IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Programele scolare, Incomplete sau pline de informatii inutile?
Crynna
post Oct 11 2007, 06:55 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



Vad ca nu s-a mai scris de mult la acest topic. Nu stiu daca ce am eu de povestit se incadreaza la acest topic..dar am sa scriu..totusi:
Fiul meu este clasa a IX-a si a crezut ca in sfarsit la liceu va scapa de profesori incompetenti. A fost o surpriza ca la o clasa de matematica-informatica-intensiv, e nevoit sa faca muzica si desen artistic .
Dar daca tot face muzica, are pretentia ca profesoara sa fie competenta. Profesoara le dicteaza fara sa explice nimic, citind din carte. Fiul meu i-a spus cu dezinvoltura: " Doamna profesoara, de ce va stresati ? Lasati ca stim si noi sa copiem ce scrie in carte. facem noi asta acasa,va promitem. Mai bine ajutati-ne sa recunoastem operele marilor muzicieni, de la primele acorduri.
L-am certat ca a fost obraznic, dar are dreptate. Este inacceptabil sa mergi in fata unor adolescenti de 15-16 ani si sa le dictezi o teorie citind din carte.
In schimb are un respect deosebit pentru profesoara de fizica, care este f tanara si ea, dar stie sa predea o lectie, sa inteleaga toata lumea si mai ales stie sa se faca respectata. Iar pe profesorul de engleza l-a pus cu adevarat pe un piedestal, are cea mai trasnita si eficienta metoda de a-i invata pe copii limba engleza.
CONCLUZIA: Sunt profesori incompetenti in invatamantul romanesc, dar sunt si profesori capabili sa informeze si sa formeze viitori intelectuali ai tarii. Nu trebuie blamat tot invatamantul romanesc. Cred ca incompetenta a existat totdeauna in orice domeniu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Crynna   Programele scolare   Oct 11 2007, 06:55 PM
Meg   Cryna, se preda si la facultatea cu cartea/hartiil...   Oct 11 2007, 07:25 PM
Crynna  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 12:37 PM