IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Cand iubirea ti-e furata miseleste
scumpic
post Jan 4 2008, 06:48 PM
Post #41


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Angel, eu ziceam ca poti sa il ierti daca se intoarce si stii ca te iubeste pe tine, dar daca nu, daca vrea si alege sa traiasca cu cealalta...ce poti sa faci? Nu e cazul sa te retragi?
Cind am zis sa pleci si sa nu stai sa pierzi timpul ma refeream la o relatie care nu merge de mult timp , nu la ceva care se intimpla acum si...gata...pac ...mi-am luat catrafusele si am plecat.Si daca plec, nu inseamna ca neaparat ma duc in bratele altcuiva, ma duc si stau linistita si ma adun si analizez ce se intimpla, dar bineinteles plecarea este dupa ce am incercat in toate felurile sa comunic, sa vad despre ce e vorba si ce putem face sa reparam, asta daca vrea si el.Mie mi se pare ca, daca el ajunge sa stea pe messenger de vorba cu alte femei si sa isi spuna nemultumirile inseamna ca nu poate discuta asta cu partenera lui...si atunci ceva scirtiie...mai demult.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jan 4 2008, 07:17 PM
Post #42


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Angel, ce inversunta esti. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Scumpic, perfect de acord cu parerea ta legata de scartaiala veche sau cu o relatie care merge din inertie. Decat asa ceva, mai bine lipsa. Totusi, asta nu-i indreptateste pe nici unul sa se apuce sa caute pe altcineva inainte de a incheia relatia aia amarata.
Dragostea nu are varsta si putem fi fericite atunci cand nici nu ne asteptam. (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Acum in vine in minte jurnalul lui fleurdelis. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Oare de ce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Jan 4 2008, 11:08 PM
Post #43


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Da Ala cam asta am vrut sa spun.
Jurnalul lui Fleurdelis..este un bun exemplu ca dragostea nu are virsta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 25 2008, 05:47 PM
Post #44





Musafir






QUOTE(Maàt @ Jan 4 2008, 08:11 AM) *
Titlul e foarte potrivit, e titlul articolului -care se refera strict la femeile care ramin singure datorita unui asemenea eveniment, daca citesti articolul din site o sa vezi ca am dreptate. Nu e "de ce inseala barbatii" (exista din noiembrie un articol pe tema asta in site). Faptul ca discutia topicului s-a dus pe alta panta, e altceva. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
mie cel mai mult din el imi place finalul:
La un moment dat, sub povara unei tranzactii in care tu ai dat la troc suflet, timp, trup si sentimente dar ai primit in schimb lipsa de sinceritate, minciuna, tradare... in acel moment orice dragoste moare in chinuri.
Fie-i tarana usoara!
Ai castigat, o data cu moartea ei, tot ce e mai frumos pe lume: libertatea ta si respectul de sine.


corect!
sa stiti ca nici ele, amantele nu au o viata usoara. nu cred ca e usor sa iti studiezi fiecare gest, fiecare miscare, sa incerci sa te ridici la nivelul "oficialei", chit ca in 99% din cazuri nu se vor ridica niciodata, nici macar la nivelul buricului fostei. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Jan 25 2008, 07:01 PM
Post #45


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



(IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) Tare va mai iubesc eu pe voi...nu ma asteptam sa va afecteze asa tare jurnalul meu....da pentru ca veni vorba, o sa va spun un secret de care ar trebui sa tina seama orice femeie: Dragostea se afla in noi nu in afara, ea este in inimile noastre si se vede prin ochii nostri, nimeni si nimic nu merita sa ne ucidem dragostea. Pentru ca putem sa avem palate, si toate bogatiile de pe pamant, dar daca nu avem dragoste in suflet nu avem nimic, nici muzica cea mai frumoasa nu poate sa ne mai miste si devenim niste stinci. Indiferent ce s-ar intimpla intr-o relatie, chiar daca o alta femeie ne-ar fura-o, asa cum scrie in articol, renunta fara ranchiuna spune-ti ca asa a fost sa fie si mergi mai departe. Important e sa te stii tu cu sufletul curat. Din orice relatie avem cite ceva de cistigat dar trebuie sa stim si sa pierdem daca nu vrem sa ne pierdem pe noi.
Pastreaza in suflet ce-a fost frumos, foloseste-te de ce-ai castigat, arunca gunoiul la cos si mergi mai departe...atita timp cit existam aici pe pamant si avem dragostea in suflet exista cineva care are nevoie de ea. A darui dragoste este cel mai frumos lucru care ne face fericiti...dar pentru asta trebuie sa o pastram si sa o crestem...
Frumos articol dar nu sint de acord ca cineva ar putea sa ne fure dragostea...ea este in noi si nu poate fi furata. Ea poate fi daruita dar daca cineva nu o vrea ar fi pacat de ea...sa o risipesti! E ca si cum ai da margaritarele la porci!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 25 2008, 07:09 PM
Post #46





