IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grecia. Viata in Grecia, Cum e sa fii roman in Grecia.
Fraise
post Jul 21 2010, 08:17 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 18-July 10
From: Greece
Member No.: 8,888



Daca esti turist pentru cateva zile nu-ti dai seama cum este, in schimb cat stai mult mai mult si iti doresti sa stai aici toata viata ducandu-te in tara doar in vizite, cunostit adevarata viata a Greciei. Pot sa spun ca orice inceput intr-o alta tara este greu, desi eu ma zbat cat se poate sa ajung la un stadiu unde sa traiesc cat de cat decent si sa fiu multumita de munca mea. Am avut si zile cand nu aveam ce manca, dar fara stres, pt ca asa am invatat de la grecul prietenei mele sa duc ziua cu bine a2a zi, ca sigur voi scoate ceva si ma voi bucura de ei. Oricum in Grecia mai fusesem ca turist acum 4 ani in alte locuri ale tarii, acum am nimerit sa fiu cu totul in alta, Salonic ... ne-am putut plimba sau sa zic am imbinat placutul cu utlilul: expozitii, munca, distractii si relaxare in Halkidiki pentru 3 saptamani jumate, peisajele m-au linistit complet uitand de greutati si tot. Duminica trecuta am fost cu prietenii mei in Edessa, un orasel din munti, o superba locatie cu o cascada mirifica. Am venit in Grecia doar pt 3 luni pentru expozitiile de arta cu vanzare, ulteori am avut norocul sa cunosc prieteni greci ai prietenei mele si sotului ei, apoi facandu-mi o relatie de asemenea cu un grec si gandul meu de reintoarcere catre tara a disparut, m-am hotarat sa nu ma plec, ci Romania, Constanta, orasul meu de bastina, va fi doar pentru vizite si nimic mai mult.
Oricum am o carte mini ghid de conversatie, am tras ochiul la pronuntii, am citit alfabetul si la cateva conversatii pe care le-am rasfoit de curiozitate doar ... De data asta trebuie sa deschid mai mult cartea respectiva, din cauza ca actualul meu prieten, cu engleza este la un nivel jos si el mi-a spus ca-si va lua aceasta carte pt a-mi invata limba ... sper ca pana in toamna sa leg si propozitii mai mult de cat stiu acum. Ma gandesc cand vom trai impreuna sub acelasi acoperis, sa se limiteze doar prin semne, cateva cuvinte in engleza si priviri (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Imi place Grecia si de ce m-a facut sa raman: peisaje, civilizatie, cultura, gastronomie, prietenii pe care in tara nu i-am avut, limba ... Ador tara asta si vreau ca radacinile mele sa se lege mult mai bine, mult mai adanc pe acest pamant. In tara ce sa fac? Sa ma chinui cu invatamantul, nici vorba! Aici fac ceea ce imi place mie ... sa pictez si stiu ca imi este apreciata arta si o pot vinde la adevarata ei valoare.

* De fiecare data cand scriu nu vad postul, de ce? Sau cand dau pe nickul meu sau o cautare pe forum, imi apar erori precum "Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information." Din ce cauza?


Inca o mentionare, am mai avut un cont pe forum, dar nu am mai putut sa intru, am incercat adresa de mail, parola, nickname si nimic n-a mers, tin minte ca parca am avut Dior ... asa ca sper sa nu fie vreo problema ca mi-am refacut contul cu un alt username. (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 21 2010, 10:28 AM
Post #2


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Fraise, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) .Fiecare user nou are un nr. de posturi care trebuiesc verificate de moderatori pentru a se evita reclama, ai mai multe detalii la Regulament (click pe cuvant si te duce direct).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
static
post Aug 9 2010, 12:42 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 9-August 10
Member No.: 8,988



Salutare tuturor, asa ca de primul post..... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am citit ce a scris mai sus Fraise si sunt intru totul de acord cu ea.

Primul meu contact cu grecia a fost in 2002 (cand noi nu eram inca in UE iar Bucurestiul era o cloaca de oras plina de gropi) si atunci am avut primul impuls sa raman acolo. Din pacate noi nu eram in UE, etc...
De atunci si pana astazi am fost de 6 ori in Grecia in vacante. Am vazut Paralia Katerini (bineinteles), Meteora, Nei Pori, Platamonas, Salonic, Asprovalta, Halkidiki, Thassos (de 3 ori!), etc...

Anul asta ne-am hotarat sa plecam cu totul in Grecia.

Asteptam niste vesti ori din Thassos ori din Paxos...vedem...

Pana atunci ne chinuim sa invatam limba.

Am citit tot threadul de la inceput si am luat toate linkurile si audio, etc.

Sper sa gasesc ajutor la voi in cursurile autodidacte.

Tinem legatura...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 9 2010, 04:28 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, Static. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
static
post Aug 9 2010, 07:52 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 9-August 10
Member No.: 8,988



Multumesc de urari, sper sa gasesc ajutor aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 9 2010, 10:11 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Cu mare drag, orice intrebare vei avea, suntem aici pentru ati raspunde. Bun venit iti urez si eu. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
static
post Aug 11 2010, 08:29 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 9-August 10
Member No.: 8,988



OK, am o nelamurire.

Daca eu ma mut cu familie cu tot in grecia, voi lucra cat se poate de legal, cu taxe platie cu tot ce trebuie.

Intrebare: Daca stau 10 ani in grecia (timp in care platesc taxe) o sa iau pensie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 11 2010, 11:47 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Din cite stiu eu, Static, da. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
static
post Aug 13 2010, 08:52 AM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 9-August 10
Member No.: 8,988



Diana, as vrea sa trimit un PM - at -Fraise. M-ar putea ajuta cu ceva informatii despre plecare.
Insa cand dau sa trimit PM imi spuna ca nu pot trimite PM.
Exista vreo limita de posturi pentru PM-uri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 13 2010, 09:27 AM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pmurile sint dezactivate, din pacate, Static, pentru ca s-au foloist in scopuri publicitare.
De ce nu pui intrebarea aici, poate te pot ajuta eu? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:58 AM