IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

57 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grup de suport pentru suferindele cu tiroida, Pentru informare si sustinere reciproca
Diana.
post Nov 30 2009, 01:48 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu rid! Cum sa rid?! No way!
Da, hiper e atunci cind slabesti, esti nervoasa, menstruatia se duce pe apa simbetei, te maninca pielea samd...
Insa pentru ca medicamentatia in hipertiroidie blocheaza practic activitatea glandei, tendinta e de ingrasare... Cum am patit-o eu!
Am citit de radiatiile cu iod ca metoda de tratament, eu ma refeream insa la consumul de alimente care contin iod (sfecla rosie e campioana, nucile, pestele de mare, fructele de mare, etc) care sint recomandate in hipo, dar interzise in hipertiroidie. Nu ti-au spus de asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Nov 30 2009, 02:04 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Nu mi-a spus nimeni si chiar mancam salata de sfecla rosie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pentru anemie cica. Bine, e si greseala mea ca nu am citit.
Deci e hiper, credeam ca nu am inteles eu bine de la doctorita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 30 2009, 02:26 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Thyrozolul e numai pentru hiper. Iar daca iei thyrozol, ii clar...

Hyperthyroidism: The Role of Iodine
If you've been diagnosed with hyperthyroidism, there's nothing you can do nutritionally to change the fact that you have it; diet alone can't reverse hyperthyroidism. However, some symptoms of hyperthyroidism can be affected by iodine in the diet.
In rare cases, hyperthyroidism can actually be caused by too much iodine in the diet. And in the case of iodine-induced hyperthyroidism, there's a chance that hyperthyroidism may be reversed if you remove the excess iodine.

Always be cautious about taking supplements that contain iodine. If you have a hyperthyroid problem, Skugor says, they can fuel the fire and make it impossible to complete some of the diagnostic testing used to detect the condition. The more iodine the thyroid has, the more hormones it produces. Still, iodine would have to be taken in very large quantities to cause a problem, either through supplements or excessive amounts of iodized or sea salt.

Talk to your doctor about whether you might need to limit or avoid foods that contain significant amounts of iodine including:
* Sea salt and iodized salt
* Seafood
* Dairy products
* Plants grown in soil rich with iodine

Hyperthyroidism: The Link to Celiac Disease
Another aspect of diet related to hyperthyroidism is its apparent connection to celiac disease, a digestive disorder that prevents the body from properly absorbing nutrients. For people with celiac disease, eating gluten, a protein found in starch, can have serious consequences. People who have celiac disease are also more likely to develop hyperthyroidism by way of an autoimmune disease like Graves' disease, a common cause of hyperthyroidism. If you have celiac disease, it's important to follow a gluten-free diet (no wheat, rye, and barley products) to try to reduce or better manage hyperthyroid symptoms.

Hyperthyroidism: How Weight Is Affected
Body weight doesn't have an impact on hyperthyroidism — being overweight or underweight won't cause the disease. However, hyperthyroidism can cause you to lose weight and make gaining weight more difficult because of high metabolism. People with hyperthyroidism may need to add calories to their diets so that they don't lose too much weight. Once hyperthyroidism is treated and under control, losing weight should no longer be an issue, according to the American Thyroid Association.
Diet very rarely causes, reverses, or helps to manage hyperthyroidism without additional treatment. But getting the best possible nutrition — in addition to a specified treatment plan — is an important consideration for someone with hyperthyroidism trying to stay healthy overall.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 1 2009, 05:56 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ella, cum te mai simti? Sylvie, tu esti ok?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Dec 2 2009, 11:18 AM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Multam de intrebare, Diana (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) .
In afara de faptul ca-mi cade destul de tare parul (dar ezit sa pun asta numai pe seama tiroidei , ar putea fi si din cauza reinceperii anticonceptionalelor, de care m-am si lasat intre timp, astept sa vad efectele....) si a unei stari de moleseala perpetue, nu pot sa zic ca nu-mi este bine, ca l-as mania pe Dumnezeu.

Analizele ar fi trebuit sa le fac in octombrie-noiembrie. De ce nu m-am dus ? Nici banii nu m-au dat afara din casa, mai ales acum si am preferat de ei sa-mi iau ceva de imbracat pentru controlul stress-ului. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (de fapt, pen' c-am dat jos ceva kile si nu-mi mai venea nici o pereche de blugi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Doctorita mi-a zis ca pe timpul iernii e posibil sa-mi dubleze doza. Aaaa, what ??

Alt motiv pen' care nu m-am "analizat" a fost ca stiu din alte surse ca boala a mai regresat putin. Dar oricum, sunt constienta ca tre' sa le fac luna asta, macar si ca sa-mi confirme evolutia favorabila, sa zicem.

