IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Relatie toxica sau iubire?, Sentimente, jigniri, plansete, vacante...un amestec!
CorinaCori
post Jul 19 2015, 06:46 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 19-July 15
Member No.: 12,907



Dragilor, incerc sa fiu scurta in relatarea mea! M-am gandit sa va scriu voua, in speranta ca sunteti obiectivi si ma veti ajuta cu un sfat sincer si direct! Sunt implicata intr-o relatie de 2 ani si 2 luni. A fost totul perfect in primele 3 luni de relatie, dupa care a urmat calvarul. Am inceput sa ne certam din orice, sa ne reprosam etc, el ajungand chiar la jigniri si imbranceli. E un tip autoritar si vrea el sa conduca tot: si casa, si relatie, si pe mine si tot. Am plecat de multe ori cu hainele, m-am intors de atatea ori, am plans cat altii in 10 ani, pana am ajuns sa ma jigneasca, sa arunce cu vorbe care dor, sa ma dea afara din casa etc. Cu toate astea, eu inca sunt la el si am tras de relatia asta cat am putut eu in speranta ca lucrurile se vor remedia. Mentionez ca sunt o tipa extrem de sensibila, nu cu prea multe relatii la activ si poate se vede lipsa asta de experienta. Familia lui este ideala, cu mama lui vorbesc des la telefon, ma plac mult parintii lui, desi stiu de discutiile noastre pentru ca el a plecat intr-o zi la ei in afara Bucurestiului si m-a lasat ca pe ultima acasa (asa au aflat ai lui de certuri). Nu stiu cata relevanta are, dar el are multi bani (se fereste si acum de mine referitor la cati bani are, desi nu mi se pare normal), a luat-o de jos, insa ai lui au ramas niste oameni modesti si de omenie, cu valori si principii. Din pacate, am mereu senzatia ca pe el banii l-au schimbat: a devenit extrem de nervos, irascibil, autoritar la extrem, cu ochii dupa altele. Am ajuns in situatia in care nu mai stiu cum sa ma mai port sa nu ne mai certam. Cineva imi spunea ca ori il accept asa cum e, ori plec, ca el niciodata nu se va schimba. Va rog, poate ma ajutati cu un sfat! Va multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 19 2015, 10:11 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Corina, bine ai venit la noi! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Daca dupa doi ani se poarta asa... dupa 20 oare la ce trebuie sa te astepti? Din pacate nu traiesti cu parintii lui, ci cu el.
Depinde doar de tine. Banii scot ceea ce este mai bun sau mai urit din oameni - fiecare cu ce are mai puternic in el.
Acel cineva are dreptate dintr-un singir motiv: oamenii NU se schimba. Nu fundamental, din pacate.
Te imbratisez cu drag si daca ai cum sa te desprinzi, desprinde-te pina nu mai trec inca 10 ani. Te pup! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CorinaCori
post Jul 20 2015, 07:51 AM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 19-July 15
Member No.: 12,907



Diana, multumesc foarte mult pentru raspuns! De-a lungul timpului, mi-am cautat mie vina: mi-a spus cuvinte foarte grele (nu e fericit, ii stric si cele mai frumoase momente, ii mananc viata) si am tras de relatia asta cat am putut, mai ales ca are si multe momente cand e de nerecunoscut (se poarta exemplar, mi-a plans in fata de vreo 2 ori - el care e atat de puternic)...ma gandesc ca astea sunt reactiile lui la nervi. Traiesc tot timpul cu teama ca m-ar insela (el spune ca a inselat in trecut de curiozitate si ca ii pare rau, acum nu ar mai face-o, insa gandurile mele se indreapta mereu in directia aia). Ne iubim, sunt sigura ca ma iubeste, tocmai d-aia m-am umilit si mi-am dorit sa ramanem impreuna, pentru ca stiu ca sunt sentimente. Sa termini o relatie e foarte usor, dar sa incepi alta si sa mai si iubesti, e teribil de greu! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (

This post has been edited by CorinaCori: Jul 20 2015, 07:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2015, 11:37 AM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stiu. Pe propria mea piele, nu din auzite. Stiu foarte bine ce inseamna sa tii cu dintii de o relatie ani de zile, sa te dai peste cap, sa te imbolnavesti chiar ca sa o faci sa mearga... Stiu cum e sa fii inselata, folosita, umilita, sa ti se spuna sa TU trebuie sa te schimbi desi nu faci nimic gresit. Ca nu esti buna de nimic. Ca trebuie sa slabesti, ca nu stii sa te imbraci, ca nu stii sa te porti, ca strici cheful, ca tu esti vinovata pentru tot; asa ca da, stiu.
Intotdeauna sa distrugi este mult mai usor decit sa construiesti. Dar ma tem ca NU TU distrugi relatia, ci ca el o submineaza zilnic prin ceea ce face, prin cum se comporta, prin cum iti vorbeste. Este ca si cum un om care a baut alcool zlinic, toata viata, un om care a mincat numai prostii, care s-a drogat, un om care nu s-a gindit la sanatatea lui niciodata, il acuza pe medicul care inchide aparatul care il tine in viata cind el e coma ca l-a ucis.
Intelegi ce vreau sa spun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CorinaCori
post Jul 20 2015, 02:57 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 19-July 15
Member No.: 12,907



