programa devine foarte stufoasa. E adevarat ca la varsta adolescentei ai o mare capacitate de invatare... si totusi... cu ce te ajuta solfegiile in profesia de informatician la care visezi?
Eu am o durere legata de invatamantul romanesc, deoarece acesta nu este adecvat realitatii. Prea multi elevi ies de pe bancile scolii fara sa stie sa se exprime, fara sa fie capabili sa scrie un eseu sau sa redacteze o scrisoare in stil administrativ, spre exemplu. Fara sa stie sa foloseasca cateva programe de calculator. [in facultate am avut colege care se uitau la computer ca la o masinatiune de pe alta lume si isi notau inclusiv ca pentru a-l deschide apesi pe butonul de Power (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ] Sau fara sa fie capabili sa-si expuna ideile intr-un mod logic.
Elevii trebuie sa invete lucruri utile la scoala, nu sa invete... orice! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

Gata. Mi-am descarcat oful.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Oct 19 2007, 07:23 PM
Post #17


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Pai tocmai, ca nu ar trebui sa li se dea sa invete solfegii pe de rost. Asta zicea si pastelata! Dar cu ce iti strica sa stii un pic despre Mozart, Beethoven, Enescu? Si un pic de educatie muzicala te poate imbogati cultural.

Sunt de acord ca invatamantul romanesc este deficitar, dar fii sigura ca si in multe alte tari se fac materii ca desenul si muzica macar pana in clasa a 9-a!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 20 2007, 02:51 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



QUOTE(Fanny @ Oct 19 2007, 08:04 PM) *
Cu materii ca aceasta programa devine foarte stufoasa. E adevarat ca la varsta adolescentei ai o mare capacitate de invatare... si totusi... cu ce te ajuta solfegiile in profesia de informatician la care visezi?
Eu am o durere legata de invatamantul romanesc, deoarece acesta nu este adecvat realitatii. Prea multi elevi ies de pe bancile scolii fara sa stie sa se exprime, fara sa fie capabili sa scrie un eseu sau sa redacteze o scrisoare in stil administrativ, spre exemplu. Fara sa stie sa foloseasca cateva programe de calculator. [in facultate am avut colege care se uitau la computer ca la o masinatiune de pe alta lume si isi notau inclusiv ca pentru a-l deschide apesi pe butonul de Power (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ] Sau fara sa fie capabili sa-si expuna ideile intr-un mod logic.
Elevii trebuie sa invete lucruri utile la scoala, nu sa invete... orice! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

Gata. Mi-am descarcat oful.

De acord cu tot ce ai spus, Fanny.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 20 2007, 03:05 PM
Post #19


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



mi-as dori ca situatia sa se schimbe cat mai repede. dar atata timp cat domeniul e patronat de brontozauri cu minti inguste, slabe sanse!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 20 2007, 03:49 PM
Post #20


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Fanny, vorba cuiva.. un liceu oricum il faci
am colege care au terminat mate-info si habar nu au cum sa se logheze..
pe cealalta parte, noi faceam informatica - pascal - care nu se mai foloseste. intensiv, cateva ore bune pe saptamana, dar degeaba. cine mai foloseste pascal acum? timp pierdut.
si romana, care vorba aia, e limba mea macar sa deschid gura ar trebui sa stiu, faceam cu niste "profesoare" care ne povesteau 4/5 ore despre cu totul si cu totul altceva. ei si multe altele..
mai ocupa-te tu de copil, ajuta-l cu cat mai stii. o sa fie greu sa platesti n'shpe mii de pregatiri in clasa a12a.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 12:56 AM