Ce schimbari am facut dupa ce-am depistat boala:
- din august, nu m-am mai atins de carnea de porc , singurele dati cand am mai mancat au fost niste bucatele de sunca de Praga intr-o omleta, cand am servit mic dejunul la un hotel, deci...insignifiant, fata de cel putin 1-2 kg pe luna, cum mancam inainte, in fripturi, preparate si majoritatea felurilor 2.
In fine, am facut-o din motive de cu totul alta natura , nu le spun aici, dar mi-a prins bine, si acum, chiar daca motivele nu mai exista , sper sa raman macar cu obiceiul asta sanatos (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
- de prin octombrie, am inceput sa tin post in fiecare miercuri si vineri, ceea ce inseamna iarasi dupa cum stiti excluderea proteinelor de origine animala din alimentatie. Iarasi, ma simt excelent, atat fizic, cat si psihic.
- am inceput sa merg la sala, nu degeaba se spune ca sportul prelungeste viata, chiar asa ma simt dupa ce ies de-acolo, olecutica mai tanara (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
- ultimul aspect, dar poate cel mai important, este ca....am inceput sa controlez ceea ce scot PE GURA, nu numai ceea ce bag IN GURA....
Da, am inceput sa ma gandesc de 2, de 3 ori inainte de a-l improsca pe celalalt cu....ei, hai, sa nu zicem cu venin, sa zicem cu rautati gratuite de multe ori, pentru care-mi venea sa-mi dau una peste gura dupa ce le spuneam, dar deja era prea tarziu....Se spune ca asta ar fi cauza spirituala a imbolnavirii tiroidei, si da, aici intr-adevar , ma recunosc. Am darul oratoriei, si stiu sa manuiesc cuvintele in asa fel incat sa-l fac varza pe cel din fata mea, cand sunt nervoasa, suparata, stiu ce sa-i spun si pe ce ton s-o fac ca sa nu-i mai arda omului de nimic in ziua respectiva (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . Aici incerc din rasputeri sa ma schimb si sper sa m-ajute Dumnezeu.

Cam asta ar fi , dragele mele. Am sa va tin la curent cu rezultatul analizelor si...sper sa va fie de folos ce v-am scris si eu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .

This post has been edited by sylvia_31: Dec 2 2009, 11:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 2 2009, 04:14 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sylivie, nu te lasa pe ureche cu analizele! Stii de ce? Pentru ca de la hipotiroidism la hipertiroidism si invers se trece extrem de usor si daca o mai pui si de un stres suplimentar risti sa ajungi ca mine: o aratare care incearca sa se numeasca om. Oricit de optimista as fi, sint seri cind ma culc si dupa ce ma rog ma podidesc lacrimile pe muteste, asa, ca acum, gindindu-ma la cum am fost si ce am ajuns: o aratare grasa, cheala, cu fata diforma, cu o adenopatie care ma face sa arat ca un caltabos, cu ochii bulbucati, imbatrinita mult prea devreme.
Sylivie, nu vrei sa iti sara ochii din cap, nu vrei sa ti-o ia inima razna, nu vrei sa cazi din picioare si in mod sigur nu vrei sa te tii de ziduri ca sa mergi. In privinta cheliei nu mai zic nimic. Uita-te te rog pe grup si ai sa intelegi exact despre ce vorbesc! Sfatul meu este sa te duci frumos la analize si daca nu iti convine tratamentul, mergi la alt medic.

