IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Emo-Kids: moda sau pericol?, Un articol de LXN
Diana.
post May 14 2008, 04:56 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La inceput, termenul de "emo" a fost folosit in muzica, acesta fiind un subgen al rockului. Pe parcursul anilor, acest cuvant este intrebuintat, treptat, si cu alte sensuri. Ascultatorii acestui gen de muzica devin "emo-kids", felul in care se imbraca devine "emo-style", felul in care se machiaza ...
http://www.elady.ro/articole/Familie/Emo-Kids.html

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 14 2008, 05:28 PM
Post #2





Musafir






Sunt curioasa cat s-a preocupat lxn-uta noastra cu studiul curentului sau cata lume adepta a acestui stil cunoaste.
Mi se pare foarte superficial ce a scris. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 06:04 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Kari, in Romania s-au inmultyit ingrijorator cazurile de sinucideri legate mai mult sau mai putin de emo.
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Mie nu mi s-a parut deloc superficial.

Si pare-se nu numai la noi...
http://www.google.com/search?q=emo+suicid&...2006-25,GGGL:en

499,000 de rezultate nu e tocmai putin...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 14 2008, 06:26 PM
Post #4





Musafir






Am tras si eu un semnal de alarma pe blogul meu referitor la aceasta asa zisa cultura, probabil in acelasi timp cu Lxn. Nu stiu cati dintre noi inainte de a afla de cazul Andradei stiau despre acest Emo dar stiu ca macar din curiozitate ar trebui sa ne interesam. Este trist ca exista astfel de ''culte'', eu sunt total impotriva a ceea ce inseamna ''cultura'' bolnava si a fi adeptul unei lumi bolnave. Parerea mea este ca cei mai influentati sunt copiii care au probleme in familie dar sunt sigura ca si cei care cauta doar teribilism pot fi victime.Un copil nu are maturitatea necesara pentru a fi constient ca acest cult poate deveni un pericol pentru sine insusi, de asta existam noi adultii, pentru a-i orienta catre culturi cu adevarat frumoase care sa se regaseasca in varsta lor frageda.

Eu la 27 de ani, inca sunt atrasa de culorile vii, de naivitate si gingasie, de picturi colorate si muzica pe care sa ma topai si ma doare sa vad cum asa zisa ''cultura'' Emo infiltreaza printre copii desene oribile despre moarte si muzica total depresiva, ca sa nu mai vorbesc despre vestimentatie si make-up-ul sumbru.

Este trist sa hranesti un copil cu o ''lume'' atat de negativa si pesimista...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 14 2008, 07:43 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Astazi am auzit si eu stirea la televizor si desi auzisem de fenomenul acesta, abia azi mi-am luat niste timp sa ma documentez si cateva ore nu m-am mai ridicat din fata calculatorului. M-am cutremurat de tot ce am citit, inclusiv pe forumurile lor, exista aceasta comunitate si in Romania si se regaseste stransa sub "egida" unui site cu forum de discutii. Pe mine una m-au lasat masca, am incercat sa inteleg dar parca tot ce citeam ma depasea, depasea orizontul meu de gandire ....cum niste COPII pot avea astfel de ganduri si preocupari si pot gasi "frumosul" in felul cum se imbraca , se comporta, muzica pe care o asculta. Parca toti mi se parea ca ar avea nevoie de ajutor specializat. Mi-au trezit mila mesajele lor, erau mesaje ale unor oameni singuri care aveau nevoie de aparteneta la un grup si care acolo in grupul lor imparteau un "ceva" comun....aceasta traire emo. Foarte multe mesaje pline de complimente si in situatii in care nu era loc de asa ceva, m-au dus cu gandul la faptul ca au nevoie de incurajari si de confirmarea faptului ca sunt cineva, lucruri pe care dincolo de prietenii lor emo , nu le primesc de la altcineva.
Cu siguranta nu sunt toti copiii emo la fel insa simplul fapt ca in general in fata celorlalti oameni neaga ca ar fi emo, da de gandit. Am vazut astazi stirile de pe Realitatea si in platou erau invitati o doamna doctor psiholog si un tanar student la psihologie care spunea " eu nu sunt emo, eu sunt eu" . Desi intreaga fata o avea acoperita cu acea frizura specifica, parul dat peste fata si nu i se vedea decat un ochi, de un verde superb, dat cu creion negru pe pleoapa inferioara. Mi s-a parut ca a vorbit foarte frumos si coerent insa era o mare discrepanta intre ce spunea si cum arata si faptul ca nega ca ar apartine de acest curent sa-i spunem, emo.
La cald, nu pot spune decat ca m-a cam tulburat ce am gasit pe internet . Inclusiv decesul unei fete de 13 ani din Marea Britanie. Tot la stiri spuneau ca anul trecut s-au sinucis 3 mii de tineri dintre care un sfert fete si trei sferturi baieti, ce-i drept , fara legatura directa cu emo, era doar un sondaj statistic. Insa mi se pare enorm. Ce o exista apoi in sufletle parintilor, nmai Dumnezeu stie (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) .
Mi se pare ca tot ce ajunge sa semene cu un fanatism, tot ce ajunge sa se insinueze in viata ta astfel incat sa nu te mai distingi tu ca individ de muzica pe care o asculti, de hainele pe care le porti, de stilul in care te fotografiezi ( majoritatea copiilor emo se fotografiaza de undeva de deasupra capului in jos daca ati observat ) nu are cum sa fie decat ceva nociv. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 14 2008, 07:54 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