Sigur ca inteleg. E foarte trist ceea ce imi spui si sincer de multe ori m-am gandit ca si eu sunt vinovata din moment ce trezesc in el cuvintele astea asa urate, jigniri si terminarea relatiei. Ne-am certat de mult prea multe ori si e saturat. Pentru ca repet: avem si momente superbe, cand se poarta fara repros. E atent cu mine (daca adorm seara dezbracata, trage de mine sa ma imbrac), ma ia in brate in fiecare seara, vorbim zilnic pe telefon si destul de des, a plans la ultima despartire). Diana, nu ii caut justificari, doar ca il iubesc si imi doresc sa ramanem impreuna. Nu stiu ce ar fi cu mine daca ne-am desparti definitiv (din punct de vedere emotional, pentru ca financiar nu am probleme: am casa, masina, lucrez la o companie mare in Bucuresti...nu e cazul). Diana, inca o data iti multumesc mult pentru sfaturi, imi sunt foarte utile! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 21 2015, 11:13 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu. Nu esti tu vinovata, nu ai fost si nici nu o sa fii vreodata. Nu dezvolta sindromul Stockholm! Pur si simplu, daca o iei ca la carte, ce face domnul tau este abuz emotional. Daca nu te poate "incaleca" altfel, o face in acest mod. Nu stiu daca i se trage de undeva acest tip de comportament, pentru ca de obicei este dobondit si "crescut" din perioada adolescentei, probabil din familie, Nu credeam in lucrurile astea pina cind nu am inteles ca da, psihologii au dreptate. Ne alegem parteneri ca parintele de sex opus si ne comportam in relatiile noastre ca parintii de acelasi sex.
Nu ii cauta scuze, iti faci tie rau. Nu e doar dragoste, e o dependenta emotionala de care sufar si eu si alte zeci, poate sute de milioanede femei. Nu crede cind iti spune ca tu esti de vina pentru tot! Nu e bine! Iar asta pe termen lung o sa iti scada stima de sine - deja ai inceput sa iti pui intrebari, ceea ce nu este deloc ok. EL e saturat? Ce sa spun...Tu nu?! Of, Doamne... omul asta are nevoie sa se simta superior? In general, nu doar in relatia cu tine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allyalina
post Jul 25 2015, 12:17 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 25-July 15
Member No.: 12,914



dragele mele sunt noua aici si postez aici pt ca conform regulamentului acestui site nu pot sdeschide un nou topic pe aceeasi tema..........insa recunosc am nevoie de o parere obiectiva si de asta apelez aici.Pe scurt:am o relatie de aproape un an,totul a fost ok la inceput ,ne vedeam ne cautam,petreceam timp impreuna insa pe parcurs am tot observat ca evita sa ma prezinte prietenilor lui.Initial mi a spus ca se simte stingherit pt ca ei sunt de obiceinumai baieti si eu as fi singura fata si nu ar sti cum sa se poarte ,nu ar mai fi el insusi ca atunci cand e doar cu ei.Plecari multe cu baietii in Delta,la tara ,la gratare unde oricat de mult as insista nu vrea sa merg si eu...........de sunat daca sun eu vorbim e ok,dar el suna mai rar sau poate trece si o zi fara sa sune si pt el e ok.Ceaa ce ma intriga este faptul ca ,ajungand la limita si spunandu-i ca ma deranjeaza aceste lucruri,ca nu petrecem timp suficient impreuna si el petrece mai mult timp cu gasca lui,s a incapatanat sa nu punem punct spunand ca nu si doreste sa ne despartim dar nici nu stie dacxa se vor schimba lucrurile.Fiti sincere,nu e normal sa fiu pusa mereu sa astept sa si faca planuri pt noi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 27 2015, 11:08 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu e normal. De la "plecari in Delta" si "acolo nu sint decit baieti" eu am vazut cum o familie s-a destramat dupa 23 de ani.
Prietenii aia ai lui sint gay sau ce? Nici unul nu are iubita?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allyalina
post Jul 27 2015, 06:21 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 25-July 15
Member No.: 12,914



in rest nu am ce sa i reprosez doar ca evita sa ies cand iese cu baietii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 30 2015, 12:56 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si cit de des iese cu baietii in comparatie cu iesitul cu tine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:38 AM