Doctoritele ( si de la homeopatie si de la endocrinologie) mi-au spus ca TREBUIE sa o iau mai USOR, ca trebuie sa INCETEZ sa mai consider problemele tuturor drept problemele mele personale.
In special cea de la homeopatie s-a crucit cind la intrebarea "ce te supara cel mai tare" i-am raspuns povestindu-i despre problemele altora, ale fetelor de pe forum, ca ma supara ca oamenii se lasa prostiti si manipulati de oricine are miere-n glas, ca ma supara ca oamenilor nu le place sa auda adevarul ci prefera sa auda numai ce vor sa auda, ca ma supara cind imi sint denaturate spusele, rautatea gratuita, ca ma supara faptul ca nu se oboseste nimeni sa inteleaga ce spun eu, ci prefera sa ma considere o vipera pentru ca nu pup in cur pe nimeni...
Insa ce nu stie lumea e ca nu am dorit nimeni vreodata raul, nici macar in mod inconstient sau in subconstient.
Indiferent de cit de dura am parut sa fiu.
Si partea proasta e ca si acum, cind scriu aici, nu mi se aude vocea si nici tristetea din ea si nici nu imi depisteaza nimeni intentiile.
E atit de usor sa crezi ca cel care pare ca iti vorbeste mai aspru e rautatea intruchipata decit sa iti pui mintea la contributie...
N-am stiut niciodata sa ma ascund in spatele cuvintelor frumoase pentrui a-mi duce la indeplinire teluri ascunse si meschine, nu o sa o fac nici acum. Nu m-am folosit de oameni, nu i-am mincat de fund pe la spate, am pus fiecare vorba si fiecare magarie care mi s-a facut la inima...
N-am vindut o icoana de vitrina, nu am pozat in "je m'en fiche"-ista ca da bine sa o fac eu pe interesanta, desi-s un nimeni.
Nu am vrut sa ranesc pe nimeni cu vorbele, pur si simplu am spus si spun ce simt si ce am de spus.
Iar oamenii considera asta cel mai mare rau pe care poti la li-l faci...
De ce? Pentru ca le e mai simplu, pentru ca nu ii face sa gindeasca ci doar sa se simta importanti.
Iar cind un om, femeie sau barbat, se simte important, e cel mai usor de manipulat.
Ori eu nu stiu sa fac asta. Nu stiu sa manipulez, nu stiu sa birfesc pe la spate si sa fac frumos in fata.
Si nici nu am sa ma cobor la asa ceva vreodata in viata, indiferent de scop, pentru ca nu am nici un vis ascuns sau pe fata de preamarire sau imbogatire. Indiferent ca s-a spus asta despre mine. Si am mina pe inima cind o zic.

Pun orice rahat la inima si ma implic sufleteste acolo unde nu ar trebui, ca nu e treaba mea. Sufar ca un ciine pentru orice fiinta care nu da doi bani pe mine in 99,99% din cazuri. Ma stresez pentru orice, nu dorm gindindu-ma la belelele altora si rezultatul?
Rezultatul a fost ca tot felul acesta al meu de a fi m-a imbolnavit.
Pentru ca nu stiu cum sa fiu egoista, nu stiu cum sa o fac pe papusarul cu altii (care sa ma mai si considere fata buna pe de-asupra!), nu stiu sa ma folosesc de oameni, nu stiu sa fiu meschina.

Si cu ce m-au ajutat cei pentru care mi-am frint inima-n doua? Cu nimic.
Nu-s in stare sa ma ajut pe mine, ii ajut cum poti insa pe toti cei care mi-o cer sau nu.
Si am trait parca prin altii. Daca ce faceam eu se poate numi viata...
Cine traieste pentru mine? NIMENI.

In boala nu am gasit intelegere decit prea putina, si-am primit suturi in cur cit China, si primesc in continuare.
Unii ma considera o jigodie desi nu le-am facut nici un rau, desi nu i-am deranjat cu nimic. Doar pentru ca nu au primit de la mine ce si-ar fi dorit. Insa nici eu nu primesc ceea ce imi doresc si asta nu ma face sa ii consider pe ceilalti vinovati pentru ce mi s eintimpla mie.
De-abia acum STIU ca nimeni dintre cei care pareau nu e interesat si nici nu a fost vreodata de probleme mele; am ajus sa vorbesc singura pentru ca nimeni nu e dispus sa asculte... Nu faceti ca mine, nu vreti sa ajungeti ca mine! Oamenii fug de cei cei bolnavi, nu stau, fug si prefera sa ii scoata de tot din viata lor. Oamenilor, indiferent cit de buni prieteni ar parea nu le place sa auda de problemele altora si nici nu fac vreun efort sa inteleaga. Pentru ei o bolnava de tiroida, ca e hipo, ca e hiper, ca e basedow-graves e ori "grasa", ori "nebuna", ori "vipera", ori "dezaxata", orice altceva va trece prin minte.

Iar cine imi spune ca nu e asa... sa nu pateasca ce-am patit eu. Am mai citit cazuri de femei care au patit acelasi lucruri, e netul plin de ele... Concluzia lor e aceeasi cu a mea. Trist si perfect adevarat.
Ca nimeni pe lumea asta nu merita sa ne supara, sa ne stresam, sa ne facem sufletul praf. Nimeni in afara de mama, tata, copii, frati, surori. Si ma gindesc acum oare cum o sa se perceapa ce am scris, pentru ca nu mi se aude amaraciunea din voce, dezamagirea si nu mi se simte greutatea de pe suflet...
De aceea, Sylvie, te rog frumos, mergi si fa-ti analizele, mergi la doctor, nu te lasa pentru ca Doamne feri de mai rau... nu vreau sa te trezesti si tu singura!
De aceea vreau sa le multumesc fetelor care m-au inteles si sa ii multumesc in special Ellei ca a avut rabdarea si bunavointa sa scrie cearsafuri intregi... ca sa ma simt mai bine! Nici nu stiti cit de mult conteaza, nici nu stiti ce pret are o asemenea reactie!
Nu spun sa va uitati pe grup ca sa va trezesc mila, ci vreau din toata inima sa nu mai pateasca absolut nimeni ce-am patit eu.
Nu vreti sa ajungeti sa va feriti de oglinzi, credeti-ma pe cuvint! NU vreti sa ajungeti sa aratati ca muma-padurii! Nu vreti sa fiti ca MINE!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Dec 9 2009, 04:37 PM
Post #17


