IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cadouri pentru medicul de familie
Oana
post Nov 2 2008, 09:53 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Ce cadouri facem unui medic de familie?Se mai numesc acestea "cadouri" daca sunt cerute de un medic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 2 2008, 10:14 AM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Pentru ce ?
E musai sa-i dai?
Pe tine cu ce te ajuta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 2 2008, 10:18 AM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Cerute? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Eu la medicul de familie merg foarte rar si doar daca se nimereste vreo ocazie speciala (gen inceputul lui martie) dau cate un buchet de flori si doctoritei si asistentei. De bani sau alte cadouri nu se pune problema. La urma urmelor, platesc lunar niste bani din care ea isi sustine cabinetul. Pentru analizele anuale, cotizatia obligatorie e mai mult decat suficienta.
Pe de alta parte, parintii mei merg tot timpul cu un pachet de cafea (pentru dr) si ciocolata (pentru asistenta). Au nevoie de retete lunare pentru unele afectiuni si asa simt ei sa procedeze, sa-si "consolideze" relatia cu medicul. Nu cred ca s-a pus vreodata problema sa li se ceara, ci este un aport voluntar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 2 2008, 11:36 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Eu ma confrunt cu o problema.La inceput doamna doctor nu accepta nimic,eu ii aducem drept cadouri cafea ciocolata si flori pentru ca asa ma sfatuise o prietena care m-a indrumat catre ea.Mentionez ca am schimbat cativa medici de familie pentru ca nu eram multumita de rezultate dar aceasta din urma chiar isi facea meseria.Doamna doctor nu primea pe motiv ca ea accepta doar de la cei bogati ca Adrian Nastase,apoi situatia s-a schimbat caci prietena mea a avut grija sa o informeze ca am innaintat cu un cm pe scara sociala,mi-am deschis o afacere.Au inceput intrebarile:cat castigi,cum o mai duci?Apoi au inceput pretentiile si cand nu am fost dispusa pentru a umbla cu copiii in spate dupa cai verzi pe pereti am iesit din cabinet chiar sifonata si cum imi era rusine de rusinea ei nu am reactionat atunci.Acum ma pregatesc pentru o noua vizita si sunt chiar stresata.Nu pre imi da mana sa-i cumpar ce mi-a cerut.Ce ar trebui sa fac?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 2 2008, 11:49 AM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) E lipsa crasa de bun simt ca un strain sa te intrebe cati bani produci! Cum ar fi sa o chestionezi cati bani ii vin de la casa de asigurari si cate persoane cotizeaza ca ea sa aiba cabinetul functional!?

Aminteste-i foarte clar ca relatia dintre voi este doctor-pacient, nu ai venit la ea la o barfa si nici la spovedanie. Daca nu intelege sa-si faca in mod corect meseria, fara sa tina cont de statutul pacientilor, ia in calcul schimbarea ei si chiar o plangere la colegiul medicilor sau la asociatia medicilor de familie. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 2 2008, 12:37 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



M-am gandit si eu la asta dar am crezut ca sunt rea daca reactionez asa si deaceea am mai cerut pareri.Mersi pentru sfat si sa vad daca am curajul sa-l pun in functiune.Faza aia cu spovedania si cu barfa tot am sa i-o trantesc in fata,sa ma simt multumita,ca data trecuta aproape imi venea sa ma intorc si sa-i dau peste cap cu florile dar mi-am spus ca e mai bine sa ma calmez caci aveam copiii cu mine .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 2 2008, 02:18 PM
Post #7





Musafir






Si eu iau lunar reteta bunicii mele,si nu i-am dus niciodata nimic,si nici nu a insinuat ceva
In fine,pe mine "atentiile" astea mai mult fortate pt medici si preoti ma scarbesc. Nu cred ca persoanele care se ocupa de corpul si sufletul omului,care au pe maini ceva atat de important, ar trebui sa conditioneze un bun tratament prin aceste cadouri. (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 10:45 AM