IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Self Improvement, incercari de a ne intelege si a ne imbunatati
scumpic
post Dec 1 2007, 04:56 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Ei incerc si eu sa fiu scumpic, sa imi merit numele.lol
Esti tinara, doar nu esti batrina la 35 de ani! la unii vine mai repede , la altii mai tirziu, important e sa vina.Si eu tot dupa 30 de ani am inteles mai multe despre mine si despre cum ar trebui sa ma comport sau sa gindesc.Si mai lucrez inca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 11 2007, 07:27 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(angeldust @ Nov 2 2007, 02:28 PM) *
"Zen mama, Zen"

Asta imi spunea pe vremuri draga de Forte... ea poate crede ca am uitat, da` io nu!
Self improvement- nu stiu cum s-ar traduce mai bine in romana- insa cert e ca "self improvement" inseamna, printre altele, o coloana vertebrala, o scara de valori care nu te lasa sa te uiti la tapul, pardon~ capra vecinului zicandu-ti ca ti-ar trebui, self improvement inseamna respectarea tuturor, nu numai a propriei persoane; iar self improvement nu inseamna nicicum autovictimizare. Don`t ask, asta mi-a venit sa scriu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Dec 11 2007, 07:29 PM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Sunt si eu in plin proces de self improvement. Deocamdata pe plan spiritual, iar din ianuarie si fizic (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ce vrei, vreu sa mananc cozonac de sarbatori (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 11 2007, 10:17 PM
Post #14





Musafir






Io sunt mereu in plin proces de self-improvement (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Ca doar asta e si motto-ul meu "Angeldust, constantly improving since 1983" (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

Io incerc a o mia oara sa ma las de fumat, ieri am rezistat fara sa fumez deloc si azi am recuperat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Da o sa reusesc, vedeti voi (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
antenutza
post Jan 8 2008, 04:51 PM
Post #15


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 94
Joined: 13-July 06
Member No.: 420



angeldust ca bine zici... si eu tot incerc sa ma "imbunatatesc" ... nu prea imi iese cum vreau dar imi pun teluri si uneori le mai si ating... ideea este sa fii in permanenta impacat cu tine si atunci e ok...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jan 9 2008, 12:38 AM
Post #16





Musafir






Cand ma gandesc ca incerc sa depozitez in psihicul meu cai de comportament, modalitati de gandire care mai de care ca o carie care forjeaza lemnul cu galerii intortocheate, unidirectionate sau repliate asupra sine insusi, si la prima tiribomba, suna clopotelul, imi violentez fata prin mimica si mai devin excentrica prin reactii de o impulsivitate care ma surprinde si pe mine. Catastrofa, asa-s reactiile. Eu ma gandesc ca degeaba puric lucrurile, ma pseudointeleptesc in niste avanturi de self-improvement cand sunt calma si rationala si trasez ca un paianjen traiectoria plasei. Daca nu-i cucu, ii bau, ca la reactiile pe care le am, manico-depresiva care este io, imi pierd tot sirul de autodidacticisme. Plus cred ca hipersensibilitatea pe care genetic o detin, si pe care, de altfel, as epura-o urgent de-as putea, imi provoaca mare disconfort. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 9 2008, 09:25 AM
Post #17





Musafir






Adica pe scurt prea iei totul in serios? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) You sweat the small stuff cum zice americanu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jan 9 2008, 09:29 AM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Si pe mine ma omoara sensibilitatea asta!as vrea s-o pun la fund,dar pe cuvant daca pot (IMG:style_emoticons/default/fool.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 9 2008, 10:00 AM
Post #19


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Si eu pun tot la suflet. (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) Pe langa asta sunt mereu nervoasa... (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jan 9 2008, 11:35 AM
Post #20





Musafir






Si eu sufeream de hipersensibilitate dar in timp realizand ca nu-mi face bine am incercat sa ma controlez si sa fac ceva in sensul asta.Este bine sa fii un om sensibil dar trebuie sa stii incotro iti indrepti aceasta sensibilitate.

Oamenii sensibili au tendinta sa se supere/enerveze usor, sa creada ca orice se spune de rau este indreptat catre ei, ca o gluma defapt este un ascunzis rautacios, ca o mica catastrofa este o mare tragedie...Ei pun totul la suflet...

Eu pur si simplu am incercat sa fiu mai relaxata, sa cantaresc mai bine fiecare situatie, sa rad asa cum simt la o gluma, sa ma temperez atunci cand nu sunt sigura ca am motiv de suparare/nervi,sa cred ca exista solutie pentru orice indiferent de gradul de gravitate sau sa inteleg cat mai bine ceva ce nu pot sa accept...

Cred ca este importanta si maturitatea fiecaruia si dorinta de a-ti echilibra comportamentul...

Sensibilitatea este involuntara dar o poti controla si o poti transforma in ceva pozitiv tie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:26 PM