IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Postul
Philia
post Mar 15 2008, 07:55 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Di, incerc sa ma dumiresc!
Problema mea e ca "pana nu vad, nu cred". Adica... nu stiu cum sa spun... Nu am nevoie sa mi se arate, ci sa simt starea aceea de credinta. Si momentan nu o prea simt...
Asteptam sa ma dumiresc dupa ce o sa incep materia asta, dar mai rau ma infund (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 07:59 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai ce treaba ai tu cu ei? Cel fara d epacat sa ridice primul piatra... (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Farisei au existat tot timpul. asta nu inseamna ca trebuie sa ii judecam sau ii luam drept model. Cine are credinta NU e influentat de ce zice nu-`s ce "vedeta" teveu. Credinta e in suflet, nu expusa in vitrine stralucitoare.

Phili, cine esti tu, cine sint eu, cine e oricine altcineva sa cerem dovezi? Dovezi? Dovada e in fiecare rasarit de soare, dovada e ca mama ta e linga inima ta, dovada e ca stralucesc stelele, ca au inflorit zambilele... ce alta dovada mai vrei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 15 2008, 08:04 PM
Post #13





Musafir






Am citit intr o carte ca un om intreba "nu cred ca exista D zeu pt ca nu l vad" la care calugarul ii raspunde "nici aerul nu se vede dar pt asta stii ca exista pt ca altfel te ai sufoca, la fel nici gandul sau vorba ce am rostit o nu le putem vedea " mi a placut mult raspunsul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Mar 15 2008, 08:05 PM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Di, asta asa e. Daca ne gandim ca Dumnezeu este creatorul lumii.
Dar daca ne luam dupa unii dintre marii filosofi, care considera ca lumea s-a constituit in mai multe feluri: prin accident, prin unirea particulelor sub forta dragostei sau a urii, a binelui si a raului. Am multe variante si astea mai tare ma incurca.
Atunci cand eram mica stiam ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile. Dar acum nu mai stiu ce stiu...
Sper sa ma regasesc. Pana una-alta, cred totusi ca exista cineva mai sus decat noi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 15 2008, 08:12 PM
Post #15





Musafir






Ca sa zic foarte in mare postul este alimentar, nu ar trebui sa ne intereseze cum aratam (adica sa umblam nemachiate si imbracate doar curat, indiferent cu ce), sa nu cumparam lucruri de care nu avem neaparat nevoie si sa ne canalizam gandurile doar spre Dumnezeu, deci nu tu filme, nu cluburi, distractii.
Este posibil in ziua de azi asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 15 2008, 08:15 PM
Post #16





Musafir






QUOTE(Philia @ Mar 15 2008, 08:05 PM) *
Di, asta asa e. Daca ne gandim ca Dumnezeu este creatorul lumii.
Dar daca ne luam dupa unii dintre marii filosofi, care considera ca lumea s-a constituit in mai multe feluri: prin accident, prin unirea particulelor sub forta dragostei sau a urii, a binelui si a raului. Am multe variante si astea mai tare ma incurca.
Atunci cand eram mica stiam ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile. Dar acum nu mai stiu ce stiu...
Sper sa ma regasesc. Pana una-alta, cred totusi ca exista cineva mai sus decat noi!


si eu am vazut pe discovery dar atunci de unde povestea cu nasterea lui Hritos si moartea lui, parerea mea e ca in biblie si in cartile de rugaciuni nu este expus chiar tot si aici dau vina pe popi , de ce ? pt ca evanghelia lui Iuda nu a fost lasata sa se publice din cauza popilor au crezut ei de cuvinta ca nu trebuie lumea sa stie anumite lucruri
oricum multe lucruri vor ramane nedescoperite si dupa moartea noastra
eu cred ca exista D zeu pana acum mi a demonstrat ca exista si sper sa nu ajung sa nu mai cred pt ca n as mai avea speranta, credinta , bunatate toate ar disparea as fi un om gol pe dinauntru

QUOTE(kalua @ Mar 15 2008, 08:12 PM) *
Ca sa zic foarte in mare postul este alimentar, nu ar trebui sa ne intereseze cum aratam (adica sa umblam nemachiate si imbracate doar curat, indiferent cu ce), sa nu cumparam lucruri de care nu avem neaparat nevoie si sa ne canalizam gandurile doar spre Dumnezeu, deci nu tu filme, nu cluburi, distractii.
Este posibil in ziua de azi asa ceva?



