IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Noi cum protejam natura?, Prevenire, reciclare...gunoiul nostru cel de toate zilele
fortelady
post Oct 29 2007, 03:19 PM
Post #41





Musafir






Despre campanie
In data de 3 noiembrie se va desfasura la nivel national o campanie de colectare a deseurilor de echipamente electrice si electronice de la populatie, care va antrena primariile (orasele cu peste 100.000 locuitori, orasele cu peste 20.000 locuitori si cele 6 sectoare al municipiului Bucuresti), firmele de salubritate, organizatiile colective ECOTIC, RoRec si RECOLAMP, Agentia Nationala pentru Protectia Mediului si Ministerul Mediului si Dezvoltarii Durabile.
De ce aceasta actiune?
În conformitate cu Planul de implementare pentru deseurile de echipamente electrice si electronice, pâna la sfârsitul anului 2007 trebuie colectate 3 kg/cap de locuitor/an. Acest angajament se regaseste inclusiv în Hotarârea Guvernului nr. 448/2005 privind deseurile de electrice si electronice.
Aceasta actiune va stimula procesul de colectare de la populatie si va da un exemplu pozitiv pentru organizarea unor campanii similare si în celelalte orase sau pentru mediul rural.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Oct 29 2007, 10:33 PM
Post #42


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



In "dulcele stil romanesc" tare imi vine greu a crede ca va renunta cineva la casetofonul cel vechi sau la robotul de bucatarie care zace pe un dulap si il va da cuiva care colecteaza astfel de deseuri. Si asta din capul locului fiindca mentalitatea in majoritatea cazurilor este " da' ce? asta-i deseu?", "lasa draga ca se repara!" , "il ducem la matusa de la tara" ( si nu-l duc de fapt never ever ). Dar e interesanta initiativa de a colecta si astfel de obiecte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 30 2007, 12:11 PM
Post #43





Musafir






mie imi e teama ca vor veni tot felu' de cetateni de diferite etnii (inclusiv romani) si vor lua tot ce e aruncat in fata casei ca sa refoloseasca/vanda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Oct 30 2007, 02:06 PM
Post #44


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



Ma bucur sa aud ca se interprind si la noi astfel de actiuni! Va fi bine si pentru mediu dar si pentru economie! Doamne-ajuta sa tina minunea asta si sa prinda la public...poate nu o sa mai vedem frumoasele noastre pajisti impinzite cu tot felul de gunoaie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Dec 5 2007, 05:44 PM
Post #45


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Vesti bune : chiar s-au plantat copacei ! In Bucuresti, in sectorul 1 , au fost trei zile de plantare, cate 5 ore pe zi. Am fost , spre bucuria mea chemata ca si voluntar insa din pacate , nu m-am putut duce. Totusi, m-am bucurat ca m-au tinut la curent, am primit mailuri, am fost informata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 27 2008, 08:31 PM
Post #46


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Iar pentru cine ar putea fi interesat ( daca aveti amici, prieteni, rude indepartate doritoare) acesta este un mesaj al echipei Copacul de Hartie :

Angajam 2 soferi/preluatori de hartie. Jobul presupune preluarea hartiei donate si predarea acesteia la centrele de colectare autorizate. Cu masina Copacelului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Conditii:
- minim 2 ani experienta in d'ale soferitului (categoria B );
- program de luni pana vineri intre 9 si 17 (in cazul celor care vor part time, se lucreaza in regim de 8 ore/zi);
- arie de acoperire Bucuresti si rar cateva localitati limitrofe.

Cerinte:
- seriozitate;
- capacitaea de a lua decizi singur.

Oferim:
- 850 ron net;
- carte de munca;
- flexibilitatea programului pentru studenti (se pot angaja in echipa).

Pentru detalii sau aplicarea pentru job office- at -mediaorg.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 20 2008, 12:51 PM
Post #47


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Cum a fost cu "marea debarasare", asa cum a numit-o presa?
Ati avut ceva electrocasnice de reciclat? Aveti povesti de la vecini, prieteni, care au facut asta? Eu recunosc, chiar n-am avut ce arunca dar nici n-am vazut televizoare &co pe marginea drumului. Doar la stiri. In orice caz, ma bucur ca se face ceva in acest sens.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Apr 20 2008, 04:33 PM
Post #48


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Si eu am vazut la cateva blocuri distanta un maldar de elecrocasnice. Nu stiu daca le-a ridicat cine trebuia, sau tiganii, dar e bine ca se aface asa ecva si la noi.
Ma bucur si ac au aparut si pubelele acelea speciale. Desi sunt rare, e un inceput (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 9 2008, 09:05 AM
Post #49


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



In plina campanie electorala, haideti sa facem si noi o campanie pentru un Bucuresti mai verde. Copacelul de Hartie, caruia ii merge bine si care incepe sa se extinda, vine cu o propunere.
Ca sa nu va aburesc degeaba, puteti chiar voi citi despre ce este vorba.
Daca se gasesc fani, va fi inclusiv un concert cu Sarmalele Reci, Krypton, Vita de Vie.
Tinuta obligatorie este ....ceva VERDE (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) !
Sper sa va faceti timp, de maine intr-o saptamana si sa includeti in programul vostru de sambata si o mica sustinere a orasului. Nu vreau sa sune a propaganda (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) insa cred foarte mult in chestia asta . Dati mai departe stirea celor ce credeti ca s-ar putea arata daca nu interesati, macar curiosi sa vada despre ce este vorba.
Prin vara o sa inceapa o noua campanie de plantat copacei.

Ziua cea mai verde - Copacul de Hartie

Oricine poate ajuta macar asa:

- promovand evenimentul (status yahoo/msn, mail catre prietenii tai, mentionarea pe blogul personal intr-un post/bloggroll, orice alta metoda creativa)

- fiind unul din cei 40 de voluntari din echipa de suport pentru eveniment (inscriere pe voluntar- at -mediaorg.ro)

- venind la eveniment (in plina campanie electorala, participarea la un astfel de eveniment spune autoritatiilor si politicienilor ca problemele de mediu sunt prioritare pentru alegatori)


P.S.Am vazut in Franta o pubela imbracata intr-un soi de plastic plin cu floricele. Arata foarte kitchos ce-i drept, insa mi s-a parut amuzant ca au ajuns pana la a face asa ceva din considerente , probabil, de a induce un anume mesaj (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post May 20 2008, 10:43 AM
Post #50


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Aaa, ce fain ca exista si topicul asta, ca eu abia acum l-am gasit (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Si firma mea are contract cu copacul de hartie, dar vin f greu sa ia hartiile stranse, pt ca au prea putini soferi (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)

In orice caz, eu strang tot ce pot: ziare, reviste, caiete, facturi, pliante, tot ce e din hartie. Rox imi sta martora, ca la intalnirea cu fetele i-am cerut cartonul de la guma de mestecat (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Nu va zic de colegele mele care sunt stresate ca aduc tot de acasa si ma intreaba daca lada asta de langa mine e cumva gunoiul meu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Acu 2 veri am participat la actiunea celor d ela Academia Catavencu "Verde cine n-are pierde". Ma simt bine sa fac ceva pt planeta asta, pt mine, pt ceilalti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 05:24 AM