IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fitness si inceput de dieta, Grup de sprijin
kami
post Mar 2 2007, 11:31 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 2-March 07
Member No.: 1,276




Buna!!
tocmai am realizat ca m-am ingrasat 9 kg in 8 luni.am inceput sa merg la fitness,maine voi face a 5 a sedinta,dar inca nu reusesc sa mananc sanatos asa cum abisnuiam candva...
...asta mi-a cam afectat si respectul de sine,si viata sociala,si tot... de aceea as vrea sa-mi mai impartasiti si voi cate ceva...poate macar de "gura" voastra o sa ma tin.. (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Mar 3 2007, 01:11 AM
Post #2


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Buna, Kami! E o idee f buna! Si eu am de dat jos cativa centimetri (cam 5 daca se poate in vreo 5saptamani). Eu fac sport acasa, stepper 1h dimineata si una seara, de sapt viitoare sper sa ma apuc si de jogging si poate putin tae-bo. Am vazut si eu ca treb si putina dieta, dar cum sunt o pofticioasa, n-as putea sa tin o dieta stricta, asa ca incerc sa mananc cat m sanatos si sa nu-mi refuz din cand in cand cate o placere.

Eu incerc sa tin un jurnal de sport zilnic si de mancare, ca sa am un oarecare control si sa vad m bine rezultatele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 3 2007, 12:08 PM
Post #3





Musafir






Arissuca poate ne dai si noua detalii din jurnalul tau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ca si eu ma straduiesc de la o vreme sa mananc cat de cat sanatos, nu pentru a slabi ci pentru ca am probleme cu stomacul si cu tot felul din cauza stilului aiurist de a manca ce l-am avut pana in prezent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 3 2007, 02:29 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) kami!

si eu am mult de slabit. eu m-am ingrasat 15kile intr-un an pt ca m-am lasat de fumat si am luat si niste anticonceptionale care nu mi-au facut bine.
momentan fac bicicleta o ora pe zi si tin dieta cu grapefruit pe care am gasit-o aici pe site. cred ca e mult mai eficienta treaba daca ne adunam aici si ne motivam reciproc. nici eu nu pot sa tin o dieta care sa ma forteze sa mananc anumite lucruri,la anumite ore, sau sa numar calorii, puncte, indici glicemici, proteine, etc etc. cea cu grapfruit mi se pare super flexibila, si, cu toate ca nu ma omor dupa fructul respectiv, mi se pare ok.
ma bucur ca mai exista pe pamantul asta lume care nu tine Monti... ca ma simteam asa singura pe aici!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Mar 3 2007, 03:44 PM
Post #5


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



QUOTE(Kitten @ Mar 3 2007, 12:29 PM) *
ma bucur ca mai exista pe pamantul asta lume care nu tine Monti... ca ma simteam asa singura pe aici!!


Kitten, ai fost tare simpatica! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si eu as fi vrut sa tin Monti dar nu am atata vointa si imi plac asocierile gen gratar+cartofi prajiti+mamaliguta si nu m-ar rabda inima sa nu mananc o bucata de cozonac sau o gogoasa daca asta imi cere sufletelul. Asa ca incerc sa mananc sanatos si, din cand in cand, sa-mi pot permite nebunii din astea, pt ca altfel as fi teribil de frustrata. De pilda, prefer sa fac o ora in plus pe stepper daca intr-o zi am chef de ceva bun si hipercaloric decat sa-mi refuz anumite lucruri de care nu ma pot lipsi.

Le admir sincer pe cele care pot sa tina Monti sau oricare alta dieta si, daca peste cativa ani voi vedea ca nu mai da rezultate modul meu de viata, probabil voi face tot posibilul si voi tine o dieta pt ca tin f mult la aspectul meu.

