IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta South Beach
Diana.
post Nov 27 2008, 05:27 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ai dreptate, Seranya. Poti minca junk-food pina lesini, nu o sa ti se ingroase vasele sangvine.
Poti la 18 ani sa tii orice dieta care sa te faca sa iti nenorocisti viata, sa te lase rinichii, ficatul, stomacul, oasele, sa-ti cada dintii si parul si sa ai un ten de cartof scofilcit...
Si asta pentru ca, la 18 ani esti buricul-pamintului, mai desteapta decit altii care ti-ar putea fi parinti, cind, de fapt, esti doar o alta adolescenta debusolata care nu stie inca ce e bunul-simt pentru ca parintii nu prea isi fac datoria. Mi-ar fi rusine sa am o fata de virsta ta care sa nu vorbeasca cu mine despre sanatatea si greutatea ei.
Diete mai complexe iti da doctorul.
Vezi pe cineva aici cu diploma de nutritionist atirnata de vreun perete?
Aici e un forum, nu o clinica de dietologie. Daca nu ai bagat de seama.
Si cred ca nu ai mai mult de 16 ani dupa tonul asta de copil raftatat care se crede om mare, insa nu stie sa aibe responsabilitatea unui adult cu scaun la cap.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 27 2008, 05:31 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Subscriu! M-a scos din sarite! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 27 2008, 05:33 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pe mine sa vezi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 27 2008, 05:40 PM
Post #14





Musafir






Draguta, daca renunti la junk food si dulciuri nici nu se poate numi dieta. Se numeste ca manaci sanatos. Asta trebe facut toata viata, fara sa ti se para vreun chin. Asa ca inlocuieste frumos fornettaraiele cu niste fructe si Big mac-urile cu niste mancare gatita si deja ai facut un pas inainte.

Aaa, si juma de ora- o ora de miscare pe zi nu o sa te omoare (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)

This post has been edited by rozy: Nov 27 2008, 05:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Seranya
post Nov 27 2008, 06:34 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 27-November 08
Member No.: 5,418



QUOTE(albinuza @ Nov 27 2008, 05:16 PM) *
In primul rand ai grija la atitudine, pentru ca tu ai venit sa ceri un sfat, nu s-a trezit nimeni asa deodata sa ti-l ofere!
In al 2-lea rand, tu ai pus intrebarea daca e in regula pentru persoanele sub 18 ani, din nou, nimeni nu s-a trezit sa-ti spuna ca daca esti cat vaca nu e bine sa tii o dieta!
In al 3-lea rand, dulciurile si junk food-urile, INGRASA SI NU SUNT SANATOASE!
Orice dieta ai tine, daca dupa ce o termini incepi sa bagi iar in tine toate prostiile, intr-o sapt vei pune la loc tot ce te-ai chinuit sa dai jos!



Ok, hai sa va raspund pe rand ca vad ca sunteti toate foarte nerabdatoare sa ma jigniti...

Albinuza, imi zici sa am grija la atitudine dar nu cred ca ai citit posturile de mai sus cu atentie...
Da am cerut un SFAT, nu un raspuns in bataie de joc. Nu ma deranja daca persoanele respective imi spuneau pur si simplu ca nu se poate sa-ti pastrezi greutatea mancand dulciuri si alte junk food oricat de rar le-as consuma, era de ajuns un "nu" si nu ma suparam. "Atitudinea" mea este din cauza faptului ca eu am cerut un sfat si niste persoane s-au trezit sa-mi ia in batjocura intrebarea. Am simtul umorului, dar subiectul slabitului ma afecteaza foarte mult, de aceea nu imi place cand altii iau in ras intrebarile mele.
Da, probabil Rozy a zis-o in gluma, nu avea de unde sa stie ca este un subiect "sensibil" si nici nu ma asteptam sa ghiceasca...
Doar v-am explicat de ce m-am enervat.

QUOTE(Maàt @ Nov 27 2008, 05:27 PM) *
Ai dreptate, Seranya. Poti minca junk-food pina lesini, nu o sa ti se ingroase vasele sangvine.
Poti la 18 ani sa tii orice dieta care sa te faca sa iti nenorocisti viata, sa te lase rinichii, ficatul, stomacul, oasele, sa-ti cada dintii si parul si sa ai un ten de cartof scofilcit...
Si asta pentru ca, la 18 ani esti buricul-pamintului, mai desteapta decit altii care ti-ar putea fi parinti, cind, de fapt, esti doar o alta adolescenta debusolata care nu stie inca ce e bunul-simt pentru ca parintii nu prea isi fac datoria. Mi-ar fi rusine sa am o fata de virsta ta care sa nu vorbeasca cu mine despre sanatatea si greutatea ei.
Diete mai complexe iti da doctorul.
Vezi pe cineva aici cu diploma de nutritionist atirnata de vreun perete?
Aici e un forum, nu o clinica de dietologie. Daca nu ai bagat de seama.
Si cred ca nu ai mai mult de 16 ani dupa tonul asta de copil raftatat care se crede om mare, insa nu stie sa aibe responsabilitatea unui adult cu scaun la cap.


