IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari despre diverse lucrari dentare, Plombe, obturatii, etc
dr. stoma
post Feb 27 2007, 01:49 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



decimentarea nu are legatura cu materialul din care e realizata coroana ci de modul in care a fost slefuit bontul si de directia fortelor ce act pe dinte. Nu pot sa spun clar ce s-a intamplat in cazul tau dar as avea cateva idei:

1. - peretii bontului pe care e cimentata coroana nu sunt paraleli (inclinarea tolerata este de 5 grade) deci nu exista frictiune intre dinte si partea metalica;
2. - tehnician de valoare indoielnica - coroana nu se aseaza perfect pe bont;
3. - spatiu f mic intre coroana in cauza si dintele antagonist - a ramas un bont mic deci frictiune mica;
4. - material de cimentare de calitate indoielnica;
5. - alte cauze particulare cazului tau dar care nu imi trec prin minte in acest moment (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .


PS: walpurgik and all the rest - n-aveti pt ce ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 27 2007, 03:01 PM
Post #12





Musafir






multumesc de raspuns m-ai lamurit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 27 2007, 11:42 PM
Post #13





Musafir






Eu fac depuneri de tartru foarte repede. Walpu nu mai stiu exact cat costa un detartraj la dentista mea, ca ultima oara mi-a facut pe gratis...la promotie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dar cred ca undeva la 1 milion.

Eu am o alta problema (DA, inca una! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ). Unul din dintii din fatza (incisivi cred ca ii cheama) a devenit de ceva timp f sensibil la periat..mai exact ma doare. Si l-am studiat si am observat ca are un santzulet mic pe el si daca bag unghia in santzuletul ala ma daore de imi vine sa crap. Ultima oara cand s-a uitat dentista mea la el a zis ca nu e carie...ca e o defluorizare sau ceva de genul. Si mi-a pus o solutie pe el, vreo saptamana parca nu m-a mai durut dupa care iar.
Ce naiba sa fie si ce pot sa ii fac?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Feb 28 2007, 09:33 AM
Post #14


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Da, este o lacuna cuneiforma. E normal sa fie sensibila zona pt ca a ramas dentina descoperita. Exista 2 optiuni:

1. - sa largeasca putin santul si sa puna CIS;
2. - sa demineralizeze si sa incerce cu niste compozit fluid.

Eu merg pe compozit deobicei si nu am avut cazuri la care sa se desprinda. Daca iti aplica numai bonding (solutia de care spui) nu face mare lucru pt ca nu rezista mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Feb 28 2007, 07:50 PM
Post #15


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Am vizitat standul Oral-B la expozitie si au busuri bucale. Pot sa va spun ca oferta este foarte buna, economisiti 1.2 milioane fata de farmacie (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Am vazut ca au aparut si periute de dinti cu vibratii, exact ca aparatele de ras Mach Power sau asa ceva. Nu cred ca ajuta la ceva vibratiile dar merge asa ... de figuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 4 2007, 07:54 PM
Post #16


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



no more questions?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 4 2007, 11:38 PM
Post #17





Musafir






as mai avea eu o intrebare in legatura cu plombele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

am o plomba de cativa ani buni dintr-un material gri inchis, ca si argintul nu stiu cum ii spune pt ca sincer nu ma pricep deloc (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) e mai buna plomba asta decat celelalte adica cele albe? mie dentistul mi-a spus ca ar rezista mai mult, in schimb mie nu mi se pare aspectuasa(noroc ca e la masele si nu se vede) si am citit undeva ca materialul din care e facuta nu ar fi foarte sanatos pt organism (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) , e adevarat? . Ce plomba recomanzi si din experienta ta crezi ca e cea mai buna?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 5 2007, 10:31 AM
Post #18


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



Este o plomba de amalgam argint-mercur. Daca este integra si inca "etansa" ca sa spun asa este mai buna decat cele fizionomice din compozit. Despre toxicitate - intr-adevar avand mercur nu este chiar o obturatie "sanatoasa" dar nu ridica mari probleme. Deobicei amestecul de AG-HG vine in capsule pre-dozate deci nu exista un risc in ceea ce priveste o supradozare a mercurului.
Problema este alta. In cazul in care mai exista in cav. bucala alte lucrari metalice cu alta compozitie (respectiv coroane) apare o reactie de genul electrolizei. Apare astfel un gust metalic neplacut (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Daca nu te deranjeaza aspectul si daca medicul spune ca e integra, i suggest sa o pastrezi.

Pt. plombele realizate de-acum incolo as merge totusi pe compozit datorita esteticii dar si datorita tehnicii de slefuire mai putin invazive. Amalgamul nu adera la dinte si trebuie realizata o cavitate cu baza mai larga a.i. sa nu zboare de-acolo. Compozitul nu are nevoie de vreo foma speciala sau de o dimensiune minima a cavitatii pt ca se "lipeste" de dinte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 5 2007, 01:07 PM
Post #19





Musafir






multumesc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Mar 6 2007, 11:27 PM
Post #20


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



cu placere (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:45 AM