Angeldust, imi pare rau ca ai probleme cu stomacul (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) , e clar ca nu poti manca orice, aici nu prea pot sa dau sfaturi, eu am avut 3 zile niste dureri cumplite de stomac (dupa o lunga perioada de stress si dupa niste AINS care mi-au accentuat problema). Erau atat de crunte incat ma tavaleam de durere si nu mi-au trecut cu niciun antiacid asa ca am inceput sa beau dimineata cate un pahar cu suc de cartofi si problemele s-au ameliorat din prima zi. Cura am tinut-o 7zile si de atunci nu am mai avut probleme dar ma feresc de AINS-uri. Nu stiu daca-ti este de folos pt ca nu stiu ce probleme ai, dar daca este vorba de o gastrita hiperacida sau un inceput de ulcer (sper ca nu) poti incerca trat.

"Dieta" mea inseamna multe lichide (ceai neindulcit, min 2l/zi). Uneori reusesc sa beau 1l dimineata, pana sa ma apuc de sport.
Urmeaza apoi ora de stepper (prefer sa fac in timp ce ma uit la ceva interesant la TV, film/show care sa-mi placa, timpul trece f usor asa, daca nu gasesc nimic interesant la TV ascult o muzica antrenanta sau imi pun niste clipuri cu Pussycat Dolls, nici nu stiti cum "bag" cand le vad pe alea, ma motiveaza f mult felul in care arata micutele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

Din alimentatie am eliminat pe cat posibil prajelile, sosurile, zaharul, painea (mananc doar paine de secara/graham, 3-4felii/zi), am introdus ciorbe si supe, multe legume, prefer sa mananc seara 1-2copanele gratar cu o salata f mare sau cu un ghiveci de legume sau cu mancarica de fasole verde sau spanac sau mai mananc peste la gratar cu multa lamaie.
Mananc cu 3h inainte de culcare si pt ca la inceput mi-a fost f greu (eram obisnuita sa mananc chiar inainte de a ma culca, deci va dati seama ce foame m-a chinuit initial) beau o cana de lapte cald (imi calmeaza foamea instantaneu) sau un iaurt/sana/lapte batut cu o pastiluta de zaharina.
Incerc sa mananc la ore fixe, desi imi vine destul de greu si, cand ma loveste foamea beau ceai cald cu lamaie.
Nu mananc mezeluri/ afumaturi/tocatura.
Dulciuri rar si niciodata din magazin (prefer sa-mi fc eu o placinta sau prajitura pt ca astfel pot contola ingredientele si pot sa folosesc indulcitor in loc de zahar). De multe ori, cand simt nevoia de ceva dulce imi fac mere coapte sau beau un pahar de ness cu lapte in care pun indulcitor.

Deci, sunt mai mult generalitati, prefer sa imi ascult corpul si sa vad cam ce-i convine, ce pot sa tai de pe lista si ce nu. Daca intr-o zi am chef de papanasi cu smantana imi satisfac pofta dar mananc unul sau doi si fac mai mult sport in ziua respectiva.

Nu stiu daca am ajutat pe cineva cu randurile astea pt ca fiecare treb sa vada ce-i prieste si ce da rezultate. La mine merge f bine asa. Oricum, pun f mult accent pe sport si de cand am reinceput ex fizice ma simt mult mai bine si mi s-a redus considerabil apetitul pt mancare si dulciuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 3 2007, 04:24 PM
Post #6





Musafir






Arissuca poti sa imi spui te rog cum se face sucul asta de cartofi? Ii dau pe razatoare sau cum? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Mie mi-e foarte greu sa ma abtin de la dulciuri (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) De fiecare data cand imi iau ceva de la magazin imi face cu ochiul si cate ceva dulce si mi-ar trebui mult exercitiu de vointa sa ma abtin. Paine iar mananc f multa. Mie painea neagra/graham imi creaza hiperaciditate, habar nu am din ce cauza.

Cel mai prost obicei pe care il am eu legat de mancare e urmatorul : dimineatza nu mananc pt ca nu mi-e foame/nu am timp etc...pe la ora 1 ma apuca o foame turbata si cum de obicei nu am nimic gata gatit, ma reped la chestii gata facute : sandwichuri, dulciuri, cereale cu lapte, cornuri, etc...asta e "brunch-ul" meu cum ar veni. Apoi pana pe la 5-6 imi tot vine sa ciugulesc tot felu de chestii, fructe, alte dulciuri. Pe la 5-6 ma apuca sa gatesc ceva si de obicei ma orientez spre ce se gateste mai repede ( mie nu imi place sa gatesc, nu am rabdare) si atunci normal ca meniul meu "consistent" se compune din : cartofi in toate formele posibile, oua, cate un ghiveci de legume din cand in cand, spanac din ala congelat, samd.
Si apoi...pe la 10-11 seara ma apuca durerile de stomac si simt ca daca nu mananc ceva mi se va forma o gaura in stomac. Si atunci bag de obicei cateva felii de paine cu ceva, ca painea e cam singura care imi face bine ....si imi fac vreo 2 cani de ceai.

