IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V  « < 14 15 16 17 >  
Reply to this topicStart new topic
> Problema... si solutia, topic de ajutor reciproc
splendora
post Nov 2 2007, 03:12 PM
Post #151


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



le suport pt ca pielea mea e uscata ca hartia igienica veche... si in plus la -30, 40 de grade....cel mai bine e sa ai straturi de crema grasa pe tine ca altfel simti ca nu mai ramane decat craniu (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 2 2007, 07:08 PM
Post #152


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



merci, asgaard.. am apreciat ca scria si varsta pentru care erau recomandate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hana
post Oct 27 2008, 02:06 PM
Post #153


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 29-September 08
Member No.: 4,830



Hello!
As dori sa cumpar o crema anti-roseata (deoarece de cateva saptamani au inceput sa mi se inroseasca obrajii si sa imi apara mici cosuri in zona pometilor). Chiar in clipa asta imi "arde" fata ingrozitor. Am o piele foarte sensibila, pana acum am folosit Atoderm PO zinc, pare ca se mai calmeaza roseata pe timpul noptii, dar in timpul zilei reapare. Tenul este normal spre gras. Atoderm PO o pot folosi numai noaptea caci are o textura destul de grasa, plus ca imi "deschide" porii!!!
Ca si crema zilnica folosesc Ictyane pentru hidratare, in rest nicio alta crema nu imi prieste. Au inceput sa imi apara si comedoane, deoarece pielea devenind atat de sensibila si iritata, nu mai pot folosi Retin-A (crema cu care ma dadeam o data pe saptamana si stateam linistita).

Am citit pe net si am ajuns la concluzia ca as putea sa aleg intre Avene-Diroseal si LaRochePosay-Rosaliac. Ambele sunt destul de scumpe si nu as vrea sa dau banii degeaba. Ce parere aveti despre ele? Crema ideala ar trebui: sa vindece roseata, sa calmeze iritatia, sa hidrateze pentru a preveni excesul de sebum si sa nu produca cosuri. Ajutor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 28 2008, 02:39 AM
Post #154


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Hana incearca uleiul de samburi de struguri intai, il gasesti la plafar in sticlute mici, mie asta imi calmeaza f bine iritatiile. Ce descrii tu ar putea fi o acnee rozacee (parca asa se numeste). Uleiul asta calmeaza si in acelasi timp reduce sebumul si nu e nici comedogen. Ai nevoie de doar 2-3 picaturi pe care le aplici pe tenul umed si apoi masezi usor sa intre in piele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Light Blue
post Oct 28 2008, 01:17 PM
Post #155


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 218
Joined: 6-September 08
Member No.: 4,661



Problema: piele foarte uscata mai ales pe picioare. E foarte neplacut! Astept orice solutie. Chiar si suplimente de vitamine?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 28 2008, 01:42 PM
Post #156


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ulei de bebelusi sau chiar de masline (chiar e mai bun!) aplicat dupa baie pe pielea umeda. Adica iesi din baie si pui uleiul pe piele fara sa e mai stergi cu prosopul.
In baie musai frecat picioarele cu o lufa ca sa elimine pielea moarta.

Iaca lufa
(IMG:http://www.madelsi.com/WEB-NOVEDADES/images/Esponjas/esponja-lufa-luna.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 29 2008, 03:46 AM
Post #157


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Adaug si eu ceva la ce a spus Diana, dupa ce te dai cu crema/ulei pe picioare, pune-ti neaparat si ciorapi, chiar 2 perechi sa mentii caldura, asa crema intra bine in piele si hidrateaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Oct 29 2008, 09:32 AM
Post #158


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Meg si eu am aceeasi problema cu nasucu care se jupeste mai tot timpul si imi merge foarte bine cu masca detoxifianta, cu argila speciala de la AslaVital pentru ten sensibil.Innainte de a pune masca poti sa faci o infuzie de musetel si sa aplici comprese caldute pe fata.E fain tare,daca nu merge,macar te-ai bucurat de comprese.Am glumit (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kryss_10
post Nov 15 2009, 11:48 PM
Post #159


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,153
Joined: 14-March 09
From: The moon
Member No.: 6,083



buna fetelor! am si eu o problema.intr o zi m am trezit ca la ochiul stang nu mai aveam decat foarte putine gene(partea de sus).de vreo 2 luni ma tot dau cu ulei de ricin dar nu cresc mai deloc, de dat cu rimel nu mai zic ca nu am mai folosit de mult timp.nu stiu ce sa mai fac.da ti un sfat va rog.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 16 2009, 02:13 PM
Post #160


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mergi la un dermatolog, e posibil sa fi luat vreo micoza sau sa fie o infectie de alta natura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V  « < 14 15 16 17 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:28 AM