IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ura si furia pot fi constructive?
herminairina
post Sep 19 2008, 04:15 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 11-September 08
Member No.: 4,698



nici un sentiment din toate cate exista nu iti da mai multa putere decat ura.e un sentiment foare bun daca stii sa-l canalizezi acolo unde e nevoie de el.de ce atunci cand esti furios te doare mai putin sau deloc?de ce cand vrei sa-ti scoti pe cineva din minte sau inima e mai usor daca esti furios pe acea pers si o urasti?plansul e semn de slabiciune si poate ati avut si voi momente in care ati plans de ,efectiv,parca vi s-au "golit bateriile",dar ura ne face puternici.plansul e bun doar atunci cand e prea mare incarcatura de frustrari si mai trebuie facut loc:) dar cu simt.
sa nu spuneti ca iubirea poate face mai mult pt ca e total gresit,cel putin asa gandesc eu,iubirea de fapt ne transforma in niste plante,ne distruge,nu mai avem personalitatea noastra in stare pura...
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) acum stiu ca vor curge cantrazicerile dar incercati sa vedeti putin dincolo de ceea ce pare la prima vedere

This post has been edited by Maàt: Sep 23 2008, 04:17 PM
Reason for edit: greseli de ortografie ELEMENTARA; indicativ prezent pers II SG: STII, donsoara, nu STI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Sep 19 2008, 04:44 PM
Post #2





Musafir






Din punctul meu de vedere ura este doar o masca in spatele careia exista iubirea. Din contra eu cred ca ura iti hraneste durerea si iubirea. Cu cat te chinui mai mult sa dispretuiesti oamenii cu atat iti va fi mai greu sa-i uiti si sa-i tratezi cu indiferenta. Ura se naste atunci cand ai fost ranit. Uram pentru a ne vindeca rana sau cel putin asta credem ca facem dar defapt prin ura ajutam si mai mult la adancirea ranii.

Un amic dupa despartirea de iubita spunea ca simte pentru aceasta doar ura si furie. A incercat pe toate caile posibile sa se razbune pentru raul (despartirea) cauzat si a avut grija de fiecare data cand a intalnit-o sa-i arate cat de mult o dispretuieste. Desi in sufletul lui inca o iubea el credea ca prin ura va reusi sa o uite, sa fie mai puternic in fata despartirii. In timp el a ajuns o leguma, un om bolnav de ura care inca (dupa un an de la despartire) incearca sa-si revina. Cu ce l-a ajutat ura? Din punctul meu de vedere, cu nimic...Din contra, i-a facut mai mult rau. Ca sa nu mai spun ca ea (fosta) a confesat unei bune prietene ca si-ar fi dorit foarte mult sa se intoarca la el...Daca el ar fi ramas cel pe care il stia. (fara dorinta de razbunare si ura)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 19 2008, 04:46 PM
Post #3





Musafir






In primul rand te rog sa scrii mai ingrijit, cu loc liber dupa virgula si punct, inceputul propozitiei cu litera mare, fara prescurtari. Ca-i mai usor de citit si da dovada de respect de sine si de cei din jurul tau. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Mie mi se pare eronata in mare parte parerea ta. Adica stiu ca iubirea fireasca nu te depersonalizeaza. Iar tu probabil ai iubit uitandu-te pe tine, ceea ce nu-i normal.
O fi ajutand si furia, dar daca o face, e ceva momentan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Sep 19 2008, 04:53 PM
Post #4





Musafir






Din punctul meu de vedere ura si furia nu reprezinta decat propria neputinta si frustrare.

De ce mi-as canaliza energia intr-o razbunare in loc sa o fructific in ceva pozitiv pentru mine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 19 2008, 05:06 PM
Post #5





Musafir






bulina are perfecta dreptate, eu as desfiinta chiar daca as putea expresia "sunt nervos pe cineva", pentru ca nu e tocmai 100% corecta. Cand esti nervos pe cineva esti de fapt nervos pe tine, pe sentimentul care acel "cineva" are puterea de a-l crea in tine, esti nervos pe propria neputinta de a nu avea acel sentiment.

