IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Acneea - Totul despre acnee, Acneea: partea a treia
ulpia
post Apr 11 2009, 09:44 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328



Salut!
Am incercat de curand gama Physiogel de la Stiefel si am numai cuvinte de lauda despre produsele lor. Crema hidrateaza foarte bine, se absoarbe usor in piele si nu contine emulgatori. Lotiunea demachianta este delicata cu tenul, nu il usuca. Gama este indicata ca adjuvant in tratamentul anti-acneic. Nu este o noutate; si alte forumiste precum Angelito, Mithunela au lasat impresii pozitive despre Physiogel.

Crema-gel Cauteretes de la Galenic contine Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) care folosit in mod frecvent poate provoca iritatii tenului din cauza concentratiilor mari de taninuri si/sau de alcool continute in planta. Insa este eficient in inflamatiile initiale. Thalassa poate ca din cauza aceasta nu se mentin rezultatele bune de la inceput; iritatia inlesneste formarea cosurilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 12 2009, 08:37 AM
Post #12





Musafir






Jo, nu ma spal cu nimic. Doar apa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ulpia
post Apr 12 2009, 10:39 AM
Post #13


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328



Rozy, eu ti-as recomanda sa folosesti doar o crema hidratanta pana cand vei observa o imbunatatire, iar apoi sa continui mai rar cu tratamentele care usuca pielea . Daca si apa iti deshidrateaza tenul incearca un demachiant care nu necesita clatire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caitriona
post Apr 12 2009, 11:32 AM
Post #14


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 147
Joined: 2-December 07
Member No.: 2,761



mare dreptate ai rozy, si mie mi se usca tenul de la "diverse".si de cand nu mai folosesc apa,decat demachiant nu mai am probleme cu uscarea pielii.dar nu am realizat ca poate fii si de la apa de cat cand am citit ce ai scris tu...eu in continuare folosesc benzoil peroxid in fiecare seara si chiar ma intrebam de ce nu mi se mai usuca tenul...
demachiant folosesc seara de la deuteria+ apa termala uriage si dimineata apa de trandafiri(care tocmai mi s-a terminat acum).asa ca maine dimineata incep din nou cu o lotiune tonica de la clinique care mie mi-a placut.
cu cosurile nu mai am deloc probleme dar semnele...nu gaurele ci semne rosii care se vad doar la frig sau dc ma cuprind emotiile.in rest,sa nu-l deochi,tenul arata f bine.ma apuca cateodata sa incerc iar tratamente pt pete dar mi-e frica de reactii si atunci stau in banca mea cu o exfoliere si un peeling pe saptamana(efectuate acasa)si cu speranta ca intr-o zi mi se va regenera pielea.

LA MULTI ANI! tuturor celor care isi serbeaza azi ziua de nume.va doresc in primul rand sanatate si o piele fara probleme! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 12 2009, 12:00 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(rozy @ Apr 11 2009, 05:36 PM) *
Sweet,bine ca ai spus,ca si eu vroiam sa ma duc tinta la Effaclar H. Mai am o tara de Effaclar K,si o crema de la Paula. Oricum problemele mele de uscare a fetei sunt pe timpul iernii, mi se fac asa ca niste pete,unde se scorojeste pielea. Nici o crema hidratanta nu mi-a rezolvat problema asta.
Crema matifianta usuca cumva pielea?

Rozel, imi fac mea culpa cred ca v-am indus si eu in eroare. Eu am tot laudat pe aici Effaclar hydratant matite, caruia i-am spus H. Primul, pe care l-am folosit eu, e exact asa cum spune, hidratant si matifiant si o baza foarte buna de machiaj. H-ul, pentru piele grasa agresata, nu l-am incercat inca si am si ceva retineri dupa ce m-am uitat fugitiv pe ingrediente.
Cremele matifiante regleaza excesul de sebum, dar vezi tu, mai pot contine si alcool (si multe contin) si alte substante agresive, care trebuie ocolite si care vor usca pielea.
Ciudat insa ca spui ca nici o crema hidratanta nu ti-a rezolvat problema uscaciunii, probabil nu ai avut ceva suficient de bun pentru tine, eu de ex. am trecut prin toate fazele de exfoliere ale pielii (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) si tot am reusit sa o scot la capat macar in cateva zile cu hidratante.
Daca ti se ingrasa pielea pe parcursul zilei, ia o pudra cu tine mereu pentru retusuri.
Inca ceva: te speli doar cu apa? Gel de curatare, demachiant?

