IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Montignac, Partea a doua
Delphina
post Apr 2 2008, 10:39 AM
Post #51


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Salut, fetelor!

Mi-am revenit un pic, am 54,5, dupa o sapta de mincat corect, e in ordine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) De-acum, pin la 52-50, floare la ureche (cica) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Azi plec in semi-vacantza, n-o sa am net, asa ca ne revedem peste 2 saptamini.

Kalua, am ramas restanta, dar asa putin timp de net am, de nici nu stii. Iti zic repede ca jobul meu nu e atit de spectaculos, sunt un soi de social worker - din intimplare. Spectaculoasa este insa compania pe care o am. O atmosfera si un sistem pe care le credeam demult pierdute, si, in nici un caz, posibil vreodata la indemina mea.
Pina acum tot nimeream printre neciopliti si badarani, tot intr-o tensiune si-un bocit o tineam.
Dar locul meu de munca de-acum... este printre oameni delicati si atenti, care cintaresc de doua ori inainte sa spuna ceva, e o pace eterna si o atmosfera decontractata si plina de respect. Mergem la teatru, saptamina trecuta am fost impreuna la o expozitie de fotografii “Le vieux Paris”, nu mai zic de tot felul de expozitii, magazine frumoase, vara trecuta am petrecut-o in Ascona, ce mai, ma rasfaaata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Sa revenim (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Mi-am luat lapte de soia. No... blex. Dar ma voi obisnui (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Macar am gasit natiur, fara zahar si maltzuri si dextrine.
Am gasit si taritze de ovaz - in loc de fulgi, au IG 15, in loc de 40.
Mi-am facut ieri niste clatite cu legume, din faina de "spelta" de-aia, o iesit o minune!
si tot felul de chestii, bucatarie foarte permisiva cu MM asta.

In sfirsit, voiam sa spun ca mi-i tot mai simplu sa slalomez printre IGuri si combinatii, si ca Monti rulez! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

V-am pupat, la buna reauzire!

P.S.
mind control, mind control! Ca un facut, m-o lasat in pace - aproape - si nu m-o indopat ca pi giste si n-am avut de luptat chiar asa tare in ultima vreme (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


This post has been edited by Delphina: Apr 2 2008, 10:43 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 2 2008, 10:56 AM
Post #52





Musafir






Ma bucur sa aud de bine, delfinuto! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Petrecere frumoasa in vacanta! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
cecilia1416
post Apr 12 2008, 01:28 PM
Post #53


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 37
Joined: 3-December 06
Member No.: 786



Buna fetelor! fulgi din cereale( ovaz, secara orz) sunt conforme cu lapte cu 1,8grasimi. Pt a fi buni pun si un pic de fructoza> E sngurul mod de a manca si eu dimineata. pup

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 12 2008, 01:42 PM
Post #54





Musafir






Laptele ar trebui sa fie cu sub 1% grasimi. Iar fructoza e in plus. Daca iti pui in fiecare zi fructoza, cum sa te dezobisnuiesti de dulce? (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Apr 24 2008, 03:23 PM
Post #55


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Hello, sweet girls!

Ce mai executati?

io am vent din vacanta, unde am mincat enorm si-am stat in casa, ca ploua cu galeata.

De cind m-m intors am continuat sa maninc enorm, dar conform si corect, asa ca m-am mentinut foarte bine - mereu alea 54.5 - 55.5 de care nu mai scap s-ajung si io la un 52 ca tot omu... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Da tot e bine, fiindca vin dintr-un regim hipocaloric si vai de capu lui, si-s de acord cu slabitul incet, si, nu in ultimul rind, nu fac sport absolut deloc deloc, fiindca nu am cind.
insa ma duc acasa peste 10 zile, asa-s de fericita!!!
Ma dau cu bicicleta toata ziua si nu ma freaca nime la cap sa tot minc, sa vezi cum slabesc io vo 2-3 kile intr-o luna, si-atunci printesa o sa fiu!!!!

Voi, cum mai sinteti?

Am dat peste un magazin indian-turcesc, unde mi-am gasit faina de naut - mare bucurie - si miii si miiiiilioane de feluri de condimente si toate minunile lumii.

am mai gasit si urmatoarele, despre care nu stiam nimic:

Urid - si faina de urid = am aflat pina la urma ca urid este

"Urad, also referred to as urad dal, urd bean, urd, urid, black matpe bean, black gram, black lentil, or white lentil (Vigna mungo) is a bean grown in southern Asia. It is very nutritious and is recommended for diabetics, as are other pulses. It is very popular in Punjabi cuisine of India and Pakistan where it is known as "maanh".
The product sold as "black lentil" is usually the whole urad bean or urad dal. The product sold as "white lentil" is the same lentil with the black skin removed."

