IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Gura amara si senzatie de sete
Diana.
post Jan 28 2011, 01:47 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De vreo citeva zile am tot timpul zenzatia de "gura amara" si mi-e sete desi mai am putin si fac broase-n burta de ciet lichide bag in mine. Am cautat si am butonat si am dat peste posibila cauza: chipurile, beau prea putine lichide. O alta cuaza ar fi bila/fierea suparata si ficatul. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) M-am apucat sa beau ceai de sunatoare (cam 3 litri), poate na, ma detoxifiez. Si am luat si triferment si colebil.
S-a mai intilnit altcineva cu problema asta? Daca da, cum a rezolvat-o?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jan 28 2011, 11:02 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Diana, eu nu m-am confruntat cu asa ceva, deci nu vorbesc din experienta... dar tot asa stiu si eu, ca o senzatie puternica de amar indica ceva probleme cu ficatul, bila...
O senzatie continua de sete, s-ar putea sa fie un semnal de alarma legat de diabet. Eu una asa stiu. Am pe cineva in familie cu diabet si stiu acest lucru de la acea persoana.
Fa-ti niste controale medicale amanuntite. Sa speram ca nu e nimic si poate ca suntem noi prea panicoase. Eu una iti tin pumnii sa fie totul ok.
Pana atunci ceaiul de sunatoare e foarte bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 28 2011, 11:36 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stiu ca setea prelungita e semn de diabet insipid, Valentina, saru` mina! Incerc sa vad ce se intimpla dupa o cura de ceaiuri si adjuvante usoare. E, totusi, posibil, sa nu beau destula apa si incerc sa scap de obiceiul acesta.
E si adevarat ca am fost destul de stresata in ultima perioada si e posibil sa imi fi suparat ficatul.
Saru `mina de raspuns! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jan 29 2011, 11:07 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Da, clar stresul puternic nu e deloc pe placul ficatului si bietul de el, raspunde si el cum poate.
Iar daca de felul tau, sau cel putin in ultimele zile, nu ai reusit sa te hidratezi suficient, si acest lucru devine o problema. Cam cate pahare de apa (lichide in general) bei zilnic?
Sfatul cu "minim 2 litri de apa pe zi" nu e doar un simplu sfat... Desi necesarul de apa variaza mult de la o persoana la alta, functie masa corporala, nivelul de activitatea fizica, alimentatie, stil de viata (obisnuita), tutusi organismul are nevoie de apa.

Spre exemplu, eu pana pe la 27 de ani nu obisnuiam sa beau mai mult de o (una) cana de apa (suc) pe zi. Si nu simteam nici-un fel de inconvenient. Nu aveam probleme de sanatate deosebite. Aveam pe atunci doar 50 de kg si un nivel de activitatea foarte ridicat. In schimb obisnuiam sa manac zilnic fructe (in special mere, pere, struguri).

Acum, dupa 'n' ani, am luat cam mult in greutate si nivelul de activitate fizica s-a redus la mai putin de jumatate, fata de acea perioada. Am ajuns sa consum cate 3-4 cani de ceai zilnic si uneori sa suplimentez cu cate un pahar de apa (plata) sau suc. Altfel, ma confrunt cu probleme de digestie.

Si ca sa nu fiu total off-topic, am sa-ti spun ca pentru afectiuni ale ficatului, pe langa ceaiul de sunatoare, sunt indicate si ceaiurile de seminte de armurariu, rostopasca (maxim 2 saptmani), crusin, musetel, papadie, coada soricelului, galbenele, patlagina si traista ciobanului.
Senzatia de amar din gura, indica foarte clar o problema a ficatului. Nu o neglija.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dora
post Jan 29 2011, 07:13 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 61
Joined: 28-January 11
Member No.: 9,789



Pentru probleme cu ficatul poti incerca un adjuvant ca LIV52. Da rezultate foarte bune. De asemenea, o cura de lamaie si miere de albine naturala si multa odihna, ca sa se refaca ficatul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 7 2011, 11:02 AM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ladies, va multumesc foarte mult pentru sfaturi, sinteti niste dragute. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Dupa citeva zile de ceai de sunatoare cu miere in cantitati industriale, colebil, triferment si putina odihna, am scapat de senzatia nasparlie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Feb 8 2011, 10:37 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Diana, ma bucur ca ai reusit sa rezolvi relativ usor. Multa sanatate! ...si mai usor cu stresul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioana.
post Feb 24 2011, 04:22 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 19-February 11
Member No.: 9,877



Si eu aveam senzatia asta dar dimineata cand ma trezeam ... dupa 4 zile de baut ceai de tei ... mi-am revenit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lenjerie Sexy
post Mar 7 2011, 11:38 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 75
Joined: 22-February 11
Member No.: 9,898



Si eu la fel, am scapat repede de gust.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tamarala
post Oct 23 2011, 11:44 AM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 23-October 11
Member No.: 10,714



din ce cauza te poti trezi cu senzatia de usturare in gat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:31 PM