IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lotiuni de plaja, Care sunt cele mai bune?
felipa
post Jul 30 2006, 09:31 AM
Post #21


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 4
Joined: 17-July 06
Member No.: 424



Tocmai m-am intors de la mare. Am folosit nivea sun cu factor de protecite 15. Nu m-am ars, dar nici nu am stat la plaja decat dupa ora 16.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Aug 4 2006, 06:36 PM
Post #22


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



fetele, va pup

in legatura cu lotiunile de plaja am o mica nedumerire....desi folosesc fp mare ( 25, nivea ) si nu m-am ars absolut deloc ( eu fiind foarte alba de felul meu ) obserc cu tristete ca pistruii si petele apar pe corpul meu intr-o veselie..oare lotiunile astea de plaja nu ar trebui sa ne protejeze si de pete? sau poate e insuficient fp folosit de mine ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Aug 4 2006, 07:36 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



si mie mi se intampla la fel.. nu cred k exista crema care sa impiedice aparitia lor, aici in tara cel putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Aug 5 2006, 02:52 PM
Post #24





Musafir






hmm da grea pb cu petele. Voi ce intelegeti prin pete? Galbene sau negre?

Si eu sunt pistruiata de la natura(am fost de fapt). Toata adolescenta + copilaria mi-am facut griji din cauza lor. Bunica imi tot zicea ca o sa-mi treaca cind o sa fiu mare, si ea avuse si apoi trecusera. Oriucm asta nu m-a oprit sa incerc tot feluri de leacuri cared e care mai babesti:

a) se vara nasul in puful de un pui de gaina nou nascut (eu aveam pe nas)
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/cool.gif) se face decot de patrunjel (asta ar trebui sa functioneze pt ca patrunjelul contine mult vit c-decolorae)
c) lamie (decolora bine, dar ma ustura tare nasul si eu am si pielea mai uscta)

etc etc

Acum la 27 de ani nu mai am pistrui (poate mai sunt citiva). Dar sunt galbeni, pali decolorati si hmm sunt greu vizibili. Pt mine protectia solara e musai si a fost factorul cel mai important. (cred ca se poate sa ai o pb cu sunscreenul de la nivea , nu stiu cit de stabil este si care e spectrul). Nu stiu exact ce insemana si lotiunea de plaja(e un accelerator de bronz sau sunscreen), dar pistruii sunt primii care apar si care iti semnaleaza ca ceva nu e bine cu protectia solara.

Pt fata ai putea sa alegi o marca deramatologica si sa fii singura ca aplci in cantitate suficienta: din pacate asta insemna unsuroasa. Din nefericire pistruii apar la orice expunere intimplatoare si nu toata lumea poate sa umble cu fata asa uleioasa, asa ca nu poti decit sa-i tratezi.

Daca au aparut / ca sa le conrolezi aparitia - incearca aha + produse pe baza de vit c...etc despre asta s0a mai discutat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Aug 6 2006, 05:39 PM
Post #25


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



prin pete inteleg pete de culoare maron deschis, de diverse dimensiuni ( cele mai mici sunt ca niste puncte, cele mai mari cat niste seminte de mar )...cu siguranta apar de la soare pentru ca le tot identific dupa fiecare expunere....zici sa schimb lotiunea? o sa incerc, dar cu ce? in 2 zile plec la mare si voi sta cam 10 zile acolo, oare o sa ma intorc ca un dalmatian? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/angry.gif)

cred ca pentru fata o sa iau un photoderm, vad ca-l tot laudati
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Aug 6 2006, 07:36 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



de pistrui vb si eu, dar n-am descoperit macar o crema care sa impiedice aparitia lor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Aug 7 2006, 09:56 AM
Post #27





Musafir






na ca am venit de la mare si m-am bronzat foarte frumos doar ca m-am umplut pe fata de cosuri ceea ce mi-a creat un discomfort groaznic. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif) ca si creme am avut piz buin de lotiune si de corp cu factor15, foarte bun si nivea factor 20 cu care ma dadeam in zona pieptului si pe umeri, si dupa plaja am avut solutii tot de la ninvea cu aloe vera si de la piz buin de mentinere a bronzului.
nu m-am patat nu m-am cojit, nu m-am ars e ok pana acum (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Aug 7 2006, 09:23 PM
Post #28





Musafir






kale,

eu as sugera ceva de la bioderma / avene pt fata, dar din nefericire asa nu te vei bronza (teoretic: incerca sa respecti cantitatea si o aplicare repetata daca te balcesti). Daca te vei bronza vei trece prin faza cu pistruii, dar multi se estompeaza prin aparitia bronzului. Nu stiu ce sa zic...

Girl,

la tine nu merg leacurile babesti? Si la tine sunt maro? Astia intr-adevar ia timp si din nefericeire orice expunere intimplatoare produce revenirea lor in forta. Tratmentul dureaza, asa ca fie daca te hotaresti pe vre-un leac babaesc sau crema - cel putin o juma de an ca sa vezi rezultate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Aug 25 2006, 08:42 AM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



zetta, si eu am fost la mare si de cand m-am intors nu mai scap de cosuri (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) . nush ce sa mai fac. parca ce foloseam inainte nu mai functioneaza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 25 2006, 09:43 AM
Post #30





Musafir






si eu am folosit piz buin spf 15 1 day long si cam tine o zi cu a plicare temeinica dimineata; nu mai reaplici in timpul zilei, nu te mai umpli de nisip, e waterproof deci isi cam tine promisiunile; insa de bronzat cam putin, pe picioare aproape insesizabil, pe umeri, spate si abdomen cel mai bine- un bronz frumos, auriu. Nu m-am expus deloc anul asta inaine de mare si precizez ca nu m-am ars deloc.
Pt fata- photoderm akn, bun si nu prea- adica m-a protejat de nu m-am bronzat mai deloc pe fata si akn, akn dar mie mi s-au inflamat toate locurile unde comedoanele nu-mi dadeau pace.
Cel mai mult ma enerveaza ca am stat la fel de mult cu cei care s-au bronzat frumos si care nu au probleme cu tenul si unde mai pui ca s-au bronzat minunat mai cu nimic- ca-i un pic de ulei de bebe, niste crema de mana a 2-a cu unt de cacao.
Mda, arvunim artilerie grea de toate cremele secolului, urmam retete nescrise si tot avem probleme... unde-i baiul? eu ma intreb unde gresim si daca si la 40 de ani o sa ma bat cu pori deschisi si puncte negre macelarite pe fata? ufa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:37 PM