Am reprodus toata povestea asta gasita pe wikipedia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Deci, un fel de linte. Deci, teoretic conform... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) asa o fi?

Apoi, TAMARIND - habar n-am ce gust are si nu stiu daca este conform. nu gasesc pe saitul Montignac.

Pappadums se pot minca? au ingrediente conforme, din cite mi-amintesc...

"Papad is a dried lentil chip studded with Indian spices that comes alive when grilled or deep fried. It is served as an accompaniment to an Indian meal, as a snack and as croutons in soups. Papads are thin wafers made of urad dal.
Papads are made of lentils and thus are free from gluten, rich in protein and dietary fiber.
We carry two kinds of Papad -
- North Indian papads and the smaller South Indian papadams or appalams.
- North Indian papads may be roasted or deep fried but South Indian papads are best fried. "

Le cumpar "crude" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si le bag in oloi sau pe flacara?

vreun chutney conform este?

E cineva pasionat de bucataria indiana conforma? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pardon de miile de intrebari (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

This post has been edited by Delphina: Apr 24 2008, 03:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 24 2008, 04:18 PM
Post #56


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Kalua e pasionata de indian food. Cu ea o sa ai conversatii pe aceste teme si sunt sigura ca-ti va da toate lamuririle de care ai nevoie, imediat ce se intoarce din mini-vacanta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

cat despre noile alimente pe care le-ai descoperit (n-am auzit niciodata de ele, apropo!) poti gasi mai multe lamuriri pe site
Clasificarea alimentelor dupa indicele glicemic

Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Apr 24 2008, 04:56 PM
Post #57





Musafir






Delphina, "boabele" alea ar trebui sa fie conforme, mai ales daca spune ca sunt bune pentru diabetici.
Nici eu n-am auzit de ele, dar daca ma gandesc, cred ca am vazut pe-aici linte (sau o fi fasole? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) neagra)
Tamarid este sos de soia, conform.
Deci, spor la treaba. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Apr 24 2008, 11:11 PM
Post #58


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Ooo dragutzelor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) miersi frumuos!
Demult nu ne-am auzit!
Ce faceti si cite kile aveti? (era sa scriu "chile", ferindu-ma de "k" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )

Fanny, ma tot chiorasc si pe saitul nostru si pe saitul lu nenea MM, probabil is prea obosita sa vad... mi-o fi scapat, le mai iau o data la cercetat.

Pescaruso, cum a fost de ziua ta?
Dar... ar iu sur ca tamari = tamarind?
Tamarindele astea aratau ca niste curmale, la fel ambalate, aceeasi textura si culoare... si-s fructe de nushce copac. Tamarind, mai exact (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Iar uridu´ ala e ceva boaba neagra, cu faina alba (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Uf iara ii 12 noaptea si nu mi-am scaldat freza, apropo, am gasit acolo si henna neagra, adica indigo, cu 2 franci (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
dupa ce dadusem 18, pe una de la magazinu ala, cum ii zice, yah, mmm, nu Body Shop, tot ceva cu "sh" (nu-sh, da azi am fost redusa rau, abia-mi aflam cuvintele)
Si care nici n-o prins deloc. henna, zic.

Asadar, si Kalua e in minivacanta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Ce dragut!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Apr 25 2008, 12:14 AM
Post #59





Musafir






Delphinuto, cred ca ai dreptate. Aveam o sticla pe-aici, prin frigider, dar n-o mai gasesc. Semana prea bine numele cu sosul ala de soia (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Ziua mea a fost ok, anul asta am fost prea obosita sa fac party, asa ca am petrecut-o linistit, in familie. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Cu kilele stau bine, as mai putea pune unul, dar probabil acum, ca vin Pastile, se aseaza el. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Tu ce inaltime ai? Poate ai mai spus pe undeva, dar n-am retinut. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Apr 25 2008, 01:05 AM
Post #60


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Hei hei hei (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Am 1.62-63, nu stiu exact, nu-mi da niciodata bine la socoteala.

Numa ca am o constitutie tip "pui de gaina mic si necrescut la sol" niste brate de alea transparente si un trunchi de te apuca mila. Si cind imi vad coastele imi vine sa-mi dau un leu sau o supa calda.

Si-i asa de straniu sa vezi o slaba grasa - adica io - fiindca is in continuare o slabanoaga, dar cu kile-n plus (care-s pe undeva pe la blugi). Ce ti-i si cu viata asta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th May 2024 - 10:01 PM