IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Idei de afaceri, Idee de afacere profitabila
fortelady
post Mar 3 2006, 01:03 PM
Post #11





Musafir






ferma de ciuperci (investitia e minima, profitul e bunicel)
firma de cablaje/instalat retele pt firme micute (configuratii gata facute de calculatoare- de genu - la secretara nu ii trebe P4 de 2 GHz ca sa joace solitaire si sa faca word si excel, de retea (cum arata o retea cu 3-4 calculatoare), preturi modice...)+ support tehnic cand au nevoie.
ideea cu frizeria e buna (ar aduce bani frumusei) da' vezi ca nush cat e de legal la noi. plus ca o sa stea politia pe capu tau ca sa nu faca fetele si prostitutie; daca ii trece la vreuna prin cap sa o faca de capu' ei, tot tu o infunzi.
alta trasnaie - catering - sunt multe firme da' eu nu sunt multumita de nici una. e inadmisibil cand comanzi ceva de mancare sa astepti 2 ore pana ajunge. in afara dupa juma de ora de asteptat iti e oferita gratuit mancarea. necesita foarte multe aprobari (cred) si tre' sa fii nitel in domeniu ca sa nu te traga aia in piept. sau firma de audit (de ex cantare sau alte aparate de masura - in momentul asta doar ISCIR le face, si costa de rupe; tine cont ca din 2007 toata lumea tre' sa aiba aparatele auditate nu facute de nea gheorghe metrolog la Republica).
in general tot ce tine de industria serviciilor e deficitar in Romania- ce e bun (ma rog... bunicel) e foarte piparat ca pret. ce e ieftin ... mai bine faci singur
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roberta_grr
post Jul 15 2007, 05:19 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 30
Joined: 18-June 07
From: cipru
Member No.: 1,819



Salutare fetelor!
Mai intru printre picaturi pentru ca pic de oboseala si sunt ametita de tot ce-a trebuit sa-mi insusesc in ultimele 2 saptamani in materie de regulamente EU, banci, legi, norme, etc.
Uitati cum sta treaba si poate ma ajutati cu sfaturi sau idei noi:
Din motive de sanatate (fiul meu un varsta de 6 ani) va trebui sa ne mutam din Cipru. Am cautat, am gasit si am achizitionat acum 3 saptamani o proprietate in judetul Arges. Nu dau mai multe amanunte pentru a nu se considera reclama. Zona este superba iar oamenii sunt extraordinari. Pe terenul achizitionat, se afla 3 cladiri si este stradal. Sotul meu fiind bucatar iar mie placandu-mi sa gatesc, ne-am gandit sa transformam una dintre cladiri in local de alimentatie publica. Este vorba despre o taverna in cel mai pur stil cipriot, cu mancare buna, multa, corect gatita si ieftina. Spatiul nu este mare, cam 10 mese de cate 4 persoane asezate la o distanta confortabila. M-au speriat insa toate regulamentel EU cu privire la utilarea unei bucatarii profesionale. Preturile sunt extraordinar de mari iar noi am investit cam tot ce aveam in proprietate si in instalatiile de apa si canalizare. Ne-au mai ramas cam 10 000 euro care nu ajung nici macar pentru bucatarie, nu mai spun de mese, scaune, farfurii, pahare, decoratiuni interioare, etc. Ideea noastra era sa facem asta doar ca sa asiguram un trai decent pentru noi si copii, nu ca sa ne imbogatim peste noapte, fiind si singurul lucru pe care sotul meu (cipriot si nestiind limba romana) il poate face in Romania.
Are cineva vre-o idee unde se pot gasi componente bucatarii profesionale la preturi mai omenesti? Orice alta idee este mai mult decat binevenita. Am citit mai sus, si ma gandisem si eu mai inainte, sa transform cladirea aceea in crescatorie de ciuperci insa dupa ce m-am documentat in privinta instalatiilor necesare am renuntat la idee. Pretul este cu mult peste posibilitatile noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 15 2007, 08:59 PM
Post #13





Musafir






roberta, incearca sa gasesti lucruri de la restaurante care dau faliment, unele sunt scoase la licitatie, unele vandute privat de catre proprietari. Cred ca gasesti in ziarele locale anunturi cu asa ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roberta_grr
post Jul 20 2007, 08:05 AM
Post #14


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 30
Joined: 18-June 07
From: cipru
Member No.: 1,819



Multumesc pentru raspuns Kalua. Problema este ca tot ceea ce am gasit second hand, ori nu corespund cu normele impuse de Eu ori sunt cu mult prea mari pentru ceea ce avem noi (ma refer la spatiu). Intre timp am rezolvat problema alegand o cale de mijloc. Am gasit produse "semiprofesionale" in magazinele de electrocasnice de aici din Cipru, care indeplinesc toate cerintele normelor de care am pomenit mai sus si asta la o treime din pretul celor etichetate "profesionale".
Sincer, mi-a mai venit inima la loc. Cand totul va fi gata, voi ruga administratia "eLady" sa-mi dea informatii cu privire la reclama pe site. (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2007, 08:46 AM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Lasa ca iti dau eu idei de promovare. Nu neaparat online. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 20 2007, 09:09 AM
Post #16





Musafir






roberta, e bine ca sotul tau e bucatar si stie ce-i trebuie pentru cate locuri veti avea, deci sigur n-ati cumparat prostii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roberta_grr
post Jul 21 2007, 02:43 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 30
Joined: 18-June 07
From: cipru
Member No.: 1,819



Maat .... Multumesc mult. Orice idee, sfat sau sugestie sunt mai mult decat binevenite si mult apreciate.

Kalua ... Da, eu am venit numai cu ideea sa ne aruncam o privire si la produsele electrocasnice. Sotul meu a fost cel care le-a ales si este chiar foarte satisfacut de ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morena
post Nov 12 2007, 04:16 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 12-November 07
Member No.: 2,622



Eu nu gasesc acele norme europene. Vreau sa-mi deschid un restaurant sau sa cumpar afacerea si nu pot pentru ca nu le gasesc. Nimeni nu le are, nimeni nu stie...Tu de unde ai facut rost de ele? Ma intereseaza si pentru alte domenii.
Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Nov 12 2007, 05:26 PM
Post #19


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Ce ziceti de o pensiune? Oare cit ar trebui investit?
Ar mai fi un birou care sa puna la dispozitie doritorilor persoane calificate pentru ajutor la batrini, sint o gramada de batrini care nu vor sa-si paraseaca locuinta si au nevoie de cineva citeva ore pe zi pentru a le rezolva diferite probleme, cumparaturi, plata facturilor, curatenie, gatit...
Cred ca afacetrea asta ar putea fi si finantata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morena
post Nov 14 2007, 12:15 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 12-November 07
Member No.: 2,622



Stie cineva unde gasesc normele europene pentru diferite domenii? 10x
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 01:57 PM