Mie treaba asta cu "emo" mi se pare incredibil de stupida. Mai ales adolescentii intre 13-18ani vor sa lase o impresie dura si se imbraca precum niste draci. Chiar si asa, nu mi se pare atat de grav curentul asta...Daca stai de vorba cu un "emo-kid" iti dai seama din primele cuvinte cat de prost este, indiferent ca e olipmic pe tara la mate sau mai stiu eu ce. Muzica emo si toate influentele astea ieftine nu sunt bazate pe nimic. Mai intelegeam daca ascultau muzica satanista, care au niste versuri mai profunde si o muzica satanista facuta cu cap , poate intr-adevar schimba gandirea puerila a unui adolescent. Curentul EMO este departe de a avea ceva de spus....o aberatie , la care adeptii sunt niste cretini, imi pare rau.
Singurul lucru pt care as invinovati parintii este ca isi lasa copiii cu aerele astea de "victime" si mai stiu eu ce. Sa fim seriosi, un copil care are bani sa-si cumpere tigari, curele cu tepi, sa-si faca coafuri si machiaje extravagante si sa-si permita si droguri, nu mor de foame. Indiferent cate probleme ar avea in casa, nimeni nu are scuza pt asa o prostie. Daca as avea eu copil si ar incepe cu impresii de mare suferinta interioara si-ar lua-o pe coaja imediat....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post May 14 2008, 07:55 PM
Post #7





Musafir






Kalua, surprinzator sau nu, ieri, cand am cautat informatii despre acest subiect, am gasit acelasi lucru peste tot, atat la noi cat si in strainatate (in afara de site-urile care ridica in slavi emo-ul). Am incercat sa aflu mai multe insa nu am gasit tot ce am crezut ca voi afla abordand subiectul asta. Am incercat sa-mi amintesc ce reactie mi-a provocat mie vederea copiiilor emo, am citit cazurile celor doua fete, hannah si andrada si am aflat cum traiesc si ce "valori" au si cam astea ar fi, cele scrise de mine in articol. Ei asculta muzica rock, cu versuri legate de moare, se imbraca in negru, se machiaza cu negru, totul este negru pentru ei... Daca ar mai fi fost ceva de adaugat, poate as fi mentionat despre faptul ca exista emo-site-uri care prezinta metode sa te sinucizi... dar mi s-a parut prea dur. Am vrut sa fie un articol scurt si cuprinzator, usor de citit si inteles de parinti, nu informatie prea multa in care ei sa se piarda, ci sa fie un prim pas in cunoasterea copiiilor emo, un prim semnal de alarma legat de impactul acestui cult asupra lor... Sper ca mesajul si informatiile sa fie primite cum trebuie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 14 2008, 08:08 PM
Post #8





Musafir






Copiii astia nu trebuie judecati, trebuie ajutati sa inteleaga ca indiferent ca au trecut printr-o trauma sau nu lumea nu trebuie sa fie una ''neagra'' (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 14 2008, 08:09 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Splendora, nu poti invinovati un copil si nu-l poti face "cretin" pentru ca nu are parte de indrumarea parinteasca de care are nevoie. E absurd! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Copiii aceia sint niste victime, nu sint "cretini".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 14 2008, 08:09 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Ma-ntreb ce drame au acesti copii la 12-17 ani? Ce au ei de uitat? Copilaria ? Ce iti poti dori sa uiti la 15 ani?

Mi se pare ca esti putin cam dura, Splendora. Nu sunt copii prosti, sau in orice caz nu poti generaliza. Tipul pe care chiar azi am spus ca l-am auzit vorbind chiar vorbea frumos si parea implicat sincer in ce spunea, avea o parere.
chiar nu cred ca sunt prosti. Spune-le naivi, spune-le rataciti, inadaptati, dar nu prosti. Prostia e cu totul altceva. Nici macar de prostie in sensul de saracie a sufletului nu se poate pomeni fiindca in legea lor, in lumea lor, ei sunt cu siguranta macinati de tot felul de ganduri....


P.S. Apropo ca ai scris tu, Lxn, de faptul ca ai citit despre 15 metode de a te sinucide: am gasit astazi un topic intitulat "pe ce melodie iti place sa te auto-mutilezi?" ...no comment.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:06 PM