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Hai ca am revenit.
Mi-au facut analizele la spital si ATPO a iesit 121 iar limita normala nu trebuia sa depaseasca 35. La echo a iesit un nodul micut, vascularizat deci am gusa polinodulara.
Iar catratament, pentru ca restul analizelor hormonale erau bune, m-a lasat fara tratament sa vada cum evoluez fara si in functie de asta, cu analizele in mana, in luna ianuarie, merg la control si vedem ce imi prescrie.
Mi-a prescris doar ceva de palpitatii si ceaiuri (tei, valeriana etc).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 9 2009, 04:40 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce e ATPO? Iaca ca de asta nu am auzit inca... Deci practic tu din ianuarie si eu din februarie o sa stim mai multe. Ella, ai grija mare acum, nu ai voie sa te superi, sa te stresezi absolut deloc! Pentru perioade cu stres mai mare mie mi-a recomandat extraveralul si pot sa spun ca isi face treaba. In plus, e de plante.
Imi pare tare, tare rau sa aud de nodul... Nu a iesit la primele teste? Sau a aparut pe urma?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Dec 9 2009, 04:50 PM
Post #19


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Anti -TPO (ATPO) e tot o dozare, mai multe nu stiu sa-ti spun ca nu am citit, inca. Asta am platit-o, 55 de lei si se face la o clinica privata de langa spital.
De noduli stiam dar nu imi mai facusem o echo de ceva vreme. Da, asa e, mai ales acum in perioada asta fara tratament tre' sa stau calma, calma...(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) incerc sa nu ma agit, enervez si sa-mi impun o stare de nepasare, ceea ce e cam greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 9 2009, 05:02 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E aproape imposibil, o stiu pe pielea mea, insa imi reoet ca papagalul in sinea mea " nu ma enervez, nu ma enervez, nu ma enervez"... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Uneori functioneaza! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Am cautat si eu acum
ATPO se gaseste in microzomii tirocitelor si se exprima pe suprafata celulelor atipice, in asociatie cu tiroglobulina (TG) are rol esential in iodinarea L-tirozinei si formarea hormonilor tiroidieni T4, T3 si fT3. ATPO are potential autoantigenic. Determinarea concentratiei serice de antiTPO este utila in diagnosticul tiroiditelor autoimune.
Sinonim: anticorpi antitiroid peroxidaza.

Descriere
Peroxidaza tiroidiana (TPO) este prezenta in microsomii celulelor tiroidiene si se exprima la suprafata apicala a acestora. Impreuna cu tiroglobulina, aceasta enzima detine un rol cheie in iodarea L-tirosinei, proces esential pentru formarea hormonilor tiroidieni.
Concentratii crescute de Anti-TPO apar in diferite tipuri de tiroidite autoimune. Nivele crescute de anti-TPO se intalnesc la peste 90 % dintre pacientii cu tiroidita cronica Hashimoto si la 70 % dintre pacientii cu boala Graves. Sensibilitatea acestui test pentru diagnostic poate fi crescuta prin determinarea simultana si a altor anticorpi tiroidieni (anti-tiroglobulina, anticorpi anti-receptor TSH: TRAb). Nivelul acestor anticorpi nu poate fi corelat cu gravitatea afectiunii. Titrul initial crescut de anticorpi se poate negativa dupa o lunga perioada de boala sau in cursul remisiunii. Daca dupa remisiune reapar anticorpii aceasta indica o probabila recadere.
Da un search pe google .ro te duce in sfatul meciului si vad ca au o unealta d einterpretare acolo.

Am bagat ce ai zis tu si a iesit asta:

Valoare introdusa: 121

Interval optim: 0 - 34

Valoarea anti-TPO este peste limitele considerate normale.

Valori crescute se intalnesc in:
- tiroidita Hashimoto cronica, la 90 % dintre pacienti;
- boala Graves, la 70 % dintre pacienti;
- mixedem idiopatic;
- boala Addison;
- tiroidita Riedl.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:45 AM