Problema gelurilor este ca, contin Sodium Laureth/Lauryl Suplhate (ultimul mai agresiv), responsabili pentru spuma, dar care usuca sau chiar fragilizeaza pielea. Exista si unele mai blande. Dar din astfel de motive sunt mai recomandate solutiile micelare, demachiantele, desi eu nu reusesc niciodata sa ma simt curata si fresh folosindu-le.

Caitriona, ma bucur pentru rezultatele bune! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 12 2009, 12:16 PM
Post #16





Musafir






Demachiant am de la Bioten, e singurul de la care nu ma ustura ochii. Eu oricum nu dau dimineata cu demachiant doar ca sa iau sebuumul, ci dau cu apa direct.
Umblu si cu pudra dupa mine... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Ca tratament anti bube&cosuri, folosesc Isotrexinul, cu care ma impac super bine, m-a scapat de multe probleme. Mai am lotiunea BHA de la Paula, dar mai rarut cu ea(de cand am "descoperit" Isotrexin) si gelul ala concentrat de la Roc. Oricum,cand se usuca rau tenul, cand nu se mai intinde nici fdt ca lumea, iau pauza de la Iso si bag crema (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pitzigoi
post Apr 12 2009, 12:44 PM
Post #17





Musafir






Sebium H2O a fost foarte ok pentru mine, e solutie de curatare (pentru ten gras) ce nu necesita clatire.Acum nu se mai gaseste prin Timisoara, de doua luni tot spun ca 'nu a venit importul' (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 12 2009, 12:46 PM
Post #18





Musafir






Eu nu m-as simti bine fara sa ma spal cu apa (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ulpia
post Apr 12 2009, 12:49 PM
Post #19


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328



Apa de la robinet contine clor si calcar care usuca pielea. Daca vreti sa contracarati acest efect clatiti-va sau folositi doar apa plata sau apa fiarta si racita pentru ca nu are clor (sau lasati dopul sticlei cu apa putin desfacut timp de o zi pentru a se evapora clorul) si adaugati-i ceva acid (suc de lamaie, otet) pentru a o decalcifia. Exista si filtre speciale pentru chiuvete, cada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caitriona
post Apr 12 2009, 01:50 PM
Post #20


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 147
Joined: 2-December 07
Member No.: 2,761



nici la mine nu functioneza doar clatitul cu apa dimineata,am incercat dar nu....tenul devine mai incarcat,caci pe timpul noptii se secreta destul sebum(cel putin in cazul meu)si nu cred ca doar cu apa simpla il poti indeparta.am incercat si cu ceai dar...nimic.aceeasi reactie.repet,mie imi prieste apa de trandafiri pe o discheta cu care imi sperg fata si am inteles ca e buna si pt riduri(asta mai lipsea ,nu e de ajuns cu acneea,maine poimaine apar si ridurile),doamne din lac in put. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
in al doilea rand de cand nu mai folosesc apa zi de zi ,problemele au disparut.

sweet ,intr-adevar nu e aceeasi senzatie de "curat" ca atunci cand folosesti gel si apa dar pielea e cu siguranta curatata.mi-a fost mai greu la inceput dar acum nu as mai renunta la demachiant in ruptul capului.

prietena mea din america foloseste o crema de la neutrogena cu acid salicilic si retinol si e f incantata de ea.postez cateva date despre ea .mi-a cumparat-o si mie si o astept la posta acum.

NeutrogenaŽ Healthy Skin Anti-Wrinkle Anti-Blemish Cream
Healthy Skin Anti-Wrinkle Anti-Blemish Cream is the only anti-aging treatment that combines the #1 wrinkle fighter with the #1 blemish fighter in one easy-to-use formula.

Retinol, the purest form of Vitamin A, works deep within skin's surface where wrinkles develop. Salicylic Acid, a proven acne-fighting ingredient, penetrates deep into pores to treat blemishes and help prevent future breakouts. This light, oil-free formula glides on easily and absorbs quickly with no greasy residue.

Skin is clearer, softer and smoother. Fine lines and wrinkles are visibly reduced.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

39 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:17 AM