IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Stabilizarea ciclului menstrual, Detalii pentru ...nelamuriri
Morphy
post Jan 8 2008, 03:59 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 8-January 08
Member No.: 2,969



Hey,
Am infiintat topic-ul asta pentru ca am nevoie de.. ajutor oarecum. Ei bine , am 16 ani si de un an incoace totul e in regula in sensul ca , perioada dintre prima zi a unui ciclu si prima a urmatorului este de 28 de zile. Insaaa.. in decembrie a venit in 5 {lucru in regula}, dar in ianuarie.. trebuia sa vina in 2 si e deja 8! Pur si simplu n-a mai venit si nici macar un semn, o durere de burta de cap, de sani, cum era inainte. :| WTF? se poate doar sa ...dispara:-s...
Nu am altfel de simptome, ma simt foarte ok.
Se poate sa fie de la alcool? Nu am baut mult, insa destul sa ma ametesc umpic, in 1 ian. Va rog, ma cam sperie problema asta. pe net am citit o gramada de prostii si .. nu pot decat sa ma gandesc la tot felu de aiureli!
Mersii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 8 2008, 04:07 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



bine-ai venit la noi, Morphy!

N-ai mentionat daca ai o viata sexuala activa sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Morphy
post Jan 8 2008, 04:08 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 8-January 08
Member No.: 2,969



nu am inca o viata sexuala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) nici anticonceptionale, nimic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 8 2008, 04:11 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La 16 ani ciclul menstrual NU este inca "ceas". Nu trebuie sa te impacientezi, stabilizarea menstrei se produce mai tirziu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 8 2008, 04:11 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Inca o intrebare: ai luat vreun antibiotic in ultima luna?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jan 8 2008, 04:12 PM
Post #6





Musafir






Cauzele poti fi multe, de la o dereglare hormonala pana la probleme de sanatate grave asa ca sfatul meu este sa consulti un doctor.Si nu trebuie sa consulti un ginecolog este deajuns sa mergi la medicul de familie (IMG:style_emoticons/default/322.gif) Crede-ne ca oricat ne-am dori nu avem un raspuns pentru tine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Morphy
post Jan 8 2008, 04:14 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 8-January 08
Member No.: 2,969



nu..n-am luat niciun fel de antibiotic.. :\
inca o chestie,
prin 1 dimineata a inceput sa ma doara capul si toate alea ca si cum ar trebui sa-mi vina si eram foarte sigura!.. si apoi nu s-a intamplat nimic , toate durerile au trecut.. iar acum astept..

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 8 2008, 04:18 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Asa... Menstruatia in perioada aceasta tine si de hormonii de crestere pe care ii secreta organismul tau.


Fetele care sufera de amenoree primara nu au suficienti hormoni pentru a se produce menstruatia. Fetele care sunt foarte slabe sau care au facut atletism de performanta se pot confrunta cu amenoreea primara, pentru ca organismul lor nu are suficiente grasimi pentru a produce hormonii sexuali.
Stresul poate influenta frecventa menstruatiei. Un lucru marunt precum cantitatea de alimente pe care o consumi poate cauza intarzierea menstruatiei. Daca suferi de amenoree este posibil ca ceva sa fi influentat scaderea nivelul de hormoni din organism. In consecinta, organismul nu mai poate favoriza aparitia menstruatiei. Printre factorii care determina aparitia unor probleme hormonale se numara:
- un mod nesanatos de hranire
- exercitii fizice extenuante
- pierderi sau acumulari rapide de greutate
- dereglari ale comportamentului alimentar, precum anorexia sau bulimia
- stresul
- probleme cu glanda pituitara, hipotalamusul sau ovarele

Daca mai intirzie, nu te sfii sa vorbesti cu mami tau si sa mergi singura sau, daca ai nevoie de sustinere psihologica cu mami tau sau cu o prietena apropiata la un medic ginecolog. Rau nu are ce sa iti faca. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Nu te ingrijora, la virsta ta nu e neobisnuit ca menstruatia sa aibe oaresce dereglari cronologice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Morphy
post Jan 8 2008, 04:21 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 8-January 08
Member No.: 2,969



merci mult, asa o sa fac..si chestia cu amenoreea :-s.. sunt si slaba mananc si aiurea si mai e si stresul ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 8 2008, 04:24 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Aaaa, nu e bine. In mod sigur esti o fata desteapta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si ne bucuram ca ai venit la noi; daca vrei sa cresti frumos, sa ai un corp fain, santos (nu poate fi frumos daca nu e si sanatos, crede-ne pe cuvint!), trebuie sa mananci sanatos -carne, lactate (brinza, lapte: foarte important ca sa ti se dezvolte oasele, dentitia sanatpasa sa zimbesti sa faci lumina in jur (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ), legume proaspete, fructe...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:29 AM