Maat, poti sa imi explici de ce "te-am scos din sarite"?
Dupa afirmatiile tale nu stiu care din noi se crede buricul pamantului... Nu ai de unde sa stii cum m-au crescut parintii mei si daca stiu sau nu despre problemele mele cu greutatea.
Eu nu cred in stereotipuri, dar se pare ca majoritatea persoanelor de aici cred... Nu inseamna ca daca am sub 18 ani automat sunt "o alta adolescenta debusolata si rasfatata". Nu ma cred mai desteapta, cum presupui tu dar nici nu sunt o proasta care habar nu are de nimic.
Mi-e frica sa ma gandesc prin ce ai trecut in viata daca o simpla intrebare te enerveaza asa rau... Inseamna ca este un subiect foarte sensibil pentru tine... imi pare rau daca ma insel, dar nu ar trebui sa te deranjeze din moment ce si tu ti-ai permis sa iti expui o parere despre mine citind doar niste posturi...

Ma scuzati ca v-am deranjat cu intrebarea mea, am plecat acum.

Aaa daca vreun administrator al forumului vrea sa imi faca o favoare si sa-mi dea 'ban' definitiv, m-ar scuti de niste click-uri inutile...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 27 2008, 06:36 PM
Post #16


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



La revedere, drum bun!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 27 2008, 06:36 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Drum bum! Se va gasi cineva!
Se pare ca tu nu ai inteles mare lucru, si cred ca din cauza ca e un subiect sensibil pentru tine, tinzi sa reactionezi aiurea!
Daca stai tu sa citesti mai atenta raspunsurile, vei vedea ca nimeni nu te-a luat la misto. Din ceea ce ai scris tu, s-a inteles exact lucrul la care Rozy a raspuns!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 27 2008, 10:08 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O urare de viata frumoasa si sanatoasa si de la mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Nov 28 2008, 09:29 AM
Post #19


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Vreu doar sa va povestesc ceva in legatura cu dieta la adolescente. Prietena mea de o viata tot timpul a fost nu grasuta, ci grasa, la 1.72 avea peste 80 kg. In liceu manca doar prostii, fast food, fornetti, placinta prajita in ulei in fiecare zi, si dulciuri, si mancare gatita, dar mai putin, fructe deloc. Ea credea ca asa e constitutia ei. In clasa a 12a s-a indragostit si insfarsit a gasit ambitia de care avea nevoie. Mergea la aerobic de 3-4 pe saptamana, si vara cu bicicleta cat de des se putea, a renuntat la dulciuri, fast food, cand ii era pofta de ceva dulce isi cumpara pur si simplu o banana, manca lactate multe, fructe, legume si mancare gatita, si mai putina paine si cartofi. deci nu era vorba despre nici o dieta, doar o alimentatie sanatoasa si sport, nici macar in exces. A slabit intr-un an foarte mult, si acum, dupa 4 ani merge doar de 2 ori la aerobic, si merge mult pe jos, mananca sanatos, si n-a pus nici un kg la loc. Nu e nevoie tot timpul de diete complicate, mai ales nu la adolescente care nici macar nu au probleme hormonale sau metabolice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
romi79_2008
post Mar 1 2009, 11:30 AM
Post #20


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 240
Joined: 11-September 08
Member No.: 4,691



Credeam ca o sa gasesc fete care tin dieta... lol a fost singura dieta care a functionat ptr mine si m-a ajutat de fiecare data. Sora-mea a slabit aproape 20 kg cu ea si jos au ramas de vreo 3 ani...eu am ajuns dupa prima nastere la greutatea initiala in 4 luni si nu, nu mi-am pierdut laptele (am alaptat 2 ani si) dar m-am documentat bine...am citit vreo 4 carti d`ale lui Agaston in engleza, fara traducere si adaptare..si practic am mancat sanatos si normal ... e speranta mea dupa sarcina asta , de luna viitoare revin la ea pentru ca nu doar ca ma ajuta sa slabesc dar e si santoasa si ma simt mai bine dupa ea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:15 PM