IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sa renunt la religia mea pentru el?
giorgiana1
post Apr 21 2007, 02:42 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 11
Joined: 20-April 07
From: bucuresti
Member No.: 1,518



Ce ati face in locul meu,daca iubiti un musulman(roman),ati fii de religie ortodoxa si ati stii urmatoarea poveste???

am intalnit o doamna la vreo 50 de ani la biserica acum 2 sapt,sub presiunea unei gandiri ca mam imbolnavit si doar d-zeu ma poate ajuta am mers sa imi citeasca de sanatate,ceea ce nu am mai facut niciodata...acolo la spovedit era si doamna aceasta.

preotul stiindu-mi povestea,ma chemat sa o ascult, si femeia a inceput sa imi zica disperata sa nu cumva cineva sa repete greseala ei de fata cu preotul:

"am renuntat din dragoste pentru un musulman,la religia mea,la sotul care il aveam,ne-am iubit enorm,numai dupa 1 an de casatorie,au inceput probl,mi-au ars 2 ap in cta, la diferenta scurta de timp,mam trezit in miez de noapte violata de cel rau,nimeni nu ma auzea,singura scapare era sa imi fac cruce cu limba deoarece pe moment am paralizat,apoi mia murit fata de 23 de ani in chinuri groaznice,apoi ma lasat omul cu care traiam de o viata si pt care am renuntat la tot pentru una de 23 de ani. dupa care usor usor a inceput sa mi se topeasca carnea pe mine, pur si simplu nu mai am carne,am doar piele si os(si asa era,pielea era ca si arsa),medicii nu au reusit sa imi puna un diagnostic toate analizele iesind perfecte,apoi acum 1 luna jum,stand in casa,mi sa imputit un picior,nimeni fiind in jurul meu,am ajuns dupa cateva zile la spital si lau amputat(doamna era in carut). pedeapsa inca nu este gata,mai am de tras,si nui nimic,nu e nimeni de vina,eu am gresit ca miam lasat religia!..."

tot de la domna respectiva si de la preot am aflat ca scrie si intro carte nu stiu exact care,daca iti lasi religia,sa ti se topeasca carnea pe tine,exact asta patea femeia respectiva printre multe altele,si totusi nu era suparata pe nimeni nici macar pe ea,parea o femeie atat de buna...

in concluzie,dupa aceasta poveste reala, se merita din dragoste sa iti lasi credinta pentru o casnicie? mai tine d-zeu cont in aceasta situatie ca esti un om bun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Apr 21 2007, 03:09 AM
Post #2


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Nu renunta la religia in care ai fost botezata, [mai ales] daca tu crezi in Dumnezeul crestinilor.
Si nu o spun din superstitie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Apr 21 2007, 08:25 AM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu nu cred ca se intampla asa ceva.
important e sa crezi in dumnezeu si asta poti face si fara s ate duci la biserica,sa tii posturi si asa mai departe.
daca tu simti ca el merita sa faci mutarea asta,atunci fa o!
daca nu esti convinsa,mai asteapta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 21 2007, 08:54 AM
Post #4





Musafir






eu stiu ca nu e prea bine sa renunti la religia ta, cat despre acele superstitii nu le as prea crede daca a patit ce a patit cauza ar putea fi alta. Esti sigura ca el merita sa faci pasul asta, daca te trezesti ca ti ai schimbat religia si peste un timp v-ati despartit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 21 2007, 10:05 AM
Post #5





Musafir






giorgiana1, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
In primul rand te rog sa folosesti limba romana corect, adica cu tot cu cratime (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Mai este un topic care atinge tematica asta, aici, ai tras o privire?

Eu una nu cred ca doamnei respective i s-au tras toate nenorocirile pentru ca a trecut la alta religie.

Sa inteleg ca familia partenerului tau nu te-ar accepta ca nora daca nu treci la religia lor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giorgiana1
post Apr 21 2007, 04:20 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 11
Joined: 20-April 07
From: bucuresti
Member No.: 1,518



Kalua,ca si in topicul care l-am mai atins in forum-ul dvs,vreau sa imi cer scuze si aici pentru scriere,dupa cum am mai spus,abia acum am citit regulamentul si imi pare rau.

Topicul l-am deschis pentru persoanele care au trecut la alta religie,pentu a vedea parerea voastra in legatura cu ceea ce a patit doamna respectiva,daca poate fi din cauza ca si-a schimbat religia, ca pe mine m-a cam speriat sincer.

Si da,cred ca in cazul meu,familia lui nu ma accepta pentru ca sunt de religie ortodoxa,iar convertirea la religia lor nu vad sa o multumeasca pe mama soacra cu ceva,dar asta deja se discuta la alt subiect,cel cu soacra.

