IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum se cresc papagalii
sorin
post Dec 23 2005, 01:25 PM
Post #1





Musafir






Topic deschis iubitorilor de papagali ce au nevoie de mai multe cunostinte.

Cu mare placere am sa impart cu voi experienta de ani de zile in cresterea acestor superbe fiinte...intrebati si am sa incerc sa va ajut cu sfaturi pe care nu le primiti nicaieri :)

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 23 2005, 03:33 PM
Post #2





Musafir






ce te-a facut sa cumperi papagali? ce te-a atras la ei?
as fi curios de asemenea la diferentele dintre papali si catei. iti dai seama la ce ma refer, afectiune, inteligenta, personalitate si numarul de aripi

mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 23 2005, 04:09 PM
Post #3


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Sorin, thank god!!!! am cateva intrebari legate de "ghemotoacele de puf"  :)
In primul rand ma ingrijoreaza cel din dreapta, nu prea arata bine narile lui. Daca te uiti cu atentie la poza o sa vezi ca sunt un pic cam mari si parca ar sta sa cada  :o...nu stiu de la ce ar putea sa fie (asa e normal sa le aiba, avand in vedere ca e mai batran decat al meu?  ??? )

Si a doua intrebare.....hehe...o sa te surprinda... nu stiu care e fata care e baiat  :fluierat: eu am cerut baietel si sora mea la fel, dar coloritul picioruselor e diferit.... al meu le are inchise la culoare, al ei le are roz si am inteles ca prin asta se deosebesc .... asa e?

mersi  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 23 2005, 04:22 PM
Post #4


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Tsunami... de ce sa comparam cateii cu perusii??  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 24 2005, 10:43 AM
Post #5


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Multumesc Sorin  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Dec 24 2005, 03:02 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



daaa am vazut eu perus care vorbeste..super frumos!!! m-am bucurat o saptamana  :D ca un copil tembel ca eu nu stiam ca si astia pot vorbi. dar sa sti ca am vazut si caini care chiputile vorbesc. adica imita anumite sunete...cuvinte.... :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 24 2005, 03:48 PM
Post #7


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Mersi mult Sorin, desi eu eram sigura ca al meu e femela (nu tace de dimineata pana seara si il cearta pe celalalt - exact cum ar face o femeie  :fluierat: - iar cel al sora-mii nici nu il baga in seama (o situatie gen : femeia taca-taca... si barbatul o ignora si citeste ziarul  :hohote: ). Asta al sora-mii parca e prea linistit, sau poate mi se pare mie fiindca al meu e tot timpul agitat (e ceva de speriat, se da peste cap, urla, sare de colo colo, a ros leaganul  :o, il bate pe celalalt, isi rupe penele, sta cu capul in jos mai tot timpul...zici ca-i liliac nu perus  :o...)

O sa pun o poza mai clara cu celalalt sa imi spui daca e cazul sa ma ingrijorez. Mersi inca o data  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 24 2005, 04:12 PM
Post #8


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Activ e putin spus si i-am cumparat o scarita cu oglinda si bilute pe care le mai "numara" din cand in cand  :) i-am pus un clopotel pe care il zangane mereu.... sa vad ce ii mai cumpar ca m-a tampit cu atata energie... :o macar cand are jucarii mai tace (are un piuit mama mama  :-X). Eu le mai pun in mancare (kiri kiri) si niste mei cu vitamine (desi cred ca ar trebui sa ii tai portia de vit la al meu  :hohote:)

(IMG:http://i26.photobucket.com/albums/c141/berbegirl/cocolino.jpg)

nu stiu cat de clara e poza..nu prea sta si ciupeste rau  :-X

:craciunf:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bertha
post Dec 24 2005, 07:33 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 109
Joined: 9-December 05
From: Romania
Member No.: 53



Si Coco al meu vorbeste! "pupa mama pui!', "ubeste mama baiat!", "ce-i mamica?", "Coco", "Coci" (se alinta). Eu le dau drumul din colivie in fiecare zi, asa i-am obisnuit si fac ca toate alea daca ii tin inchisi. Fetita am luat-o in vara, dar e mai salbatica, mai e si geloasa daca vine Coco sa vorbeasca sau sa se alinte. Vine repede si-l alunga  :). Desi am cerut fata, iar acum cateva luni avea narile deschise la culoare, acum i s-au inchis, le au aproape la fel amandoi  :-X. Deci, cred ca am 2 baieti. Degeaba le-am luat eu cuibusor de nebunii, ca nici de curiozitate nu intra acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Dec 27 2005, 11:56 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



eu am un papagal cam mosulica  ::)
e un perus care are cam 13-14 ani.
cand l-am primit nu era pui si e vaduv de cativa ani.
ciugule pe toata lumea si in general este f. uricios.

am avut si un papagal politician care nu accepta anumiti lideri politici prin 1996 si caraia pana inchideam sonorul la tv. :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:13 PM