eu una nu pot sa rezist acestor tentatii, lumea in care ne invartim nu ne lasa
daca as umbla nemachiata sau nevopsita god nu ma vad n as mai avea incredere in mine cred ca tot timpul as fi nervoasa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Mar 15 2008, 08:16 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Pentru "povestea" cu Hristos pot fi mai multe interpretari si mai multe motive. Nu intru in detalii, dar gandeste-te la faptul ca se doreste reinventarea celor 10 porunci! Pasi parca astea erau dictate de Iisus!
Asa cum se doreste legiferarea unor noi porunci, poate asa se intampla si atunci.
Multe nedumeriri mai am (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 08:36 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La naiba, s-a dus in pisici ce scrisesem,
FAC CEVA PE DISCOVERY/ORICE ALTA TELEVIZIUNE/REVISTA/SAMD CARE VREA SA ISI FACA AUDIENTA profitind de foamea de senzational".
Daaa, biserica ortoidoxa ascunde secrete, biserica catolica ascunde alte secrete, SINTEM CAPABILI SA CREDEM ORICE dac avine la pachet cu "teoria conspiratiei planetare! INSA CREDINTA IN DUMNEZEU NE E ZERO!
AM crede orice rahat daca ni se pare ca face parte dintr-o conspiratie generala, sintem atit de orbi !

Am innebunit cind au auzit-o pe una pe strada spunind ca i s-au deschis ochii de cind cu codul lu` da vinci. Cit de cretin sa fie cineva sa fie influentat de un film thriller? In cazul asta daca e sa cred tot ce vad in filme astept sa ma teleportez, sa imi iasa un monstru din dulap, sa imi creasca aripi, sa vad vircolaci si sa imi aterizeze un OZN in balcon! Ptiu, drace!

Nu uitati ca pentru ca nu puteau vedea profilele userilor d ela noi, vreo doi nou-veniti au crezut ca ascundem "secrete planetare"... daca nu VEDEM ceva , e musai ceva de ascuns, necurat, vreo conspiratie, secta, sintem dispusi sa credem orice! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
remember, ca am fost primul site care a spus ca se poarte smoky eyes si dupa aia toate "gistele" din [resa d efemei au preluat ideea si aifacut-o trend! Doamne, ma sperie faptul ca oamenii pot fi atit de usor MANIPULATI!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 16 2008, 10:23 AM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Nu zic ca postul nu e bun, dar cred ca e mai important ce "scoatem" pe gura decat ce bagam in ea.
Postul este pentru curatirea trupului dar si mai important pentru curatirea sufletului. Un post de ganduri rele, de cuvinte urate, de ura, de invidie si de minciuna e mai indicat pentru noi toti. Atunci s-ar vedea credinta si smerenia.
Postul de mancare trebuie tinut numai cand vrei cu adevarat asta. Daca nu mananci produse animale 40 de zile dar ravnesti la ele sau mananci pe ascuns sa nu te vada nimeni nu inseamna ca tu esti mai credincios ca altul care nu tine post. Daca in timpul postului (macar acum!) ne ferim de gandurile ,faptele si vorbele urate , putem considera ca am realizat ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Feb 15 2009, 07:36 PM
Post #20


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Fetelor sunt tare amarata! Am reusit astazi sa merg la biserica devreme, m-am spovedit (nu o facusem de la nunta, iulie 2008) si preotul a spus sa ma si impartasesc, cat mai des acum ca-s insarcinata. Ceea ce am si facut, fara sa stiu - din cauza unui cap sec si pacatos care a uitat de acum Dumnezeu-stie-cati ani de cand nu m-am mai impartasit!! - ca trebuia sa nu fi mancat nimic dimineata inainte de a ma impartasi. Plus ca ar fi trebuit sa tin post macar 2-3 zile inainte.

Ma simt atat de vinovata ca m-am impartasit cu nevrednicie, cum am putut sa cred ca e ok sa fiu mancata?!?! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) . Acum as vrea sa-l sun urgent pe preot sa-i spun ce am facut, dar imi e asa de rusine...de la cat de fericita eram ca m-am urnit si am facut ceva bun spiritual pt bebelusa mea din burtica, acum sunt asa trista ca am facut pacatul asta mare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th June 2024 - 01:04 AM