IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Cum putem economisi bani, fara a ne priva de ceva
kalua
post Oct 10 2008, 09:48 AM
Post #51





Musafir






Am vazut ieri o emisiune despre consumul de curent, cica cel putin 80% din contoare merg rau, adica inregistreaza un consum mult mai mare decat cel efectiv. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) Se poate controla destul de usor: daca se scoate siguranta centrala sau toate sigurantele, ar trebui sa se opreasca si contorul.
Asta am mai spus-o, toate aparatele electrice nu trebuie lasate in stand by. Si-au mai zis ca frigiderele mai vechi de 6-7 ani sa se schimbe urgent cu unele noi, neaparat cu clasa de eficienta A+++, costul lui cica se amortizeaza in 2-3 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 10 2008, 09:11 PM
Post #52


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) Shhhut! unde-i asta? E vreun articol in engleza pe care sa-l inteleg si eu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 11 2008, 10:19 AM
Post #53





Musafir






Nu gasesc, Fanny. Asta a fost o emisiune la tv. Chiar erau doua familii de fata care au avut probleme cu contorul. S-au prins ca-i stricat numai pentru ca si-au pus in gand sa faca economie la curent si le-a venit factura mai mare decat in anul precedent. Si-au inceput oamenii sa controleze ce si cum.
Iar cu frigiderul socoteala-i simpla: asta este un aparat care sta tot timpul in priza. Se poate vedea cat consuma (exista aparate de masurat curentul ieftine, intre 5 si 10 euro) cel existent, iar la astea cu clasa de eficienta A+++ (care consuma cel mai putin curent) zice producatorul cat consuma.
Si au mai zis sa se scoata din priza si toate incarcatoarele cu transformator, consuma curent si fara a avea vreun aparat pus la incarcat (de ex. incarcatorul de la telefonul mobil; daca e bagat in priza si telefonul nu-i pus la incarcat, el tot consuma curent, de-aia-i si caldut).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 11 2008, 05:39 PM
Post #54


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu cred ca preturile o sa scada la toate, indiferent de confortul 1 2 9.
de vreun an urmaresc evolutia pietei imobiliare si .. e spre bine (din punctul meu de vedere, ca posibil cumparator).
mai ales ca acum nu mai obtine oricine credite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Light Blue
post Nov 16 2008, 11:27 PM
Post #55


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 218
Joined: 6-September 08
Member No.: 4,661



Mi-a placut modul de a gandi al lui Angeldust. Te-as angaja sa-mi gestionezi fondurile sau macar sa ma supraveghezi o perioada (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . La noi nu se face educatie financiara si prea putini oameni stiu sa-si gestioneze banii eficient. Mi-ar place daca ar mai impartasi si alte fete din experienta lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 23 2008, 07:46 PM
Post #56


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



- abonament pentru toate liniile de transport si terestru si aerian. In felul asta nu pierd nici timp de stat la cozi pentru bilete si ies mai ieftin decat daca as cumpara mereu bilete si cartele.
Nu apelez la taxiuri decat daca trebuie sa ajung undeva departe de orice mijloc de transport in comun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Nov 23 2008, 10:03 PM
Post #57


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Si eu am auzit la radio ca toate aparatele lasate pe stand by se numesc furatoare de curent. Cica spanioli au inventat un aparat care decupleaza toate aparatele din casa puse pe stand by si economisesti cam 10% din curent pe o luna. Acu' la consumuri de 100 Kw pe luna nu-i mare lucru da' la consumuri peste 300 sunt 30 ceva ceva se simte probabil. Noi oricum economie la curent nu prea facem ca al meu sot are obiceiul sa lase luminile aprinse in casa si TV-ul merge a lot of the time cat e el acasa.
Faza faina ca cred ca atunci cand am plecat de acasa, a lasat lumina la baie aprinsa si 2 sapt. pana ne-am intors a ars becul de la baie non stop.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana_maria_sp
post Oct 23 2011, 10:48 AM
Post #58


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 23-October 11
Member No.: 10,713



Alta idee ar fi sa nu tinem la noi mai multi bani decat necesarul , de exemplu atunci cand ne ducem la cumparaturi in Carrefour ... bine ar fi problema de plata cu card... !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:13 AM