Musafir






ce frumos ai scris fleur! m-ai impresionat.
asa este, daca noi nu avem dragostea in sufletul nostru, nu avem nimic. Marin Preda a subliniat foarte bine lucrul acesta: "Daca dragoste nu e, nimic nu e..."
acum, eu zic ca titlul articolului nu se refera neaparat la dragostea aceasta, ci la ceea ce este intre cei doi, este greu de pus in cuvinte. este legatura aceea speciala intre doua persoane, pe care noi o numim "dragoste".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Jan 25 2008, 07:33 PM
Post #47


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Da pescarush am inteles eu bine despre ce e vorba! Dar tocmai asta am vrut sa subliniez...Iti poate fi furat partenerul si asta se intimpla des, dar nu trebuie sa lasam asta sa ne afecteze in asa fel incit sa nu mai vedem ce e in jurul nostru...multe femei pling, sufera...dar nu e sfarsitul lumii...sigur daca poti sa plingi este cel mai bine...fa-o cind esti singura fara sa te vada ei. Dar sa nu lasi ura sa-ti stapineasca sufletul si mai ales sa nu te manifesti isteric fata de ceilalti! Nu faci decit sa le dai satisfactie si ura pe care o acumulezi in suflet este adevaratul hot al iubirii tale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jan 25 2008, 08:29 PM
Post #48


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Fleur, vorbele tale sunt muzica pentru sufletul meu. Foarte frumos ai scris! Mi-au dat lacrimile! Asa e, dragostea este in noi, nu moare niciodata. Ura si isteriile chiar nu isi au rostul. (IMG:style_emoticons/default/thanks.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 25 2008, 08:54 PM
Post #49





Musafir






asa e fleur, iti dau dreptate. eu ma refeream aici strict la ce am intuit ca s-a gandit autoarea articolului.
si-apoi, asa e, femeia trebuie sa-si dea timp sa planga iubirea pierduta, dupa care sa se ridice sis a plece mai departe. oricum, nu degeaba se spune " ce e al tau, e pus deoparte". pentru fiecare din noi vin si vreumri fericite si mai putin fericite, trebuie sa incercam sa invatam din fiecare experienta cate ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Feb 29 2008, 12:07 PM
Post #50





Musafir






QUOTE(Ala80 @ Jan 4 2008, 09:30 AM) *
Eu cred ca fiecare situatie difera de la caz la caz si nu pot fi facute conexiuni/asemanari intre ele. Poate vorbim de suflete pereche, de un viitor frumos si cald pentru cei doi. Si cand spun asta chiar nu sunt ironica.
Pacat ca o astfel de experienta implica multa durere si suferinta cauzate fix de acele minciuni despre care Martha vorbea in articol. Dar poate asta ne face mai umani, mai buni, ne schimba traiectoria vietii. Redescoperim noi frontiere si realizam ca povestea de dragoste din trecut nu e la fel de frumoasa ca cea din prezent. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)


Ala...te felicit pentru aceste randuri scrise. Tu esti singura care a reusit sa vada lucrurile si din alta perspectiva.
Au fost multe posturi aici de genul...'ce i-as face eu celei care se baga in relatia altuia', majoritatea sunt doar pareri care nu au ca baza nici experienta personala, nici vreun exemplu real. Au fost bagati in oala cu smoala si barbatul care inseala cat si 'ispita'. Mai putin insa femeia inselata, victima, care a fost compatimita din plin.
Insa sunt si cazuri diferite, si pana cand Ala a scris mesajul acesta nimeni nu s-a gandit sa vada lucrurile si din alta pespectiva. Dupa postul ei mesajele s-au schimbat foarte mult, a inceput sa se vorbeasca despre iubire de lunga durata si batranei care se tin de mana in parc.
Ala, din nou te felicit si ma bucur tare ca exista femei ca tine. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th May 2024 - 02:54 PM