Aici ideea este,cate dintre dvs,care s-a convertit la alta religie a patit ceva? si daca se merita,dupa cum am mai spus,sa renunti teoretic,la religia ta din iubire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 21 2007, 04:25 PM
Post #7





Musafir






Eu am o fosta colega si prietena care a trecut la islamism, traieste in Siria sub privirea blajina a doua soacre. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
A trecut la religia lor sa nu poata spune nimeni nimic, dar fata-si vede de treburile ei (ortodoxe (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ). Copiii sunt toti musulmani, dar si botezati ortodox in tara.
Si nu i s-a intamplat nimic rau nimanui, de-acum sunt vreo 16-17 ani trecuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Apr 24 2007, 10:04 AM
Post #8


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Girogiana1, cel ce renunta la religia ortodoxa este anatemizat de catre biserica; se mentioneaza adesea afurisirea ca ritual de respingere a celui care a renuntat la dreapta credinta.

Cel mai probabil, raul care il cuprinde pe cel in cauza este mai mult o munca a propriului subconstient decat altceva. Insa acest aspect lasa loc nultor interpretari si poate nu este acesta cel mai nimerit topic pentru a fi discutate. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Observ ca esti foarte preocupata de reactia familiei acestui barbat fata de trecerea ta la islamism. Va trebui sa iei lectii despre Coran si vei participa la cateva ritualuri simple, nu va fi o povara.
Insa nu spui nimic despre parintii tai. Sper ca iti dai seama ca renuntand la religia pe care au les-o ei pentru tine ii poti jigni foarte adanc. Nasii tai de botez ce spun? Ei au jurat sub Pantocrator pentru tine, au spus Crezul pentru tine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Poate ca inainte de a te teme ca patesti cine stie ce, ai face bine sa intelegi ce a insemnat borezul pe care l-ai primit, care este esenta religiei la care vrei sa renunti si ce estimare in timp ai langa barbatul pe care il alegi.
Stii, viata spirituala a unui om este adesea mai puternica decat oricare alt aspect al existentei sale. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giorgiana1
post Apr 24 2007, 02:31 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 11
Joined: 20-April 07
From: bucuresti
Member No.: 1,518



Cred ca ai dreptate Dore,totul vine din subconstient,imi pare rau ca am deshis acest topic,si poate nu e cel mai potrivit,dar chiar vroiam sa stiu parerea altor persoane despre asta,care nu sunt implicate direct deoarece nu sunt hotarata ca a face acest pas este cel mai corect,singura persoana care si-a dat cu parerea si a zis "NU" categoric acestei alegeri a fost un preot normal.

Problema este,ca am niste parinti extraordinari,si ar accepa orice ca sa ma vada feicita,ei nu vor spune absolut nimic in legatura cu religia baiatului si cu convertirea la islamism,fiindca spre deosebire de "soacra" mea,isi stiu limitele si stiu unde au dreptul sa intervina si unde nu. Acesta este un lucru de apreciat la ei,dar poate ca aceasta situatie in care ma aflu are nevoie de parerea lor reala,care refuza sa si-o dea ca sa nu se implice,si poate aici gresesc,de aceea am nevoie de voi!

As avea cum sa"lupt" cu o persoana,dar nu cu mai multe,si cu el,si cu mama lui,cu intreaga lui familie,am impresia ca cer imposibilul,si simt ca nu e cea mai potrivita alegere sa lupt pentru aceasta relatie,si sa renunt la tot ce am invatat de-a lungul anilor e greu,eu stiu doar un singur D-zeu,doar o singura religie conteaza pentru mine,sunt un pic confuza,poate si datorita varstei.

Un final fericit acestei frumoase povesti de dragoste nu vad,si totul datorita religiei. Dar probabil exista un roman ortodox acolo undeva si pentru mine,tot ce imi trebuie este puterea de a renunta la baiatul pe care il iubesc si de a-mi pastra religia cum este normal. Va multumesc pentru sfaturi si pentru sprijin,si daca acest topic nu isi are sensul,va rog mult sa il stergeti,eu nu stiu daca pot si nici cum...Va multumesc,cu ajutorul vostru am inteles de fapt ce trebuie sa fac... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amoodia
post Jul 13 2007, 01:59 AM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 13-July 07
Member No.: 1,933



Eu zic sa nu-ti schimb in veci religia pentru un barbat. daca vrei sa treci la ISLAM ( si nu ISLAMISM) , sa te convertesti ca asa vrei tu in sufletul tau, ca asta iti aduce tie liniste. daca iti vei schimba religia pentru un barbat, mai devreme sau mai tarziu vor aparea probleme (nici o casatorie nu e scutita de probleme), si nu-ti vei gasi locul nici in islam si nici in crestinism.

un musulman se poate casatori cu o crestina si fara sa o converteasca, iar dupa casatorie nu are nici un drept de a te forta pe tine sa-ti schimbi religia.el trebuie sa-ti respecte religia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:35 AM