Deci...un haos total. Nici nu stiu de unde sa incep.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Mar 3 2007, 04:33 PM
Post #7


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



[quote name='angeldust' date='Mar 3 2007, 02:24 PM' post='85545']
Arissuca poti sa imi spui te rog cum se face sucul asta de cartofi? Ii dau pe razatoare sau cum? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Angeldust, sucul de carofi se face asa: cureti cartofii de coaja si folosesti un storcator de fructe&legume (eu am un Moulinex). Daca nu ai storcator, poti sa-i dai pe razatoare, ii pui intr-un tifon si-i storci bine si bei sucul. Atentie, amidonul din ei se depune f repede pe fundul paharului asa ca treb sa amesteci cu o lingurita inainte sa bei sucul. Sucul se bea imediat (proaspat facut). Are un gust destul de neplacut, dar merita efortul. Stiu multe persoane care au scapat de probleme cu reteta asta. Daca nu suporti deloc gustul, il poti combina cu suc de morcovi. Eu am baut cam 200ml/zi (dimineata, pe stomacul gol si nu mancam 20min dupa asta).

O sa revin imediat cu cateva linkuri f interesante despre sucul de cartofi in trat gastritei hipercacide si a ulcerului.

Cel m bun ar fi sucul combinat cartofi&varza, dar acum varza nu e f suculenta, asa ca eu am folosit doar cartofi (in plus, stiam de retata cu suc de cartofi simplu de la pers care au incercat-o).

http://sanatate.jurnalul.ro/articol_48253/...abeticilor.html
http://www.evenimentul.ro/articol/suc-de-cartofi-pentru.html

Eu nu am facut exact ca acolo, am baut doar dimineata cate 200ml, ii suportam gustul. Avand in vedere ca e o cura scurta, de 7-10zile, merita efortul. Prima data cand mi-am facut sucul a fost seara, dupa 3zile de dureri care nu cedasera cu nimic si dupa pahrul ala de suc am putut sa dorm linistita. N-a fost efectul placebo la mijloc, la mine chiar nu functioneaza autosugestia oricat mi-as dori (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 3 2007, 04:57 PM
Post #8





Musafir






Merci arissuca (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Chiar o sa incerc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post Mar 3 2007, 10:49 PM
Post #9


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



QUOTE(angeldust @ Mar 3 2007, 02:57 PM) *
Merci arissuca (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Chiar o sa incerc.


Cu placere, Angeldust! Multa sanatate!

Eu azi am mancat o farfurie de spanac cu 2 oua fierte (pe la pranz) si seara o bucata de placinta cu carne si jumatate de borcan de castraveciori la otet si un pahar de vin rosu. Intre mese, 2cani de ness cu lapte. Si 2,5l de ceai (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Dimineata 1h de stepper si acum sper sa mai reusesc macar 30min.

Voi cu ce va laudati? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 4 2007, 01:15 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



arissuca, sunt foarte bune sfaturile tale. si eu cam tot pe principiile alea ma bazez. in schimb, nici eu nu prea ma pot obisnui sa mananc dimineata. de altfel, eu sunt somnoroasa rau si dimineata nu am timp de nimic. mi-as dori foarte mult sa fac sport dimineata dar nu stiu de unde sa fac rost de timp. am incercat o data si mi-a luat trei ore cu totul: o ora pana beau cele 3 cafele (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) o ora de bicicleta + o alta ora dusul si uscatul parului... daca mai pun si mic dejun inainte, se mai adauga vreo 30min!! tu cum reusesti??
Go to the top of the page
 
+Quote Post

37 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:55 PM