Hermina a observat ea ceva totusi, dar nu le-a pus bine cap la cap. Cunosc foarte bine sentimentul de care vorbesti si acel sentiment intr-adevar te poate face sa muti muntii din loc, dar nu este ura acel sentiment, ci sentimentul ca "s-a umplut paharul". Uneori el vine dupa multe dezamagiri si dat cu fundul de pamant si daca esti genul care da vina pe altii pentru propriile esecuri atunci da, il poti confunda cu ura. Dar e mai degraba sentimentul ca nu mai ai nimic de pierdut, ca it's now or never si asta intr-adevar iti da multa forta si putere. E un sentiment pe care ar fi de dorit sa il avem mai des, dar de obicei il avem doar atunci cand simtim ca "mai rau de atat nu are ce sa se intample".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 20 2008, 02:43 AM
Post #6


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(angeldust @ Sep 19 2008, 11:06 AM) *
Cand esti nervos pe cineva esti de fapt nervos pe tine, pe sentimentul care acel "cineva" are puterea de a-l crea in tine, esti nervos pe propria neputinta de a nu avea acel sentiment.


fain le-ai pus in vorbe.

si bulina are dreptate la prima parte insa la a 2-a e mai usor de zis decat de facut (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
asa stapanire de sine cere vointa multa si cred ca si un antrenament (in viata de zi cu zi) nu tocmai fericit.
Ura e un sentiment pe care l-am simtit pt cineva anume deci un singur om a reusit sa-mi starneasa asa un sentiment urat desi nu cred ca e cel din definitie era mai degraba o sila imensa insa furie am simtit de multe ori din fel de fel de motive.
Furie constructiva? Pesemne daca o traduc prin: ma infurii pe mine insami si m-apuc sa-mi termin naibii cursul luat anul trecut. Da' furia asta din pacate se incapataneaza sa stea la umbra. Furia si ura nu sint constructive pt ca nu izvorasc din ceva frumos si ca atare nu pot contrui ceva bun. Daca insa confundam furia cu ambitia, vointa samd poate o putem gasi constructiva insa ca definitie nu se aseamana nicicum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Sep 20 2008, 04:56 AM
Post #7





Musafir






Cred ca ai pierdut cuvantul "razbunare" cand ai citit-o pe-a doua (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Sep 20 2008, 09:30 AM
Post #8





Musafir






Pt mine in nici un caz nu sunt constructive, de ce? pentru ca ma seaca de energie , ma simt neputincioasa , simt o nevoie de razbunare, un lucru deloc eficient pt mine , atat fizic cat si psihic simt ca cedez . Ura e un cuvant mare si un sentiment greu de purtat in suflet, ocupa un loc mare odata ce il avem si la prima rascolire poate sa atinga cote maxime din nou.

Furia e cu totul altceva dupa mine, pe cand ura e ceva ce trece in ani de zile, furia poate sa dispara intr un minut, e mai mult o criza de isterie ceva ce ne dispera in momentul acela si apoi a si trecut.
Da am urat si eu la viata mea si credeti ma e un sentiment prea dificil , eram si mai mica si mult prea greu de luptat cu el, dar ma bucur ca a trecut. Acum incerc sa ignor f mult , am ajuns la stadiul cand consider ca viata mea e prea scurta si pretioasa sa o alimentez cu niste sentimente care nu mi fac bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Sep 20 2008, 10:03 AM
Post #9





Musafir






Eu pot sa zic sincer ca nu am urat pe nimeni vreodata (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) Adica,una e sa nu suporti o persoana,alta sa o urasti. Nu mi-a facut nimeni un rau atat de mare incat sa nutresc asa sentimente pt persoana respectiva.
Si nu imi pot inchipui nici situatia in care, pt ca-l urasti asa de mult pe cutarescu, te apuci sa faci un lucru care rezulta a fi bun si constructiv (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) Vad posibilitatea asta doar cand esti furios pe o situatie anume (nu om!!), si iei atitudine, iti pui ambitia si schimbi acea situatia.
Nush....poate ne dai tu hermina un exemplu concret.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 20 2008, 02:17 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(bulina @ Sep 19 2008, 10:56 PM) *
Cred ca ai pierdut cuvantul "razbunare" cand ai citit-o pe-a doua (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


asa-i. eram cu furia si ura-n varful tastaturii (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:56 PM